Հայ առաքելական եկեղեցին ու ՀՀ ԶՈւ-ն ամենաբարձր վարկանիշն ունեն, դժգոհ են Կառավարությունից և ԱԺ-ից. հարցում
Հայաստանում ամենաբարձր գոհունակությունը վայելող կառույցները ՀՀ զինված ուժերը և Հայ առաքելական եկեղեցին են՝ համապատասխանաբար 66,4% և 62,5%:
«ԱՐԱՐ» քաղաքակրթական հետազոտությունների իրականացրած սոցիոլոգիական հետազոտության տվյալներով՝ ինչպես նախորդ հետազոտության դեպքում, այս անգամ ևս Հայ առաքելական եկեղեցուց ամենաշատը գոհ են երիտասարդները (Z սերունդը)՝ 82․5%, ինչպես նաև քաղաքաբնակների 67․1%-ը։
Ինչպես Հայ առաքելական եկեղեցուն, այնպես էլ Զինված ուժերին ամենաշատը վստահում են երիտասարդները՝ շուրջ 70%:
Ըստ հետազոտության արդյունքների՝ բարձր է նաև գոհունակությունը Ոստիկանությունից՝ 54,6%։ Հարցվածներն առավել դժգոհ են Կառավարությունից՝ հարցվողների 39,5%, իսկ Ազգային ժողովից դժգոհ է 50,0%-ը։
Ազգային ժողովից ամենաշատը դժգոհ են 45-60 տարիքային խմբի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով մարդիկ՝ 62,7%:
Նշվում է, որ հետազոտությունն անցկացվել է պլանշետների միջոցով հեռախոսային հարցման մեթոդով (Computer-Assisted Telephone Interviewing: CATI) հոկտեմբերի 5-ից 25-ը։ Հարցմանը մասնակցել է 1123 հոգի։

Армянская Апостольская Церковь и Вооружённые силы Армении имеют самые высокие рейтинги, недовольство выражается в отношении Правительства и Национального собрания: опрос
12/11/2025 15:30
В Армении наибольшее удовлетворение у граждан вызывают Вооружённые силы Республики Армения и Армянская Апостольская Церковь — соответственно 66,4% и 62,5%.
Согласно данным социологического исследования, проведённого Фондом цивилизационных исследований «АРАР», как и в предыдущем опросе, наибольшее удовлетворение деятельностью Армянской Апостольской Церкви выражают молодые люди (поколение Z) — 82,5%, а также жители городов — 67,1%.
Молодёжь также демонстрирует наивысший уровень доверия как к Армянской Апостольской Церкви, так и к Вооружённым силам — около 70%.
По результатам исследования, высокий уровень удовлетворённости зафиксирован также в отношении Полиции — 54,6%. Наибольшее недовольство респонденты выражают в отношении Правительства (39,5%) и особенно Национального собрания — 50,0%.
Больше всего недовольны деятельностью Национального собрания представители возрастной группы 45–60 лет, а также социально уязвимые слои населения — 62,7%.
Отмечается, что исследование было проведено методом телефонного опроса с использованием планшетов (Computer-Assisted Telephone Interviewing, CATI) в период с 5 по 25 октября. В опросе приняли участие 1123 человека.