Կոնկրետացել են խոսակցությունները, թե որ հատվածները սահմանազատենք, որ TRIPP-ի ենթակառուցվածքային զարգացմանը նպաստենք. Մհեր Գրիգորյան
Որոշ ժամանակ անց մենք կհրապարակենք տեղեկատվություն, թե երբ կլինի հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպումը. ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ պարբերաբար աշխատանքային շփումներ կան։
Ի պատասխան հարցի, թե օգոստոսի 8-ի համաձայնագրից հետո ի՞նչ ընթացքի մեջ է ՀՀ-ի և Ադրբեջանի սահմանազատման գործընթացը և արդյո՞ք դրանք փոխկապակցված են, Մհեր Գրիգորյանը պատասխանեց. «Գլոբալ իմաստով ինչ խոսք՝ օգոստոսի 8-ի պայմանագիրը հանգեցրեց նրան, որ երկկողմ ստիմուլ կար սահմանազատման գործընթացը շարունակելու և դա քննարկվում է։ Բացի դա կոնկրետացավ խոսակցությունները թե ենթակառուցվածքները ինչ դիրք կունենա և դիրքից կախված որ հատվածները սահմանազատենք, որ նույնիսկ նախագծային աշխատանքները սկսելու համար աշխատանքի բազա ունենանք։ Երկուսն էլ այո՛, սահմանազատում է, բայց որ սահմանազատվելիք հատվածներ ունենանք, որ TRIPP-ի ենթակառուցվածքային զարգացմանը նպաստենք, բայց առաձին մեր գործընթացը վստահ եմ, որ կշարունակենք»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ 2025թ. սեպտեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի ղեկավարությամբ կայացել էր երկու պետությունների պատվիրակությունների փոխադարձ այցելություններ Հայաստանի Հանրապետության տարածք և Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք:

Конкретизировались переговоры о том, какие участки следует демаркировать для содействия развитию инфраструктуры TRIPP — вице-премьер Армении
«В ближайшее время мы опубликуем информацию о дате следующей встречи комиссий по демаркации армяно‑азербайджанской границы», — заявил в ходе сессии вопросов и ответов Парламент-Правительство заместитель премьер‑министра Армении Мгер Григорян, отметив, что с азербайджанским коллегой регулярно проходят рабочие контакты.
В ответ на вопрос о том, как продвигается процесс демаркации границы после соглашения от 8 августа и связаны ли эти процессы между собой, Мгер Григорян сказал:
«В глобальном смысле соглашение от 8 августа создало двусторонний стимул продолжать процесс демаркации, и этот вопрос обсуждается. Кроме того, конкретизировались переговоры о том, какое положение займёт инфраструктура и, исходя из этого, какие участки следует демаркировать, чтобы иметь базу для начала проектных работ. Оба процесса имеют место: это и демаркация, и определение участков, необходимых для содействия развитию инфраструктуры TRIPP. При этом уверен, что наш отдельный процесс мы продолжим».
Напомним, что 5 сентября 2025 года под руководством заместителя премьер‑министра Армении Мгера Григоряна и заместителя премьер‑министра Азербайджана Шахина Мустафаева состоялись взаимные визиты делегаций двух государств на территории Республики Армения и Азербайджанской Республики.