Հայաստանը ելքեր էր փնտրում հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու համար, բայց Ադրբեջանը պատրաստվում էր պատերազմի. Խանդանյան (Տեսանյութ)
11/11/2025 12:09
Վերջին 7 տարիների  ՀՀ-ի և Ադրբեջանի բանակցությունների շուրջ խոսակցությունները շատ թափանցիկ ու հրապարակային են եղել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Նա նշեց, որ նախկինում էլ են եղել բանակցություններ, որոնք առանձնապես արդյունք չեն տվել։
«Ես չէի ցանկանա մեկնաբանել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի ասածները՝ հաշվի առնելով, որ բանակցությունները բոլորին հայտնի են, 2018 թվականին էլ ՀՀ-ն ասել էր, որ բանակցություններին պետք է մասնակցի նաև ԼՂ-ն»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով  Բայրամովի հայտարարություներին, թե «ՀՀ-ի սադրիչ գործողություններն» են եղել պատճառը, որ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ գործողություններ է սկսել՝ Խանդանյանն արձագանքեց.«Համաձայն չեմ, քանի որ Հայաստանը ելքեր էր փնտրում հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու համար, բայց նաև ակնհայտ էր, որ Ադրբեջանը պատրաստվում էր պատերազմի և, բնական է, որ պատերազմի պատրաստվող երկիրը հիմա պետք է տարբեր փաստարկներով արդարացնի իր ռազմական ագրեսիան»։

Армения искала пути урегулирования конфликта мирным путем, а Азербайджан готовился к войне — Ханданян
Депутат от партии «Гражданский договор» Саргис Ханданян в беседе с журналистами прокомментировал переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном за последние семь лет.
Он отметил, что ранее также проводились переговоры, которые не дали значительных результатов.
«Я бы не хотел комментировать заявления министра иностранных дел Азербайджана, учитывая, что переговоры были очень прозрачными и публичными. Уже в 2018 году Армения подчёркивала, что к процессу должны быть привлечены представители Нагорного Карабаха», — сказал Ханданян.
Отвечая на заявления Джейхуна Баярамова о том, что «провокационные действия Армении» якобы стали причиной начала широкомасштабных военных действий, депутат сказал:
«С этим я не согласен. Армения искала пути мирного урегулирования конфликта, но также было очевидно, что Азербайджан готовился к войне. Естественно, что страна, готовящаяся к войне, теперь ищет различные аргументы, чтобы оправдать свою военную агрессию».