Հայաստանի արդյունաբերական անկումը շարունակվում է. Վահե Դավթյան
2025 թ. հունվար–սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանի արդյունաբերական հատվածը արձանագրել է 5.7% անկում, գրել է քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վահե Դավթյանը։
«ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 2.055 տրլն դրամ (մոտ 5.3 մլրդ ԱՄՆ դոլար)։
Ամենաուժեղ հարվածը հասցվել է վերամշակող արդյունաբերությանը՝ արդյունաբերական զարգացման ռազմավարական միջուկին։
Եթե մեկ տարի առաջ ոլորտը ցուցադրել էր 18.9% աճ, ապա այժմ արձանագրել է 10.2% անկում. արտադրանքի ծավալը կազմել է մոտ 1.4 տրլն դրամ։ Սեպտեմբերին գրանցվել է տեղային աճ՝ 9.6%, մինչև 205.8 մլրդ դրամ, սակայն դա չի կարող հավասարակշռել ընդհանուր կորուստները:
Հատկապես մտահոգիչ է մետաղագործության անկումը՝ 10%, որը հաջորդել է նախորդ տարվա 7% աճին։ Սա լուրջ ազդակ է, քանի որ մետաղագործությունը ավանդաբար Հայաստանի արդյունաբերական արտահանման հիմնական շարժիչ ուժն է։
Հանքարդյունաբերությունը, հակառակը, որոշ չափով մեղմել է անկումը․ եթե 2024-ին այն նվազել էր 7.8%, ապա այժմ՝ ընդամենը 0.5%, կազմելով 360.5 մլրդ դրամ։ Սակայն այս թվացյալ ՛՛դրական միտումը՛՛ ավելի շուտ ստագնացիայի, քան վերականգնման ցուցիչ է․ սեպտեմբերին կրկին արձանագրվել է 0.4% նվազում՝ 48.5 մլրդ դրամի չափով։
Այս ֆոնին ծառայությունների ոլորտը ցուցաբերում է հակառակ միտում․ աճը արագացել է 5.9%-ից մինչև 9.9%, հասնելով 2.9 տրլն դրամի (մոտ 7.5 մլրդ դոլար)։ Ծավալային առումով ծառայությունների ոլորտը արդեն զգալիորեն առաջ է անցել արդյունաբերությունից՝ դառնալով ՀՆԱ-ի հիմնական շարժիչը։
Ընդհանուր պատկերը վկայում է ապաինդուստրիալիզացման խորացող գործընթացի մասին։ Հայաստանի տնտեսությունը արագորեն կորցնում է հավասարակշռությունը արտադրող և սպասարկող ոլորտների միջև՝ վերածվելով ծառայությունների տնտեսության առանց արդյունաբերական հենարանի։ Սա ոչ թե անցողիկ ճգնաժամ է, այլ տնտեսական անվտանգության և արդյունաբերական քաղաքականության երկարաժամկետ դոկտրինի բացակայության արտացոլում»,-գրել է Դավթյանը։

Промышленный спад в Армении продолжается — Ваге Давтян
С января по сентябрь 2025 года промышленный сектор Армении зафиксировал спад на 5,7%, сообщает доктор политических наук Вагe Давтян.
«По данным Статистического комитета РА, объём промышленного производства составил 2,055 трлн драмов (около 5,3 млрд долларов США).
Наибольший удар пришёлся на обрабатывающую промышленность — стратегическое ядро индустриального развития.
Если год назад отрасль демонстрировала рост на 18,9%, то сейчас зафиксирован спад на 10,2%, при этом объём производства составил около 1,4 трлн драмов. В сентябре отмечен локальный рост на 9,6% до 205,8 млрд драмов, однако этого недостаточно, чтобы компенсировать общие потери.
Особую тревогу вызывает спад в металлургии на 10%, после роста на 7% в прошлом году. Это серьёзный сигнал, так как металлургия традиционно является основным драйвером промышленного экспорта Армении.
Горнодобывающий сектор, напротив, несколько смягчил общий спад: если в 2024 году он сократился на 7,8%, то сейчас — всего на 0,5%, составив 360,5 млрд драмов. Однако этот кажущийся «позитивный тренд» скорее отражает стагнацию, чем восстановление: в сентябре снова зафиксировано снижение на 0,4% — до 48,5 млрд драмов.
На этом фоне сектор услуг демонстрирует противоположную тенденцию: рост ускорился с 5,9% до 9,9%, достигнув 2,9 трлн драмов (около 7,5 млрд долларов). По объёму сектор услуг уже существенно опережает промышленность, став основным двигателем ВВП.
В целом картина свидетельствует о продолжающемся процессе деиндустриализации. Экономика Армении быстро теряет баланс между производственными и сервисными секторами, превращаясь в экономику услуг без промышленного фундамента. Это не временный кризис, а отражение отсутствия долгосрочной доктрины экономической безопасности и промышленной политики», — пишет Давтян.