Ղազախստանից ներկրված ցորենը ենթարկվել է բուսասանիտարական, անվտանգության եվ որակական փորձաքննությունների
13/11/2025 12:13
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը պետական վերահսկողության շրջանակներում իրականացրել է Ռուսաստանի Դաշնությունից և Ղազախստանի Հանրապետությունից ներկրված ցորենի խմբաքանակների լաբորատոր փորձարկումներ իր ենթակայությանը հանձնված «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում։
Փորձարկումներն իրականացվել են երեք ուղղություններով՝
1․ Բուսասանիտարական փորձարկումներ՝ համաձայն Մաքսային Միության հանձնաժողովի 2010 թվականի հունիսի 18-ի թիվ 318 որոշմամբ հաստատված «Եվրասիական տնտեսական միությունում բույսերի կարանտինի ապահովման մասին» պահանջների,
2․ անվտանգության ցուցանիշների փորձարկումներ՝ համաձայն Մաքսային Միության «Հացահատիկի անվտանգության մասին» 015/2011 տեխնիկական կանոնակարգի պահանջների,
3․ որակի ցուցանիշների փորձարկումներ՝ համաձայն ԳՈՍՏ 9353-2016 «Ցորեն․ տեխնիկական պայմաններ» ստանդարտի պահանջների:
Փորձարկումների արդյունքները
1․ Բուսասանիտարական փորձարկումների ընթացքում իրականացված միջատաբանական, բուսաախտաբանական և մոլախոտաբանական հետազոտությունների արդյունքում կարանտին վնասակար օրգանիզմներ չեն հայտնաբերվել,
2․ անվտանգության ցուցանիշների փորձարկումների շրջանակում հետազոտվել են թունավոր տարրերը (ծանր մետաղները), պեստիցիդները, միկոտոքսինները և ռադիոակտիվությունը։ Արդյունքում սահմանային թույլատրելի խտություններից շեղումներ չեն արձանագրվել,
3․ որակի ցուցանիշների լաբորատոր հետազոտությունները դեռ ընթացքում են, արդյունքները կհրապարակվեն պատրաստ լինելուն պես:

Импортированная из Казахстана пшеница прошла фитосанитарную экспертизу, проверку безопасности и качества
13/11/2025 12:38
В рамках государственного контроля Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов провел лабораторные исследования партий пшеницы, импортированной из Российской Федерации и Республики Казахстан, в подчинённой ему ГНКО «Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг».
Исследования проводились по трём направлениям:
1. Фитосанитарные исследования
— в соответствии с требованиями Решения Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 318 «Об обеспечении карантина растений в Евразийском экономическом союзе».
2. Испытания на показатели безопасности — в соответствии с требованиями Технического регламента Таможенного союза «О безопасности зерна» 015/2011.
3. Испытания на показатели качества — в соответствии со стандартом ГОСТ 9353-2016 «Пшеница. Технические условия».
Результаты исследований:
1. В ходе фитосанитарных исследований, включающих энтомологические, фитопатологические и сорнотные анализы, карантинные вредные организмы не обнаружены.
2. В рамках испытаний на показатели безопасности были изучены токсические элементы (тяжёлые металлы), пестициды, микотоксины и радиоактивность. Отклонений от установленных предельных допустимых концентраций не выявлено.
3. Лабораторные исследования показателей качества находятся в процессе выполнения; результаты будут опубликованы после завершения анализа.