Չի կարող էժան ցորեն մտել Հայաստան, Ղազախստան-Երևան տրանսպորտային ծախսերն ավելի թանկ են. Պարսյան (Տեսանյութ)
12/11/2025 12:43
Չի կարող Ադրբեջանից երկաթուղային ճանապարհով էժան ցորեն մտել Հայաստան, քանի որ ծախսերն ավելի թանկ են,  Aysor.am-ի հետ զրույցում համոզմունք հայտնեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ տրանսպորտային փոխադրումն Ադրբեջանի տարածքով միայն երկաթուղային ճանապարհի պատճառով 30 տոկոսով թանկ է:
«Այսինքն՝ ադրբեջանական երկաթուղային ընկերությունը կա՛մ պետք է 50 տոկոս տրանսպորտային փոխադրման  զեղչ կատարի, կա՛մ ղազախական կողմը ցորենը շուրջ 50 տոկոսով զեղչ անի, որ գինը մրցունակ լինի: Ղազախստան- Երևան տրանսպորտային ծախսերն ավելի թանկ են, քան՝ Երևան- Ռուսաստանը:  Ծախսերը կէժանանան, եթե Ադրբեջան-Հայաստան տրանսպորտային կապը բացվի՝ Ղազախով- Տավուշով այդ կապն իրականացվի, ճանապարհի երկարությունը կկարճանա, բայց այս սխեմայով չի կաող էժան ցորեն մտնել Հայաստան»,- մատնանշեց մեր զրուցակիցը:
Ավելի վաղ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ասել էր, որ Հայաստանը երկար ժամանակ բանակցել է Ղազախստանից ցորենի ձեռքբերման հնարավորության համար, բայց բավականին թանկ էր ստացվում՝ 280 դոլար, որովհետև տրանսպորտային մեծ ծախսեր կային, իսկ նոր հաղորդուղու պարագայում բավականին էժանանում է:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային ճանապարհով Հայաստան է ներկրվել 1000 տոննա 4-րդ կարգի ղազախական ցորեն:  Նշենք, որ այն պետական գնում չէ,  ղազախական ցորենը ներկրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Բաղրամյան» ՍՊԸ-ն:

Не может в Армению попасть дешевая пшеница, транспортные расходы Казахстан-Ереван дороже — Парсян (видео)
12/11/2025 12:52
Не может в Армению попасть дешевая пшеница по железной дороге через Азербайджан, поскольку транспортные расходы дороже, — заявил экономист Сурен Парсян в беседе с Aysor.am.
По его оценке, транспортировка через территорию Азербайджана обходится на 30% дороже только из-за железнодорожного маршрута.
«То есть азербайджанская железнодорожная компания должна либо предоставить скидку на перевозку в размере 50%, либо казахстанская сторона снизить цену на пшеницу примерно на 50%, чтобы она была конкурентоспособной. Транспортные расходы из Казахстана в Ереван дороже, чем из Еревана в Россию. Затраты уменьшатся, если будет открыт транспортный коридор Азербайджан–Армения через Тавуш, что сократит длину маршрута, но даже в этом случае в Армению не может попасть дешевая пшеница», — отметил он.
Ранее министр экономики Геворг Папоян заявлял, что Армения долго вела переговоры о закупке пшеницы из Казахстана, но цена оказывалась высокой — около 280 долларов из-за больших транспортных расходов. При открытии нового транспортного маршрута стоимость значительно снизится.
Напомним, что по железной дороге через Азербайджан в Армению было ввезено 1000 тонн казахстанской пшеницы 4-го класса. Отметим, что это не государственная закупка: импорт осуществила компания «Баграмян», принадлежащая семье бывшего депутата Национального Собрания Самвела Алексаняна.