Մեր նպատակը որևէ աշխատողի պատժելը չէ, այլ վարքագծի փոփոխությունն է․ ՆԳ նախարար
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նոյեմբերի 15-ին՝ կազմավորման օրվա կապակցությամբ, հանդիպում է ունեցել նախարարության Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության ծառայողների հետ։
Շնորհավորելով անձնակազմին՝ նախարարը նշել է, որ Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունը այն ստորաբաժանումներից է, որի դերն ու նշանակությունը որպես ինստիտուտ վերափոխվել է Ներքին գործերի նախարարության ստեղծմամբ։ Ձևավորումից ի վեր Վարչությունը նոր շեշտադրումով կենտրոնացած է ներքին կարգապահության և հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղություններով իր առջև դրված անելիքների վրա։
«Մեր խնդիրը որևէ ծառայողի կամ աշխատողի պատժելը չէ։ Մեր նպատակը ներքին կարգապահության, տարբեր վարույթների և ընթացակարգերի շրջանակում առավելագույնն իրականացնել է, որպեսզի համակարգն ունենա զգոնության ավելի բարձր մակարդակ։ Մենք պետք է վստահ լինենք, որ այն ուղղությունները, որոնք նախարարությունը որդեգրել է ենթակա ծառայությունների մասով և առհասարակ հանրային ծառայությունների ոլորտում, իրականում մարմին ու բովանդակություն են ստանում»,– ընդգծել է Արփինե Սարգսյանը։
Արփինե Սարգսյանը կարևորել է վարչության ծառայողների կողմից օբյեկտիվության անհրաժեշտ ու բավարար ցուցիչը պահպանելու հանձնառությունը՝ ընդգծելով, որ դրանք հենասյունային սկզբունքներ են, որոնք թույլ են տալիս համակարգում ներքին կարգապահությունը բարձր մակարդակի վրա պահել և վստահ լինել, որ յուրաքանչյուր դեպքին տրվում է օբյեկտիվ արձագանք։
Ձևավորումից մինչ օրս ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունում կատարվել են շուրջ 3400 ծառայողական քննություններ և ուսումնասիրություններ, կիրառվել են 1112 կարգապահական տույժեր։
ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության կողմից նախապատրաստվել և նախաքննության մարմիններ է ուղարկվել ծառայողական քննությունների 86 նյութ․ նախաձեռնվել է 77 քրեական վարույթ։
Նախարարությունում հրավիրված կարգապահական հանձնաժողովի 11 նիստի ընթացքում քննարկվել են ոստիկանության 72 ծառայողի վերաբերյալ իրականացված ծառայողական քննությունների 63 նյութեր:
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը գնահատելով վարչության աշխատանքի արդյունավետությունը՝ հանձնարարել է, որ վարչությունն առաջիկա ամիսների կտրվածքով ուշադրությունը կենտրոնացնի ուժային միջոցների գործադրման ստանդարտի իմպլեմենտացման վրա։ Ամփոփելով իր խոսքը՝ նախարար Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա ղեկավարներին կատարված աշխատանքի համար։
Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության պետ Դավիթ Աղաբալյանն իր հերթին շնորհավորելով վարչության կազմավորման օրվա կապակցությամբ՝ շնորհակալություն է հայտնել նախարար Արփինե Սարգսյանին աջակցության համար և վստահեցրել, որ Վարչությունն իր առջև դրված խնդիրները շարունակելու է կատարել մեծ պատասխանատվությամբ՝ նպատակ ունենալով հանրության շրջանում բարձրացնել համակարգի նկատմամբ հանրային վստահությունը։
Դավիթ Աղաբալյանը կարևորել է նաև համակարգի ներսում նախականխման և կանխման մեխանիզմների զարգացումն ու դրանց կիրառումը՝ ընդգծելով, որ ամենօրյա պահանջկոտության ու հետևողական աշխատանքի միջոցով հնարավոր կլինի ցանկալի արդյունքներ արձանագրել։

Наша цель – не наказание какого-либо сотрудника, а изменение поведения: министр внутренних дел
Министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян в день образования ведомства встретилась с сотрудниками Управления внутренней безопасности и борьбы с коррупцией.
Поздравляя коллектив, министр отметила, что Управление внутренней безопасности и борьбы с коррупцией является одним из ведомств, роль и значение которого как института претерпели изменения с созданием Министерства внутренних дел. С момента своего образования Управление с новым акцентом сосредоточилось на решении поставленных перед ним задач в области внутренней дисциплины и антикоррупционной политики.
«Наша цель — не наказывать каких-либо служащих или работников. Наша цель — сделать всё возможное в рамках внутренней дисциплины, различных процедур, чтобы система имела более высокий уровень бдительности. Мы должны быть уверены, что направления, принятые министерством в отношении подведомственных служб и в сфере государственных услуг в целом, на самом деле воплощаются в жизнь и наполняются содержанием», — подчеркнула Арпине Саркисян.
Арпине Саркисян подчеркнула приверженность сотрудников ведомства поддержанию необходимого и достаточного показателя объективности, подчеркнув, что это основополагающие принципы, позволяющие поддерживать внутреннюю дисциплину в системе на высоком уровне и гарантировать объективный ответ на каждое дело.
С момента своего создания Управление внутренней безопасности и борьбы с коррупцией Министерства внутренних дел провело около 3400 служебных проверок и расследований, а также применило 1112 дисциплинарных взысканий.
Управлением собственной безопасности и противодействия коррупции МВД подготовлено и направлено в органы предварительного следствия 86 материалов служебного расследования, возбуждено 77 уголовных дел.
В ходе 11 заседаний дисциплинарной комиссии, проведенных в МВД, рассмотрено 63 материала служебного расследования в отношении 72 сотрудников полиции.
Министр внутренних дел Арпине Саркисян, оценив эффективность работы ведомства, поручила в ближайшие месяцы сосредоточиться на внедрении стандарта применения силы. Подводя итоги своего выступления, министр Саркисян поблагодарила как бывшего, так и действующего руководителей Управления внутренней безопасности и борьбы с коррупцией МВД за проделанную работу.
Начальник Управления внутренней безопасности и борьбы с коррупцией Давид Агабалян, в свою очередь, поздравил управление с днем создания, поблагодарил министра Арпине Саркисян за поддержку и заверил, что Управление и впредь будет с большой ответственностью выполнять свои задачи, стремясь повысить доверие общественности к системе.
Давид Агабалян также подчеркнул важность разработки и внедрения превентивных и профилактических механизмов в системе, подчеркнув, что благодаря ежедневному усердию и последовательной работе можно будет достичь желаемых результатов.