Սուրեն Պապիկյանը քաղաքացիներին կոչ արեց խմբեր կազմել և ծանոթանալ ձեռք բերված սպառազինությանը
Պաշտպանական ծախսերը սկսած 2023 թվականից էապես աճել են, ԱԺ ամբիոնից այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«2023, 2024, 2025 և արդեն նախատեսվող 2026 թվականներին իրականացվել են և իրականացվելու են աննախադեպ ծախսեր։ Այս ծախսերը փոխել են մեր հնարավորությունները, խոսքը վերաբերում է և՛ բանակի կարիքների, և՛ զինծառայողների սոցիալական վիճակի, և՛ բազմաթիվ այլ՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ձեքբերման հարցերին։
Այն ամբողջ աշխատանքը, որ արվել է այս տարիների ընթացքում, հնարավոր է եղել մեր կառավարության հատկացրած զգալի միջոցների հաշվին։
Այն, որ 2025 և 2026 թվականների միջև առաջին հայացքից որոշակի դիսբալանս է նկատվում, իրականում հստակ բալանս կա։ Երբ համեմատենք 2024 թվականի պաշտպանական ծախսերի համար հատկացված բյուջեն և 2026 թվականի համար նախատեսվողը, ապա կտեսնենք, որ բավական նորմալ աճ է նկատվում 2023, 2024 և 2026 թվականների միջև»,-ասաց Պապիկյանը։
Նա նշեց, թե իրական դիսբալանսը տեղի է ունեցել 2025 թվականին՝ հօգուտ պաշտպանության նախարարության։
«Տվյալ պահին ելնելով տարածաշրջանային զարգացումներից, մենք նախընտրել ենք ապագայի ծախսերը կատարել 2025 թվականին, ինչի արդյունքում էլ տեղի է ունեցել այս «խզվածքը», որն արտասովոր բան չէ, այլ բնական բան, որն արել է ադեկվատ կառավարությունը»։
Պաշտպանության նախարարը նաև դիմեց քաղաքացիներին՝ կոչ անելով խմբեր կազմել և ծանոթանալ ձեռքբերված սպառազինության միջոցներին.
«Եթե մեր քաղաքացիները ծանոթացել են վարչապետի հայտարարությանը, ապա նրանք կարող են կազմել խմբեր, և այդ խմբին կարող ենք ծանոթացնել ինչպես տեղական, այպես էլ ձեռքբերված սպառազինության միջոցներին»։

Сурен Папикян призвал граждан создавать группы и знакомиться с приобретённым вооружением
Министр обороны Республики Армения Сурен Папикян сообщил с трибуны Национального собрания, что оборонные расходы с 2023 года значительно выросли.
«В 2023, 2024, 2025 и уже предусмотренном на 2026 годы объёме осуществляются и будут осуществлены беспрецедентные расходы. Эти затраты изменили наши возможности — речь идёт как о потребностях армии и социальном положении военнослужащих, так и о многочисленных вопросах по приобретению вооружений и военной техники.
Вся та работа, которая была выполнена за эти годы, стала возможной благодаря значительным средствам, выделенным нашим правительством.
Хотя на первый взгляд между 2025 и 2026 годами ощущается некоторый дисбаланс, на самом деле имеется чёткий баланс. Если сравнить бюджет, выделенный на оборонные расходы в 2024 году, и тот, что предусмотрен на 2026 год, то видно вполне нормальный рост в период 2023, 2024 и 2026 годов», — заявил Папикян.
Он также отметил, что реальный дисбаланс имел место в 2025 году — в пользу Министерства обороны.
«В настоящее время, исходя из регионального развития ситуации, мы предпочли перенести расходы будущих лет на 2025 год, в результате чего возник этот «разрыв», что не является чем‑то экстраординарным, а естественным явлением и отражением адекватной работы правительства», — добавил министр.
Папикян также обратился к гражданам с призывом создавать группы и знакомиться с приобретёнными образцами вооружений.
«Если наши граждане ознакомились с заявлением премьер‑министра, они могут организовать группы, и этим группам мы можем предоставить возможность ознакомиться как с отечественными, так и с приобретёнными образцами вооружения и военной техники», — заключил министр.