Առողջության համընդհանուր ապահովագրման ներդրման վերաբերյալ փաթեթն ընդունվեց, բայց Փաշինյանը զգուշացրեց՝ բոլոր ծառայությունները չէ, որ ծախսածածկելու է
Կառավարությունն ընդունել է Առողջության համընդհանուր ապահովագրման ներդրման վերաբերյալ փաթեթը։
«Մենք հաստատեցինք օրենսդրական ամբողջ փաթեթը, որի մեջ ներառված է եղել Առողջության համընդանուր ապահովագրության մասին օրենքը և հարակից օրենքների նախագծերը։ Ըստ էության, նախագծերն արդեն ուղարկվել են Ազգային ժողով»,- կառավարության նիստում ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախագիծը համարվել է անհետաձգելի։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե ընկալում է եղել, որ, գուցե, պետք չէ ներդնել հունվարի 1-ից, այլ՝ մի քիչ ավելի ուշ, բայց ինքը կողմ չի եղել դրան։
«Պարզ է՝ ունենք լարվածություն, թե համակարգը ոնց կաշխատի, բայց մեր փորձը ցույց է տալիս, որ չկա բարեփոխում, որ չգնա ու չհանդիպի պրոբլեմի։ Եկեք հույս չունենանք, որ մենք այնպիսի մի բան ենք անելու, որն առաջին վայրկյաններից սահուն է գնալու, բնության մեջ նման բան չի լինում»,- նշեց նա։
Փաշինյանը հայտարարեց, թե ապահովագրությունը համապարփակ չէ, չի ծածկելու առողջապահական հնարավոր բոլոր ծախսերը։
«Համակարգը համընդհանուր է, բայց հունվարի 1-ից բոլորին չի ներառելու, ընդամենն առաջին փուլն է, բայց հունվարի 1-ից ում ներառեց, էլի բոլոր ծառայությունները չէ, որ ծախսածածկելու է, նույնիսկ ներառված ծառայությունների մեջ կան բազմաթիվ ծառայություններ, որոնք էլի ամբողջությամբ չի ծածկելու, այլ որոշակի հատվածով ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերվելու»,- մանրամասնեց Փաշինյանը։

Пакет мер по внедрению всеобщего медицинского страхования принят, однако Пашинян предупредил, что не все медицинские услуги будут покрываться расходами страхования
Правительство приняло пакет мер по внедрению всеобщего медицинского страхования.
«Мы утвердили полный законодательный пакет, включающий закон о всеобщем медицинском страховании и проекты смежных законов. По сути, проекты уже направлены в Национальное собрание», — заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян на заседании правительства.
Проект был признан неотложным.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что обсуждалась возможность внедрения системы не с 1 января, а немного позже, однако он был против этого.
«Очевидно, что есть напряжение относительно того, как система будет работать, но наш опыт показывает, что нет реформы, которая не сталкивалась бы с проблемами. Не стоит надеяться, что мы сделаем что-то, что с первого дня пойдет гладко — такого в природе не бывает», — сказал он.
Пашинян подчеркнул, что страхование не является всеобъемлющим и не покроет все возможные расходы на здравоохранение.
«Система всеобщая, но с 1 января не охватит всех — это лишь первый этап. Даже те, кто будет включен с 1 января, не получат полное покрытие всех услуг. Даже среди включенных услуг есть многие, которые не будут полностью покрываться — будет оказана лишь частичная финансовая поддержка», — пояснил премьер.