ՎԶԵԲ-ը պայմանագիր է կնքել Ամերիաբանկի հետ՝ Հայաստանի մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմանն աջակցելու համար․ Լուսանկարներ
14/11/2025 10:17
ՎԶԵԲ-ը պայմանագիր է կնքել Ամերիաբանկի հետ՝ Հայաստանի մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմանն աջակցելու համար։
•    Ֆինանսավորումը կուղղվի ՄՓՄՁ-ների աջակցմանը և կընդլայնի միջոցների հասանելիությունը Հայաստանի մարզերում
•    Ֆինանսավորումն ընդգրկում է կանաչ ֆինանսավորման զգալի բաղադրիչ
•    Կարողությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները կխթանեն ներառականությունը, կանաչ ներդրումները և գենդերային հավասարությունը
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հաստատել է մինչև 150 միլիոն եվրոյի վարկային փաթեթ Հայաստանի առաջատար ֆինանսական հաստատություններից մեկի` Ամերիաբանկի համար: Վարկը, որը տրամադրվում է երկու փուլով՝ 100 միլիոն եվրո և ևս 50 միլիոն եվրո տրանշերով, Ամերիաբանկին հնարավորություն կտա ֆինանսավորել միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ)՝ հատկապես ուշադրություն դարձնելով մարզերի հաճախորդներին և նոր վարկառուներին։
Այս նախաձեռնությունը նաև կաջակցի Հայաստանի` կանաչ տնտեսության անցմանը, քանի որ Ամերիաբանկը հանձնառու է միջոցների առնվազն 40 տոկոսն ուղղել կանաչ ներդրումներին՝ բարձրացնելով ռեսուրսների արդյունավետությունը և վերականգնվող էներգիայի արտադրությունը։ Ի լրումն դրան, ՎԶԵԲ-ի Փոքր բիզնեսին աջակցության հիմնադրամի (SBIF) կողմից ֆինանսավորվող շուրջ 170,000 եվրո արժողությամբ տեխնիկական համագործակցության նախագիծը, որին կմասնակցի նաև Ամերիաբանկը, կնպաստի կանաչ նախագծերի իրականացմանը և մոնիտորինգին: ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող խորհրդատվական և կարողությունների զարգացման հետագա ծրագրերը` մինչև 75,000 եվրո ընդհանուր արժողությամբ, կբարձրացնեն ՄՓՄՁ-ների մրցունակությունը, նորարարությունը և արտահանում իրականացնելու պատրաստվածությունը։
ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին ասաց. «Այս ֆինանսավորումը կարևոր դեր կխաղա Հայաստանի մասնավոր հատվածն ուժեղացնելու և կանաչ տնտեսության անցումն արագացնելու գործում։ Ամերիաբանկի ամուր դիրքը շուկայում և ուղղվածությունը դեպի նորարարությունն ու ՄՓՄՁ հատվածի զարգացումը վերջինիս դարձնում են ՎԶԵԲ-ի հուսալի գործընկեր տարածաշրջանում առաջնահերթ ռազմավարական ծրագրերի իրականացման գործում»։
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Մենք հպարտ ենք, որ ամրապնդում ենք մեր համագործակցությունը ՎԶԵԲ-ի հետ և ընդլայնում ՄՓՄՁ ֆինանսավորման և կանաչ վարկավորման պորտֆելները։ Այս համագործակցությունը մեզ կտա ավելի լայն հնարավորություններ` աջակցելու հայկական բիզնեսներին, խթանելու տնտեսական աճը և կայուն զարգացումն ամբողջ երկրում»։
Գործարքը համահունչ է ՎԶԵԲ-ի՝ Հայաստանի համար որդեգրած ռազմավարությանը, ֆինանսական ոլորտի ռազմավարությանը, ինչպես նաև կանաչ տնտեսության անցման մոտեցմանը և գենդերային հավասարության խթանման ռազմավարությանը։ Ամերիաբանկի առաջատար դիրքը թվային փոխակերպման, մարզային ներկայացվածության և ներառական ֆինանսավորման առումներով այն դարձնում է Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարներից։ Ամերիաբանկը Հայաստանի տնտեսության ամենախոշոր վարկատուն է և ակտիվներով երկրորդը` բանկային համակարգում։ Իր թվային լուծումների և խոշոր քաղաքներում ու երկրի ամենախիտ բնակեցված շրջաններում գտնվող 26 մասնաճյուղերի շնորհիվ Ամերիաբանկը հնարավորություն ունի ֆինանսավորել մասնավոր հատվածի ընկերությունների լայն շրջանակ։ Ամերիաբանկի գլխավոր բաժնետերը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում գրանցված «Լայն Ֆայնենս Գրուփ» (Lion Finance Group) հոլդինգային ընկերությունն է։ ՎԶԵԲ-ը փոքր բաժնեմասնակցություն ունեցող բաժնետեր է։
1992 թ. Հայաստանում իր գործունեությունը սկսելուց ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է շուրջ 2.6 միլիարդ եվրո ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտների 232 նախագծերում, ընդ որում` ֆինանսավորման 83 տոկոսն ուղղվել է մասնավոր հատվածի զարգացմանը։

ЕБРР предоставит Америабанку кредит в 150 млн. евро для поддержки «зелёного» финансирования частного сектора Армении
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) одобрил кредитный пакет в размере до 150 млн евро для Америабанка, одного из ведущих финансовых учреждений Армении.
Как сообщает пресс-служба ЕБРР, кредит предоставляется двумя траншами – первоначальный взнос в размере 100 млн евро и дополнительные 50 млн евро – и позволит Америабанку предоставлять финансирование микро-, малым и средним предприятиям (ММСП), уделяя особое внимание привлечению региональных клиентов и новых заёмщиков.
Эта инициатива также будет способствовать переходу Армении к «зелёной» экономике, поскольку Америабанк обязуется направлять не менее 40% средств на соответствующие требованиям «зелёные» инвестиции, направленные на повышение эффективности использования ресурсов и развитие возобновляемых источников энергии. Кроме того, техническое сотрудничество на сумму около 170 000 евро, финансируемое Фондом развития малого бизнеса ЕБРР, будет способствовать реализации и мониторингу «зелёных» проектов, в реализации которых Америабанк также принимает участие. Дальнейшие финансируемые ЕС программы консультирования и наращивания потенциала общей стоимостью до 75 000 евро повысят конкурентоспособность, инновационность и экспортную готовность ММСП.
Глава представительства ЕБРР в Армении Георгий Ахалкаци отметил: «Этот проект сыграет ключевую роль в укреплении частного сектора Армении и ускорении перехода к «зеленой» экономике. Сильное присутствие Америабанка на рынке, его приверженность инновациям и развитию сектора ММСП делают его надежным партнером в реализации стратегических приоритетов ЕБРР в регионе».
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян заявил: «Мы гордимся укреплением нашего партнерства с ЕБРР и расширением портфелей кредитования ММСП и «зеленого» кредитования. Это сотрудничество расширит наши возможности поддержки армянского бизнеса, стимулирования экономического роста и содействия устойчивому развитию по всей стране».
Эта сделка соответствует страновой стратегии ЕБРР для Армении и его Стратегии развития финансового сектора, а также Подходу к переходу к «зеленой» экономике и Стратегии содействия гендерному равенству. Лидерство Америабанка в области цифровой трансформации, регионального охвата и инклюзивного финансирования ставит его в авангард банковского сектора Армении. Америабанк занимает второе место среди 17 банков Армении по размеру активов и первое место по кредитному портфелю. Благодаря своим цифровым решениям и 26 филиалам в крупных городах и самых густонаселенных регионах страны, Америабанк имеет возможность охватить широкий круг субъектов частного сектора. Контрольный пакет акций Америабанка принадлежит Lion Finance Group, холдинговой компании, акции которой котируются на Лондонской фондовой бирже. ЕБРР является миноритарным акционером.
С момента начала своей деятельности в Армении в 1992 году ЕБРР инвестировал около 2,6 млрд евро в 232 проекта в финансовом, корпоративном, инфраструктурном и энергетическом секторах, при этом 83% финансирования было направлено на развитие частного сектора.