Մհեր Գրիգորյանը և Շվեյցարիայի դեսպանը անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանին:
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Շվեյցարիա երկկողմ համագործակցության հնարավոր նոր ուղղությունները: Այս համատեքստում փոխվարչապետը կարևորել է երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման ուղղությամբ երկու երկրների համատեղ ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը:
Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է Լոզանի հյուրանոցային կառավարման դպրոցի հետ համագործակցությամբ Գյումրիում Հայ-շվեյցարական հյուրընկալության ակադեմիայի բացման կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնել տարիներ շարունակ Շվեյցարիայի կողմից Հայաստանում իրականացվող զարգացման ծրագրերի համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին ու Խաղաղության խաչմերուկ նախաձեռնությանը՝ կարևորելով տարածաշրջանային կապակցվածությանն ամրապնդելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը:

Вице-премьер Армении и посол Швейцарии обсудили региональные процессы и инициативу «Перекрёсток мира»
13/11/2025 15:16
Вице-премьер-министр Армении Мгер Григорян принял чрезвычайного и полномочного посла Швейцарской Конфедерации Андреа Барбару Бауман.
В начале встречи вице-премьер-министр поздравил посла с назначением и пожелал успешной работы.
Стороны обсудили возможные новые направления двустороннего сотрудничества между Арменией и Швейцарией. В этом контексте Мгер Григорян подчеркнул необходимость совместных усилий обеих стран по укреплению торгово-экономических связей.
Он отметил важность открытия Армяно-швейцарской академии гостеприимства в Гюмри в сотрудничестве с Лозаннской школой гостиничного менеджмента и выразил благодарность Швейцарии за долгосрочные программы развития, реализуемые в Армении.
Также обсуждались региональные процессы и инициатива «Перекрёсток мира», при этом было подчеркнуто значение прилагаемых усилий для укрепления региональной взаимосвязи.