Ադրբեջանի տարածքով ղազախական ցորենի ներկրումը շուկայի դիվերսիֆիկացում չէ. Սուրեն Պարսյան (Տեսանյութ)
Ադրբեջանի տարածքով ղազախական ցորենի ներկրումը շուկայի դիվերսիֆիկացում չէ, Aysor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը: Ըստ տնտեսագետի՝ Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի ցորենի ներկման շուկաները դիվերսիֆիկացնելու համար, բայց դա պետք է արվի որակյալ այլընտրանքով:
«Անշուշտ, այդ երկրներից մեկը կարող է լինել Ղազախստանը: Այդ երկիրը նաև նրանով է հարմար, որ հանդիսանում է ԵԱՏՄ երկիր, և ցորենի ներկրման դեպքում մաքսատուրքեր չեն կիրառվում՝ հարկային և մաքսային սահմանափակումներ չկան: Այո՛, ղազախական ցորենը կարող է նվազեցնել Ռուսաստանից կախվածությունը, բայց չի կարող ամբողջովին վերացնել ներկրման կախվածությունը ռուսական շուկայից»,- նկատեց նա:
Սուրեն Պարսյանը նաև շեշտեց, որ Ղազախսանից 4-րդ կարգի ցորենի ներկրման դեպքում հացի գնի փոփոխության մասին խոսակցություններն ուղղակի անտեղին են:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային ճանապարհով Հայաստան է ներկրվել 1000 տոննա 4-րդ կարգի ղազախական ցորեն: Նշենք, որ այն պետական գնում չէ, ղազախական ցորենը ներկրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Բաղրամյան» ՍՊԸ-ն:

Импорт казахстанской пшеницы через территорию Азербайджана не является диверсификацией рынка — Сурен Парсян (видео)
12/11/2025 11:50
Импорт казахстанской пшеницы через территорию Азербайджана не является диверсификацией рынка, — такое мнение в беседе с Aysor.am выразил экономист Сурен Парсян. По его словам, Армения действительно должна прилагать усилия для диверсификации рынков импорта пшеницы, однако делать это следует за счёт качественных альтернатив.
«Безусловно, одной из таких стран может быть Казахстан. Это удобно и потому, что Казахстан является членом ЕАЭС, и при импорте пшеницы из этой страны не действуют таможенные пошлины, а также отсутствуют налоговые и таможенные ограничения. Да, казахстанская пшеница может снизить зависимость от России, но полностью устранить зависимость от российского рынка импорта она не сможет», — отметил он.
Парсян также подчеркнул, что разговоры о возможном изменении цен на хлеб в связи с импортом пшеницы 4-го класса из Казахстана являются необоснованными.
Напомним, что в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана было ввезено 1000 тонн казахстанской пшеницы 4-го класса. Отмечается, что это не государственная закупка: импорт осуществило  ООО «Баграмян», принадлежащее семье бывшего депутата Национального Собрания Самвела Алексаняна.