Անթույլատրելի ենք համարում իշխանությունների կողմից այս անհամաչափ ուժի և բիրտ ճնշումների կիրառումը․ Հայտարարություն
15/11/2025 11:52
Լրագրողական կազմակերպությունները հայտարարություն են տարածել AntiFake.am կայքի նկատմամբ գործողությունների առնչությամբ։
«Երեկ՝ նոյեմբերի 13-ին, ԱԱԾ աշխատակիցները ձերբակալել են AntiFake.am կայքի «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ և վարողներ Վազգեն Սաղաթելյանին և Նարեկ Սամսոնյանին։ Ավելի ուշ նրանք դատարանի որոշմամբ երկու ամսով կալանավորվել են։ Պատճառը նոյեմբերի 7-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հարցազրույցին հաջորդած՝ նշյալ փոդքասթի երկու թողարկումներում Սաղաթելյանի և Սամսոնյանի հնչեցրած հայհոյանքն ու վիրավորանքներն են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և իշխանության այլ ներկայացուցիչների հասցեին։
Հետապնդումը նախաձեռնվել է Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա։ Ըստ Քննչական կոմիտեի՝ գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (խուլիգանությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով):
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանը և Վազգեն Սաղաթելյանը 2 ամսով կալանավորվեցին
Նույն օրը ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացրել AntiFake.am կայքի գրասենյակում, առգրավել է խմբագրության տեխնիկան, ապա՝ ձերբակալել լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանին՝ արդարադատությանը խոչընդոտելու պատճառաբանությամբ։
Այսօր արդեն՝ նոյեմբերի 14-ին, իրավապահները ձերբակալել են նաև AntiFake.am-ի աշխատակից Իշխան Խոսրովյանին, որը մի քանի ժամ անց ազատ է արձակվել։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, անթույլատրելի ենք համարում իշխանությունների կողմից այս անհամաչափ ուժի և բիրտ ճնշումների կիրառումը, որն արտահայտվել է ԱԱԾ-ի ներգրավմամբ ցուցադրական գործողություններով, բուն խնդրի հետ ուղիղ կապ չունեցող՝ AntiFake.am-ի այլ աշխատակիցների ձերբակալմամբ և խմբագրության ողջ տեխնիկայի առգրավմամբ, ինչը հանգեցրել է ընդդիմադիր հարթակի գործունեության խաթարման։ Այս գործողությունները դատապարտելի են և հարիր չեն ժողովրդավարությանը ձգտող պետությանը։
Միևնույն ժամանակ, սկզբունքորեն անընդունելի ենք համարում և դատապարտում ենք հայհոյախոսությունն ու վիրավորանքը հանրային տիրույթում, մասնավորապես՝ սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում։ Վերջին տարիներին լայնորեն տարածված արատավոր այդ երևույթը, որը հաճախ անպատիժ է մնում, էլ ավելի է խորացնում հասարակության պառակտվածությունն ու բևեռացումը, սերմանում անհանդուրժողականություն և սանձարձակություն։ Անկասկած, հայհոյանքն ու վիրավորանքը, ատելության խոսքն ու սպառնալիքները պետք է ստանան իրավական գնահատական։ Դրանք անհամատեղելի են հասարակության հետ հաղորդակցվելու տարրական նորմերի հետ։
Հաշվի առնելով վերոհիշյալ իրադարձությունների հանրային լայն արձագանքը՝ պահանջում ենք․
• իրավապահ մարմիններից՝ զերծ մնալ ընտրողական մոտեցումից վիրավորանքների և հայհոյախոսության համար անձանց պատասխանատվության ենթարկելիս, իսկ տվյալ գործի քննությունն իրականացնել համակողմանի և օբյեկտիվ՝ պարբերաբար տեղեկացնելով հասարակությանը դրա ընթացքի և արդյունքների մասին,
•  իշխանություններից, քաղաքական բոլոր ուժերից, այդ թվում՝ դրանց հետ ասոցացվող լրատվամիջոցներից, հանրային խոսքում զերծ մնալ պարկեշտության սահմանները հատող բառապաշարից և հայհոյախոսությունից, հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաները քննարկելիս դրսևորել առավել հանդուրժողականություն և զսպվածություն»։
ԽՈՍՔԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՈՄԻՏԵ
ԵՐԵՎԱՆԻ ՄԱՄՈՒԼԻ ԱԿՈՒՄԲ
ՄԵԴԻԱ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆ
ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐԻ «ԱՍՊԱՐԵԶ» ԱԿՈՒՄԲ
ԲԱԶՄԱԿՈՂՄԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ – ՀԱՅԱՍՏԱՆ
ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԼՐԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ԱԿՈՒՄԲ
«ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐ ՀԱՆՈՒՆ ԱՊԱԳԱՅԻ» ՀԿ
«ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐ ՀԱՆՈՒՆ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ» ՀԿ

Считаем недопустимым применение несоразмерной силы и и жесткого давления со стороны властей — заявление
15/11/2025 12:25
Журналистские организации распространили заявление в связи с действиями в отношении сайта AntiFake.am.
«Вчера, 13 ноября, сотрудники Службы национальной безопасности Армении задержали соавторов и ведущих подкаста «Имнемними» сайта AntiFake.am Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна. Позднее суд постановил их арестовать на два месяца. Причиной стали оскорбления и грубые выражения, высказанные Сагателяном и Самсоняном в двух выпусках подкаста, последовавших за интервью с третьим президентом РА Сержем Саргсяном 7 ноября, направленные против премьер-министра Никола Пашиняна, председателя НС Алена Симоняна и других представителей власти.
Преследование было инициировано по заявлению Алена Симоняна. Согласно Следственному комитету, возбуждено дело по статье 297, части 2, пунктам 1 и 3 УК РА (хулиганство, совершённое группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий).
В тот же день СНБ провела обыск в офисе AntiFake.am, изъяла технику редакции, а затем задержала журналиста Давида Фиданяна по обвинению в препятствовании правосудию.
14 ноября, правоохранительные органы также задержали сотрудника AntiFake.am Ишхана Хосровяна, который был освобождён через несколько часов.
Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, считаем недопустимым применение властями несоразмерной силы и жесткого давления, проявившееся в демонстративных действиях с участием СНБ, задержании других сотрудников AntiFake.am, не имеющих прямого отношения к делу, и изъятии всей техники редакции, что привело к нарушению деятельности оппозиционной платформы. Эти действия осуждаются и недопустимы для государства, стремящегося к демократии.
В то же время мы принципиально осуждаем и считаем недопустимыми оскорбления и грубые выражения в публичной сфере, в частности в социальных сетях и СМИ. Этот порочный феномен, широко распространённый в последние годы и часто остающийся безнаказанным, ещё более усиливает раскол и поляризацию общества, посевает нетерпимость и произвол. Безусловно, оскорбления, слова ненависти и угрозы должны получать правовую оценку. Они несовместимы с базовыми нормами общения в обществе.
С учётом широкой общественной реакции на вышеуказанные события, мы требуем:
• От правоохранительных органов — воздерживаться от выборочного подхода при привлечении к ответственности за оскорбления и грубые выражения, проводить расследование дела всесторонне и объективно, регулярно информируя общество о ходе и результатах;
• От властей, политических сил, а также ассоциированных с ними СМИ — воздерживаться в публичной речи от лексики, нарушающей нормы приличия и содержащей оскорбления, проявлять терпимость и сдержанность при обсуждении тем, представляющих интерес для общества».
Комитет по защите свободы слова
Ереванский пресс-клуб
Центр Медиаинициатив
Клуб журналистов «Аспарез»                                                                                                                                                                           Институт многосторонней информации – Армения
Клуб общественной журналистики
Общественная организация «Журналисты во имя будущего»
Общественная организация «Журналисты за права человека»