Ինչու է ՀՀ–ն Արաքս գետի պատնեշի նախագիծը համաձայնեցնում Թուրքիայի հետ․ ԱԳՆ–ի պատասխանը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, ի պատասխան Sputnik Արմենիայի հարցման, մեկնաբանել է, թե ինչու է Երևանը Արաքսի ափին ամբարտակ կառուցելու նախագիծը համաձայնեցնում Անկարայի հետ, թեև պայմանագրում նման պահանջ չկա։
«Ավելի վաղ գրել էինք, որ արդեն մեկուկես տարի է` Հայաստանը Արաքս գետի ափին ամբարտակ կառուցելու հարցը համաձայնեցնում է Թուրքիայի հետ։ Սակայն երկրների միջև գործող` սահմանային գետերի և գետակների մասին կոնվենցիան ենթադրում է, որ Հայաստանը պարտավոր է միայն «ժամանակին զգուշացնել» շինարարության մասին։ «Համաձայնեցման» անհրաժեշտություն չկա։
Sputnik Արմենիան հարցում էր ուղարկել ԱԳՆ՝ հետաքրքրվելով, թե ինչու է Հայաստանը Թուրքիայի հետ համաձայնեցնում ամբարտակի շինարարությունը, այդ թվում` նախագծային փաստաթղթերը, երբ ԽՍՀՄ-ի և Թուրքիայի միջև 1972 թվականին կնքված պայմանագրի համաձայն` Երևանը պետք է պարզապես տեղեկացնի այդ մասին», - տեղեկացնում է լրատվամիջոցը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից հայտնել են, որ ՀՀ–ն ծանուցել է Թուրքիայի Հանրապետությանը Արաքս գետի ափամերձ հատվածի ամրակայման աշխատանքների վերաբերյալ՝ պայմանագրային դրույթներին համապատասխան։
«Միաժամանակ, ըստ անհրաժեշտության, կողմերի միջև թեմայի վերաբերյալ լինում են շփումներ և խորհրդակցություններ՝ երկու հարևան երկրների միջև համագործակցության տրամաբանության մեջ», - հավելել են ԱԳՆ-ից:

Почему Армения согласовывает проект дамбы на берегу Аракса с Турцией: комментарий МИД
Армянский МИД в ответ на запрос Sputnik Армения прокомментировал, почему Ереван согласовывает с Анкарой проект строительства дамбы на берегу реки Аракс, несмотря на отсутствие такого требования в договоре.
Ранее мы писали о том, что Армения 1,5 года согласовывает с Турцией строительство дамбы на берегу Аракса вдоль границы. Однако действующий с советских времен договор "Конвенция о пограничных реках и ручьях" предполагает, что Армения должна была лишь "своевременно предупредить" Турцию о строительстве. Никакой необходимости в "согласовании" нет.
"Sputnik Армения" направил в МИД запрос, поинтересовавшись, почему Ереван все-таки согласовывает документы с Анкарой.
В армянском внешнеполитическом ведомстве сообщили, что "уведомили" Турцию об укрепительных работах на берегу реки Аракс "согласно пунктам договора".
"Одновременно по необходимости между сторонами происходят контакты и проводятся консультации по данному вопросу — в рамках логики сотрудничества двух стран", — сказали нам в МИД