Վաղարշապատում ընտրությունների բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով ՆԳՆ ստորաբաժանումները ծառայություն կիրականացնեն արտակարգ ռեժիմով (Տեսանյութ)
15/11/2025 10:06
Նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ համայնքում կայանալիք ՏԻՄ ընտրությունների բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հրամանով սահմանվել են ՆԳ նախարարության և ենթակա ծառայությունների աշխատանքի հստակ ուղղություններն ու գործիքակազմը։
Նոյեմբերի 9-ին Ներքին գործերի նախարարության և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքերում տեղադրվել են ընտրողների վերջնական ցուցակները. իրականացվել է նախապատրաստական ծավալուն աշխատանք:
«Մեր աշխատանքային խումբը մինչ վերջնական ցուցակների ձևավորումը զբաղված էր այդ դրանց ֆիլտրման, մաքրման աշխատանքներով, և ոստիկանության մեր գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում բավական փոխվել է անճշտությունների պատկերը: Աշխատանքային խումբը ակտիվ է լինելու նաև քվեարկության օրը։ Տեղում կլինի նաև մեր շրջիկ ծառայությունը, որը տեղեկանքներ կտրամադրի նրանց, ում համար դժվար կլինի մոտենալ տարածքային ստորաբաժանում»,- ասում է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը:
ՆԳՆ շրջիկ սպասարկման գրասենյակներում քաղաքացիները ընտրություններին մասնակցելու նպատակով կարող են ստանալ ինչպես ժամկետանց անձնագրին փոխարինող փաստաթուղթ, այնպես էլ քվեարկության օրը լրացուցիչ ընտրացուցակներում ընդգրկվելու համար տեղեկանք, ինչը թույլ կտա իրացնել ընտրելու իրենց իրավունքը։
Համակարգված աշխատանք են կատարելու Զանգերի կենտրոնի աշխատակիցները՝ ապահովելով 84-22 կարճ հեռախոսահամարին ընտրությունների վերաբերյալ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ոլորտին առնչվող զանգերի արձագանքը:
ՆԳՆ ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնը շուրջօրյա ռեժիմով իրականացնելու է ընտրատեղամասերի օնլայն դիտարկում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով առկա իրավիճակն ու երաշխավորելով օպերատիվ արձագանքը:
Համայնքում ուժեղացված ռեժիմով ծառայություն կիրականացնեն Ոստիկանության ենթակա ծառայությունները՝ պահպանելով հասարակական կարգն ու անվտանգությունը. ընտրատեղամասերը կվերցվեն պահպանության։
Իսկ Հանրային հաղորդակցության և իրազեկման վարչությունը ընտրատեղամասերից ՆԳՆ ծառայությունների աշխատանքի վերաբերյալ չորսժամյա պարբերականությամբ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ անհապաղ, կտրամադրի անհրաժեշտ տեղեկատվություն:

В целях обеспечения нормального хода выборов в Вагаршапате подразделения МВД проведут усиленную службу (видео)
В целях обеспечения бесперебойного и нормального хода выборов в органы местного самоуправления, которые состоятся 16 ноября в общине Вагаршапат, по приказу министра внутренних дел Арпине Саргсян определены чёткие направления работы и инструментарий Министерства внутренних дел и подведомственных служб.
9 ноября на сайтах Министерства внутренних дел и Центральной избирательной комиссии были опубликованы окончательные списки избирателей. Проведён масштабный подготовительный этап.
«Наша рабочая группа до формирования окончательных списков занималась их фильтрацией и очисткой, и в результате совместной работы с коллегами из полиции существенно изменилась картина неточностей. Рабочая группа будет активно задействована и в день голосования. На местах будет работать и наша мобильная служба, которая предоставит справки тем, кому будет сложно посетить территориальные подразделения», — отметила руководитель Службы миграции и гражданства МВД Нелли Давтян.
В мобильных сервисных офисах МВД граждане, желающие участвовать в выборах, смогут получить как документ, заменяющий просроченный паспорт, так и справку для включения в дополнительные избирательные списки в день голосования, что позволит реализовать своё избирательное право.
Сотрудники Колл-центра также будут работать в организованном режиме, обеспечивая оперативный ответ на звонки по короткому номеру 84-22, касающиеся вопросов избирательного процесса в сфере деятельности Службы миграции и гражданства.
Оперативный центр управления полиции МВД в круглосуточном режиме будет осуществлять онлайн-мониторинг избирательных участков, отслеживая текущую ситуацию и гарантируя оперативное реагирование.
Подразделения полиции, подчинённые МВД, будут нести службу в усиленном режиме, обеспечивая общественный порядок и безопасность; избирательные участки будут взяты под охрану.
А Управление по связям с общественностью и информированию будет предоставлять информацию о работе служб МВД на избирательных участках каждые четыре часа, а при необходимости — незамедлительно.