Հայաստանը երբեք չի հրաժարվի Ռուսաստանից ցորեն ձեռք բերելուց, բայց երբեք չենք էլ հրաժարվի տեսնելուց, թե շուկայում էլ ի՞նչ կա, էլ ո՞վ է ցորեն վաճառում. Նիկոլ Փաշինյան
Ղազախական ցորենի հետ կապված այդ ի՞նչ է կատարվում, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Որ նայես՝ ոնց որ «Операция «Ы» и другие приключения Шурика»-ի սցենարիստները գրած լինեն»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ ցանկացած ցորեն շուկայական ապրանք է։
«Կառավարության բանակցությունների արդյունքում ճանապարհ է բացվել, բերվել է այդ ճանապարհով, այս ի՞նչ թեմա է՝ 6-րդ սորտի է, 8-րդ սորտի է, ուզում է՝ 1262-րդ սորտի լինի՝ մարդ է, գնացել, իր փողը տվել, ապրանք է առել ու, որ պետք է բերեր դժվար ճանապարհով, բերել է ուրիշ ճանապարհով»,- նշեց նա։
Վարչապետը հայտարարեց՝ Հայաստանը երբեք չի հրաժարվի Ռուսաստանից ցորեն ձեռք բերելուց։
«Պաշտոնապես ասում եմ՝ երբեք չի հրաժարվի, բայց Հայաստանը երբեք չի հրաժարվի տեսնելուց, թե շուկայում էլ ի՞նչ կա, էլ ո՞վ է ցորեն վաճառում։ Ես երաշխավորում եմ՝ բացառված է, որ մեկը գա ու ասի՝ «ցորեն ունենք, կարո՞ղ է առնեք» ու մենք ականջներս փակենք ու վազելով փախնենք, չի լինելու նման բան»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, թե այլ վաճառողներից առաջարկներ կան, իսկ Հայաստանը հետաքրքրված է գնով, նաև՝ որակով։
«Ցորեն առնելը ամուսնությո՞ւն է, ես չեմ հասկանում այդ ռեժիմը՝ տե՞ր ես, որդյակս, հնազա՞նդ ես... նման հարաբերություն չկա, մենք ցորենի առևտրի մեջ նույնիսկ Եզրասի (Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Տեր Եզրաս արք. Ներսիսյանը) օրհնությամբ ոչ մեկի հետ հարաբերության մեջ չենք մտել»,- ասաց Հայաստանի վարչապետը։

Армения никогда не откажется покупать пшеницу у России, но мы никогда не откажемся посмотреть, что еще есть на рынке, кто еще продает пшеницу — Никол Пашинян
В парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал ситуацию с казахстанской пшеницей.
«Смотрится так, словно это сценарий из "Операции "Ы" и других приключений Шурика", — отметил он.
По словам Пашиняна, любая пшеница является товаром рыночного оборота.
«В результате переговоров правительства был открыт определённый путь поставки, товар пришёл этим маршрутом. О какой теме идёт речь — 6-й класс, 8-й класс, хотите — 1262-й класс: человек заплатил свои деньги, купил товар и, если нужно было доставлять трудным путём, доставил другим маршрутом», — пояснил премьер.
Он подчеркнул, что Армения никогда не откажется от закупок пшеницы у России.
«Официально заявляю — никогда не откажется. Но Армения никогда не откажется и посмотреть, что есть на рынке, кто ещё продаёт пшеницу. Я гарантирую: исключено, что кто-то придёт и скажет: "У нас есть пшеница, может, купите?", а мы закроем уши и убежим — такого не будет», — подчеркнул Пашинян.
Премьер отметил, что есть предложения и от других продавцов, а Армения интересуется ценой и качеством.
«Покупка пшеницы — это бракосочетание? Я не понимаю этот режим… таких отношений нет. В торговле пшеницей мы даже с благословения Езраса (главы Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской Aпостольской Церкви архиепископа Езраса Нерсисян) ни с кем особых отношений не строили», — добавил премьер-министр Армении.