«Նիկոլ Փաշինյանը գնում է բլեֆի, պարտությունը փորձում է ներկայացնել որպես լավություն». Տիգրան Աբրահամյանը՝ «8 միլիարդ դոլարի զենք գնելու» հայտարարության մասին
«Նիկոլ Փաշինյանը գնում է բլեֆի, միլիարդավոր դոլարների վարկը փորձում է որպես զենքի գնում ներկայացնել։ Եթե նույնիսկ գնած էլ լինի, չի կարող արտացոլել այն մեծ թիվը, որը ներկայացնում է»,- Aysor.am-ին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանը, թե արտաքին պարտքի գումարներից 8 միլիարդ դոլարի զենք են գնել:
Ըստ պատգամավորի՝ այս թեմայի արծարծումը պայմանավորված է հանրային մեծ դժգոհությամբ, որ Նիկոլ Փաշինյանի 7,5 տարվա իշխանության ժամանակահատվածում ավելի շատ վարկեր են վերցվել, ու արտաքին պարտքը շատ ավելի է մեծացել, քան մյուս բոլոր իշխանությունների կառավարման ժամանակահատվածում.
«Իշխանությունը փորձում է որոշակի սրբագրումներ մտցնել՝ փորձելով դա փաթեթավորել զենք-զինամթերքի կամ ռազմական տեխնիկայի գնմամբ։ Հիշեցնեմ, որ գնումները, որոնք արվում են և արտաքին վարկային միջոցները, որոնք ներգրավվում են, վավերացվում են խորհրդարանում: Իսկ խորհրդարանում դրանք ներկայացվում են մանրամասն, թե ինչ նպատակով, որտեղ են ուղղվելու: Իրականում հիմնականում ներկայացվել են վարկեր՝ ուղղված ենթակառուցվածքների ստեղծմանը՝ ճանապարհ, ասֆալտ և այլն»:
Տիգրան Աբրահամյանը, արձագանքելով իշխանության պնդումներին, թե մեծ ծախսեր են ուղղում ռազմական ոլորտին, հիշեցրեց՝ 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ իշխանությունները հսկայական ծավալի սպառազինություն, զենք- զինամթերք, զինտեխնիկա են որպես ավար թողել Ադրբեջանին, իսկ 2021-22 թթ. ՀՀ-ի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի ժամանակ խոցվել ու ոչնչացվել է մեծ քանակությամբ ռազմական տեխնիկա, օբյեկտներ և այլն.
«Հետևաբար, բնական էր՝ ցանկացած իշխանության պարագայում էլ պետք է ծախսեր ուղղվեին ռազմական ոլորտին՝ սկսած կացարանների ու զորանոցների ստեղծումից, մինչև առաջնագիծ:
Ասում են՝ առաջնագծի վրա մեծ գումարներ ենք դրել, բայց չեն ասում, որ նոր առաջնագիծ է ձևավորվել, որովհետև իրենց ստորագրությամբ 2020-ին Քաշաթաղի ու Քարվաճառի հանձնումից հետո Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի ու Սյունիքի մարզերը նոր սահմանագիծ են ունեցել Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում: Այսինքն՝ իրենց պարտությունը փորձում են ներկայացնել որպես լավություն կամ ցույց տալ, որ ավելի մեծ ծախսեր են կատարել, քան նախորդ իշխանությունները»:

«Никол Пашинян блефует, он пытается представить поражение как благо»: Тигран Абрамян — о заявлении «о покупке оружия на 8 миллиардов долларов»
15/11/2025 19:02
«Никол Пашинян блефует, пытаясь представить многомиллиардные кредиты как закупку оружия. Даже если что-то и было приобретено, это никак не может соответствовать тем огромным цифрам, которые он озвучивает», — заявил в беседе с Aysor.am депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, комментируя заявление Пашиняна о том, что якобы из внешних заимствований было закуплено оружие на 8 миллиардов долларов.
По словам депутата, обсуждение этой темы обусловлено общественным недовольством тем, что за 7,5 лет правления Никола Пашиняна было привлечено больше кредитов и внешний долг вырос значительно больше, чем за периоды всех предыдущих властей.
«Власть пытается внести определённые коррективы, пытаясь всё это "упаковать" как закупку вооружений или военной техники. Напомню, что все закупки и привлекаемые внешние кредитные средства ратифицируются в парламенте. А в парламент они представляются детально — с указанием целей и направлений расходования. На самом деле почти все кредиты были представлены как средства, направленные на создание инфраструктуры — дороги, асфальт и т.д.»
Реагируя на утверждения властей, что они якобы направляют огромные средства в оборонную сферу, Тигран Абрамян напомнил, что после 44-дневной войны власти Армении оставили Азербайджану огромный объём вооружений, боеприпасов и военной техники как трофеи, а в 2021–22 годах во время агрессии Азербайджана против Армении было уничтожено и выведено из строя большое количество военной техники, объектов и т.п.
«Следовательно, было естественно — при любой власти — направлять средства в военную сферу: начиная от строительства казарм и помещений для размещения военнослужащих, заканчивая укреплением линии обороны.
Они говорят: "Мы вложили большие средства в передовую", но не говорят о том, что образовалась новая передовая линия, поскольку после подписанного ими в 2020 году отказа от Кашатага и Карвачара для Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей сформировалась новая граница с территориями, находящимися под контролем Азербайджана. То есть своё поражение они пытаются представить как благо или показать, будто они сделали больше расходов, чем предыдущие власти».