Ճանապարհների ապաշրջափակման մասին հայտարարություններն ուռճացված են, իսկ ճանապարհը՝ ծախսատար. Դանիելյան (Տեսանյութ)
Ճանապարհների ապաշրջափակման մասին հայտարարություններն ուռճացված են, իսկ ճանապարհը՝ ծախսատար. այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա պարզաբանեց, որ այդ բեռները գալսի են Վրաստան, այսինքն՝ տարանցիկ երկիր։ «Ապաշրջափակում կլիներ այն ժամանակ, երբ բեռները գային Իջևան կայարան։ Հիմա էլի տրանսպորտի միջոցով են գալիս»,-ասաց նա։
Ըստ Դանիելյանի, երբ ասում են, թե երկաթգծերի հետ կապված խնդիր կա, խոսքը՝ 10 կմ-ի մասին է, որի ռելսերը կա․«Աշխատանքներ տանելու դեպքում կարճ ժամանակում կարող են գալ և Իջևանում բեռնաթափվել։ Հիմա, իհրակե, ապաշրջափակման որոշակի տարրեր կան, բայց այդ պարագայում կարող էին ասել, որ ապաշրջափակված են»։
Ինչ վերաբերում է գնագոյացմանը, ապա Գառնիկ Դանիելյանը նշեց․
«Ցորենը, որ վագոններով գալիս է, վագոնները պետք է հետ ուղարկեն, եթե դատարակ են ուղարկում, ինքնարժեքը լրացուցիչ ավելանում է։ Բացի այդ, բեռները եկել են Վրաստանով և որպես տարանցիկ երկրի նրան ևս պետք է հարկեր վճարեն»։
Պատգամավորն ասաց, որ առաջիկայում կպարզեն՝ ցորենի որակին առնչվող հարցերն ու արժեքը, որոնց վերաբերյալ պատկան մարմիններին հարցումներ են ուղարկել։

Заявления о разблокировке дорог преувеличены, а сам путь обходится дорого — Даниелян (видео)
Депутат парламента Армении от фракции «Армения» Гарник Даниелян в беседе с журналистами заявил, что заявления о «разблокировке» дорог преувеличены, а сам путь обходится дорого.
Он уточнил, что грузы поступают через Грузию, то есть через транзитную страну. «Разблокировка имела бы место тогда, если бы грузы шли на станцию Иджеван. Сейчас они также идут транспортом», — сказал Даниелян.
По его словам, когда говорят о проблемах с железной дорогой, речь идет всего о 10 км рельсов. «Если провести работы, вагоны могут быстро прибыть и разгрузиться в Иджеване. Сейчас, конечно, есть определенные элементы разблокировки, но в этом случае можно было бы сказать, что дорога полностью разблокирована».
Что касается ценообразования, депутат отметил: «Если пшеница поступает вагонами, вагоны нужно отправлять обратно, а если их возвращают, это увеличивает себестоимость. Кроме того, грузы идут через Грузию, как через транзитную страну, и там тоже необходимо платить пошлины».
Даниелян добавил, что в ближайшее время будут уточнены вопросы, связанные с качеством пшеницы и её стоимостью, по которым были направлены запросы в соответствующие органы.