Ամունդի-Ակբայի ֆոնդերը ռեկորդային ցուցանիշ են գրանցել
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը 2025թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ գրանցել է կառավարման ներքո ակտիվների ռեկորդային ծավալ՝ 713.9 միլիարդ ՀՀ դրամ, որից 181 մլրդ ՀՀ դրամը կամ 25.4%-ը կառավարման շնորհիվ ապահովված եկամուտն է։
Ընկերության կողմից կառավարվող հավասարակշռված, պահպանողական և կայուն եկամտային կենսաթոշակային ֆոնդերին միացած մասնակիցների քանակը 550,474 է:
Այս ձեռքբերումը ևս մեկ անգամ վկայում է Ամունդի-Ակբայի նկատմամբ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցների բարձր վստահության մասին։ Ընկերությունը հավատարիմ է իր հիմնական առաքելությանը՝ ձևավորել որակյալ ներդրումային պորտֆել՝ կատարելով երկարաժամկետ ներդրումներ ռիսկի ընդունելի մակարդակում։
Ֆոնդերի ներդրումները
Ֆոնդերը դիվերսիֆիկացված են տարբեր ներդրումային ակտիվներում և տարբեր տարածաշրջաններում, որոնք ներառում են ինչպես անուղղակի, այնպես էլ ուղղակի ներդրումներ։
Հոկտեմբերի վերջի դրությամբ ֆոնդերի 62.2%-ը (443.8 մլրդ) ներդրված է Հայաստանում, մասնավորապես՝ ՀՀ պետական պարտատոմսերում, բաժնետոմսերում, բանկային ավանդներում, կորպորատիվ պարտատոմսերում, մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդում և դրամական շուկայի գործիքներում։
Արտասահմանյան ներդրումները կատարվում են տարբեր տարածաշրջանային շուկաներում, այդ թվում՝ Հյուսիսային Ամերիա (21.2%), Եվրագոտի (7.6%), ԵՄ առանց Եվրագոտու (1.6%), Զարգացող երկրներ (5.1%), ասիական երկրներ (1.3%) և այլն։ Ընդհանուր առմամբ ֆոնդերի 37.8%-ը կազմում են արտասահմանյան ներդրումները։
Ամունդի-Ակբայի կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերի ներդրումների և եկամտաբերության վերաբերյալ 2025թ․3-րդ եռամսյակի ցուցանիշներին կարող եք ծանոթանալ կից հղմամբ` https://amundi-acba.am/hy/article/investments-and-performance-q3-2025:
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի մասին
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը կառավարում է երեք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ՝ 2025թ․ հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով շուրջ 714 մլրդ դրամ ակտիվներ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է ավելի քան 2.3 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով 2025թ․սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ, և Ակբա Բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ներկայացված է երկրի ամբողջ տարածքում, ունի 66 մասնաճյուղ։

As of October 31, 2025, Amundi-Acba Asset Management recorded a record high volume in assets under management reaching AMD 713.9 billion, of which AMD 181 billion, or 25.4%, is the income generated through fund management.
The number of beneficiaries of Balanced, Conservative and Fixed income pension funds managed by Amundi-Acba, is 550,474.
The achievement once again demonstartes the high level of trust that participants of the pension system have in Amundi-Acba.  The company remains committed to its core mission - building quality investment portfolios by making long-term investments at an acceptable level of risk.
Funds' investments
The funds are diversified across investment assets in various regions and include both indirect and direct investments.
As of the end of October, 62.2% (AMD 443.8 billion) of the funds are invested in Armenia, specifically in Armenian government bonds, equities, bank deposits, corporate bonds, a private equity fund and money market instruments.
Foreign investments are made across various regional markets, including North America (21.2%), the Eurozone (7.6%), the EU excluding the Eurozone (1.6%), Emerging Markets (5.1%), Asian countries (1.3%), and others. Overall, 37.8% of the funds are  foreign investments.
You can view the investments and  performance of pension funds managed by Amundi-Acba for Q3 2025 at the following link: https://amundi-acba.am/en/article/investments-and-performance-q3-2025.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having about 714 billion assets under its management as of October 31st, 2025.
The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with more than 2.3 trillion Euros in assets under management as of September 30th, 2025 and Acba Bank, one of the largest financial institutions in Armenia, represented throughout the country with 66 branches.