Սա է իրականությունը և հասարակությանը «ծախվող» նախընտրական լավատեսությունը․ Աբրահամյան
«Բանակում ատեստացիայի արդյունքում հավելյալ գումարներ ստացող զինծառայողների վերաբերյալ օրեր առաջ պաշտպանության նախարարը ցուցանիշներ էր ներկայացրել, որտեղ երևում էր, թե շարքային անձնակազմի պայմանագրայիններն, ըստ գնահատականների, որքան աշխատավարձ են ստանում:
Ներկայացված անձնակազմի ճնշող մեծամասնությունը ենթադրաբար մարտական հերթապահություն կրող անձնակազմն էր:
Ըստ ՊՆ-ի, ատեստացիայի արդյունքում 3513 շարքային-պայմանագրայիններ տարբեր չափի հավելավճարներ են ստանում:
Ճի՛շտ է, զինված ուժերի ընդհանուր թիվը հույժ գաղտնի տեղեկություն է, սակայն մարտական հերթապահության զորամասերի, Ադրբեջանի հետ մեր ունեցած առաջնագծի երկարության մասին նույնիսկ նվազագույն պատկերացումներ ունեցող մարդիկ հասկանում են չէ՞, թե բանակի շարքային-պայմանագրայինների հաստիքացուցակում ինչպիսի փոքր տոկոս է կազմելու 3513 թիվը:
Այս համատեքստում, բնականաբար, չի ասվում, որ զորքերում շարքային-պայմանագրայինների աշխատավարձը սկսվում է 120-130 հզ. դրամից:
Նաև հիշեցնեմ, որ մոտավոր գնահատականներով, ԶՈւ անձնակազմի կեսը կամ նույնիսկ դրանից ավելին, տարբեր պատճառներով ատեստացիա հանձնելու հնարավորություն չունեն, իսկ ատեստացիայի քննություններին մասնակցողների 40%-ից ավելին դրա նվազագույն շեմը չի հաղթահարում:
Սա է իրականությունը և հասարակությանը «ծախվող» նախընտրական լավատեսությունը:
ՀԳ. Ատեստացիայի համակարգի բարելավման և զորքերի մարտական պատրաստության վիճակի բարձրացման հարցն առանձին քննարկման թեմա է, որին բազմիցս անդրադարձել եմ ու դեռ կխոսեմ»:

Вот такова реальность, а всё остальное — лишь «продаваемый» обществу предвыборный оптимизм — Абрамян
12/11/2025 10:05
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян написал:
«Несколько дней назад министр обороны представил показатели по результатам аттестации военнослужащих, получающих дополнительные выплаты. Из представленных данных видно, сколько зарабатывают контрактники рядового состава в зависимости от оценок.
Подавляющее большинство этих военнослужащих — это, предположительно, личный состав, несущий боевое дежурство.
По данным Минобороны, по итогам аттестации 3513 контрактников рядового состава получают надбавки различного размера.
Да, общее число вооружённых сил — строго засекреченная информация, но даже люди, имеющие минимальное представление о численности частей, несущих боевое дежурство, и о протяжённости нашей линии соприкосновения с Азербайджаном, прекрасно понимают, насколько малую долю составляют эти 3513 человек от общего числа рядовых контрактников.
При этом, естественно, не говорится, что зарплата рядового контрактника в армии начинается с 120–130 тысяч драмов.
Также напомню, что, по приблизительным оценкам, половина личного состава или даже больше по разным причинам не имеет возможности пройти аттестацию, а более 40% тех, кто участвует в экзаменах, не преодолевают минимальный порог.
Вот это и есть реальность, а не тот предвыборный оптимизм, который «продаётся» обществу.
P.S. Вопрос совершенствования системы аттестации и повышения уровня боевой готовности войск — отдельная тема, к которой я неоднократно обращался и ещё вернусь».