Անհետևանք են մնացել քաղաքական ընդդիմախոսների, լրագրողների հասցեին Ալեն Սիմոնյանի գռեհիկ, լկտի բառապաշարով հայտարարությունները. ՀԺՄ
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
«Այսօր՝ նոյեմբերի 13-ին, վաղ առավոտյան, արդեն սովորական դարձած սցենարով ու գրեթե նույնական գործողություններով, իրավապահ մարմինները՝ ՀՀ Քննչական կոմիտեի քննիչները և Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) դիմակավորված աշխատակիցները, արդեն երկրորդ անգամ ներխուժեցին «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ ու վարողներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի բնակության վայրեր:
Ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, բնակարաններ ներխուժման համար առիթ էր հանդիսացել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հաղորդումը հանցագործության մասին:
Նկատենք, որ Ալեն Սիմոնյանն օրեր առաջ ԱԺ նախագահին ոչ վայել փողոցային բառապաշարով հրապարակայնորեն վիրավորել էր Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին, ինչին հետևել էր նրանց՝ կրկին հրապարակային պատասխանն իրենց հաղորդման եթերում:
Իրավապահները, բնականաբար, որևէ ընթացք չէին տվել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ օրեր առաջ արած արտահայտությանը, բայց վաղ առավոտյան գնացել էին հաղորդավարների բնակարաններ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ իրավապահները որևէ հանցակազմ չէին տեսել նույն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ քաղաքացու վրա թքելու մեջ, ընդ որում, այն պարագայում, երբ նրա իսկ հրահանգով իր թիկնապահները բռնել էին նույն այդ քաղաքացու ձեռքերը, որպեսզի վերջինս չդիմադրի, և ԱԺ նախագահը կարողանա անարգել թքել քաղաքացու վրա, իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազն էլ արդարացրել էր այդ գործողությունը՝ ասելով, որ այդտեղ խուլիգանության հանցակազմ չկա:
Անհետևանք են մնացել նաև քաղաքական ընդդիմախոսների, լրագրողների հասցեին նույն Ալեն Սիմոնյանի կողմից արված գռեհիկ, լկտի բառապաշարով հայտարարությունները, նրա հրահանգով լրագրողներին ԱԺ-ից քարշ տալով հեռացնելու և այլ գործողությունները, հնչեցրած սպառնալիքները:
Դիմակավորված ԱԱԾ աշխատակիցներն այսօր ներխուժել էին Նարեկ Սամսոնյանի բնակարան, ուր երկու անչափահաս՝ 3 և 5 տարեկան աղջիկ երեխա կա:
Հավելենք, հաղորդավարներին ձեռքերը ոլորած, գլուխները ներքև իջեցրած են բերման ենթարկել:
ՀՀ Քննչական կոմիտեն հաղորդավարներին մեղադրանք է առաջադրել «տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով՝ խուլիգանություն կատարելու համար»:
Անհասկանալի է, թե տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով՝ խուլիգանություն կատարելու հանցակազմի պարագայում, որի շրջանակում հարուցված է քրեական վարույթը, ի՞նչ էին փնտրում փոդքասթի հեղինակների բնակարաններում, հատկապես, երբ խուզարկությանը ներկա չէին նրանց փաստաբանները, ովքեր տևական ժամանակ չէին կարողանում մտնել իրենց պաշտպանյալների բնակարաններ:
Կրկին հիշեցնենք, որ խոչընդոտվում էր Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի պաշտպանների գործունեությունը. փաստաբաններին թույլ չէին տալիս իրավական օգնություն ցուցաբերել իրենց պաշտպանյալներին:
Ձեռնաշղթաներով, անձը նվաստացնելու եղանակով ցուցադրական ձերբակալությունը բավարար չթվաց այդ քրեական վարույթը նախաձեռնողներին. նրանք խուզարկություն կատարեցին Anifake.am-ի գրասենյակում, առգրավեցին լրատվամիջոցի ողջ տեխնիկան, ինչն ակնհայտորեն կայքի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակ ունի:
Ավելի ուշ «Իմնեմնիմի»-ի հեղինակների ձերբակալության մասին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «լավ է արել» և նրանց մեղադրել է եթերում ուրիշի սեռական կյանքը քննարկելու մեջ: Եվ սա այն դեպքում, երբ գաղտնալսվում, քաղաքական հետապնդումների են ենթարկվում քաղաքական ընդդիմախոսները, հոգևորականները, իսկ այլոց անձնական, սեռական կյանքի մասին արտահոսքերի, տեսանյութերի տարածման և քննարկումների հեղինակները Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և իշխող քաղաքական թիմի ներկայացուցիչներն են:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է լրատվական գործունեություն իրականացնող կազմակերպության փակմանն ու ազատ խոսքի, կարծիքի արտահայտման արգելմանն ուղղված գործողությունները:
Ամենևին չխրախուսելով և դատապարտելով հայհոյանքը հանրային խոսքում՝ պետք է նշել, սակայն, որ հայհոյանքի ու խուլիգանական դրսևորումների հեղինակները, այդ թվում՝ իրենց իսկ հորինած ու քրեականացրած հոդվածի դիսպոզիցիայի շրջանակներում, հենց իշխանությունն է՝ իր՝ քաղաքացու վրա թքող ԱԺ նախագահով ու իր սոցցանցային էջը 2018 թվականից սկսած հայհոյախոսության հարթակի վերածած վարչապետով:
Տեղին է նշել, որ արդեն 7 տարի՝ իշխանության գալու օրվանից, այս իշխանությունն աչքի է ընկել ընդդիմախոսների հասցեին հնչեցրած սանձարձակ սպառնալիքներով ու լկտի հայհոյանքներով. «ականջներդ, լեզուդ կկտրեմ», «կփռեմ ասֆալտին», «բորդյուր կլիզեք ու ասֆալտ կուտեք», «կծեփեմ պատերին», «ձեզ սպասվում է ասֆալտի դիետա», «կշինեմ»... Սրանք 2021թ. խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին մուրճով գնացող ու ընդդիմադիրներին լկտի բառապաշարով սպառնացող իշխանության ոչ նորմատիվային խոսույթի ոչ լրիվ ցանկն է:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում քաղաքական և քրեական հետապնդումների են ենթարկվում նաև շարքային քաղաքացիները՝ սոցիալական ցանցերում (Ֆեյսբուքում, ևս) ոչ իշխանահաճո գրառումների համար:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը կոչ է անում հանրային հարթակից առհասարակ բացառել հայհոյանքը, իսկ իրավապահներին՝ իրավիճակը գնահատել ադեկվատ, գործել օրենքի շրջանակներում ու առնվազն պահելով արդար դատաքննության ու օրենքի հավասարության սկզբունքը:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունն ահազանգ հնչեցնելով՝ արձանագրում է. քրեական փաթեթավորմամբ քաղաքական այս հետապնդումները, բռնաճնշումները, տեռորն ու ամենաթողությունը, ցուցադրական ձերբակալություններն ու դրանք նկարահանելն ատելություն, անհանդուրժողականություն սերմանող քայլեր են, հասարակությունը պառակտող գործողություններ, որոնք ուղղված են ոչ միայն ազատ խոսքի և կարծիքի արտահայտման դեմ, այլև նպատակ ունեն հասարակության մեջ տարածել վախի մթնոլորտ ու ահաբեկել մարդկանց:
Հայաստանի իշխանությունների նման գործողությունները, յուրայինների, իրենց թիմակիցների լիակատար անպատժելիությունը, «բեսպրեդելը» շատ վտանգավոր զարգացումների կարող են հանգեցնել:
Միջազգային մեր գործընկերներին՝ լրագրողական, խոսքի ազատության, մամուլի ազատության, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություններին, դիվանագիտական կառույցներին կոչ ենք անում դատապարտել տեղի ունեցածը, հետևողական լինել և կանխել ՀՀ իշխանությունների կողմից քաղաքական ընդդիմախոսների, այլակարծության, խոսքի ազատության դեմ ուղղված գործողությունները, աչք չփակել ընտրովի արդարադատության և կրկնակի ստանդարտների պրակտիկայի վրա»:

Вульгарные, наглые высказывания Алена Симоняна в адрес политических оппонентов и журналистов остались без последствий — Союз журналистов армении
Союз журналистов Армении распространил заявление, в котором, в частности, говорится:
«Сегодня, 13 ноября, рано утром по ставшему уже обычным сценарию и практически с идентичными действиями правоохранительные органы - следователи Следственного комитета Республики Армения и сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) в масках – уже во второй раз ворвались в дома соавторов и ведущих подкаста «Имнемними» Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна.
Как выяснилось позже, причиной вторжения стало сообщение о преступлении, представленное спикером Национального Собрания Республики Армения Аленом Симоняном.
Заметим, что несколькими днями ранее Ален Симонян публично оскорбил Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна неподобающими для спикера НС площадными выражениями, на что последовал их публичный ответ в своей программе.
Сотрудники правоохранительных органов, естественно, не предприняли никаких мер по высказываниям спикера НС Алена Симоняна несколько дней назад, однако рано утром отправились на квартиры ведущих.
Напомним, что ранее сотрудники правоохранительных органов не усмотрели состава преступления в плевке того же спикера НС Алена Симоняна в лицо гражданина, при том, что по указанию спикера его телохранители держали руки гражданина, чтобы тот не оказывал сопротивления и спикер НС мог беспрепятственно плюнуть в лицо гражданина, а Генеральный прокурор РА оправдал эти действия, заявив, что в них нет состава преступления в виде хулиганства.
Без последствий остались также вульгарные, наглые высказывания того же Алена Симоняна в адрес политических оппонентов и журналистов, угрозы вытащить по его приказу журналистов из Национального Собрания и другие.
Сегодня сотрудники СНБ в масках ворвались в квартиру Нарека Самсоняна, где находились две несовершеннолетние девочки трёх и пяти лет.
Добавим, что ведущих подвергли приводу со скрученными руками и опущенными головами.
Следственный комитет Республики Армения предъявил ведущим обвинение в «хулиганстве с использованием информационных или коммуникационных технологий».
Непонятно, что именно искали в квартирах авторов подкаста в рамках преступления «хулиганство с использованием информационных или коммуникационных технологий», по которому возбуждено уголовное дело, особенно учитывая, что их адвокаты, которые долгое время не могли войти в квартиры своих подзащитных, не присутствовали при обыске.
Напомним вновь, что деятельность адвокатов Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна была воспрепятствована: им не дали возможности оказывать своим подзащитным юридическую помощь.
Демонстративного ареста в наручниках, проведённого в унизительной форме, инициаторам уголовного дела показалось недостаточно: они провели обыск в офисе Anifake.am, изъяли всю технику издания, что со всей очевидностью направлено на пресечение деятельности сайта.
Позже, в беседе с журналистами по поводу ареста авторов «Имнемними», спикер Национального Собрания Ален Симонян заявил, что «хорошо поступил», и обвинил их в обсуждении чужой интимной жизни в эфире. И это в то время, когда политические оппоненты и священнослужители подвергаются прослушиванию телефонных разговоров и политическим преследованиям, а авторами утечек, распространения видеоматериалов и обсуждений личной и интимной жизни других лиц являются премьер-министр Республики Армения и представители правящей политической команды.
Союз журналистов Армении решительно осуждает действия, направленные на закрытие организации, осуществляющей медиа-деятельность и запрет свободы слова и выражения мнений.
Ничуть не поощряя и осуждая ругань в публичной речи, следует, однако, отметить, что авторами богохульства и хулиганства, в том числе в рамках диспозиции ими же придуманной и криминализированной статьи, являются сами власти во главе со спикером НС, плюющим на граждан, и премьер-министром, с 2018 года превратившим свою страницу в социальных сетях в площадку для богохульства.
Уместно отметить, что за 7 лет с момента прихода к власти это правительство известно своими безудержными угрозами и дерзкими оскорблениями в адрес своих оппонентов: «Отрежу вам уши и язык», «Размажу по асфальту», «Вы будете лизать бордюр и есть асфальт», «Размажу по стенамы», «Вы будете сидеть на асфальтовой диете»… Это неполный перечень ненормативной риторики правительства, которое с молотком провело предвыборную кампанию парламентских выборов 2021 года и угрожало оппозиции.
Напомним, что в Армении рядовые граждане также подвергаются политическому и уголовному преследованию за неблагоприятные для правительства публикации в социальных сетях (включая Facebook).
Союз журналистов Армении призывает полностью исключить ругань из публичной сферы, а правоохранительные органы - адекватно оценивать ситуацию, действовать в рамках закона и, как минимум, соблюдать принципы справедливого судопроизводства и равенства перед законом.
Союз журналистов Армении бьёт тревогу и констатирует: эти политические преследования, репрессии, террор и вседозволенность в криминальной обертке, показательные аресты и их видеосъеъёмка – это шаги, сеющие ненависть и нетерпимость, действия, вносящие раскол в общество, направленные не только против свободы слова и выражения мнения, но и на создание атмосферы страха в обществе и запугивание людей.
Подобные действия властей Армении, полная безнаказанность своих соратников, беспредел могут привести к весьма опасным развитиям.
Мы призываем наших международных партнеров – организации журналистские, занимающиеся защитой свободы слова и прессы, прав человека, а также дипломатические структуры осудить произошедшее, проявить последовательность и предотвратить действий властей Армении против политических оппонентов, плюрализма и свободы слова, а также не закрывать глаза на практику избирательного правосудия и двойных стандартов».