«Փաստ». Իրավապահ համակարգը ուղղակի չի կատարում իր անմիջական գործառույթները
«Փաստ» թերթը գրում է. «Այն, որ երկրի իրավապահ համակարգը դրված է մեկ անձի սպասարկման տակ և բառի բուն իմաստով չի կատարում իր անմիջական գործառույթները, ակնհայտ է: Արդյունքում իրավապահ համակարգը ուղղակի չի կատարում իր անմիջական գործառույթները: Ամեն օր ենք դրանում համոզվում:
Ու, գիտեք, սա այն դեպքը չէ, որ մեկ անգամ արձանագրեցինք, և վերջ՝ կարող ես արդեն համակերպվել այդ վիճակի հետ: Դա ոչ մի կերպ համակերպվելու չէ:
Ասենք՝ օրը ցերեկով բանուկ փողոցում, բազմաթիվ մարդկանց աչքի առաջ դանակահարում են, սպանում են երիտասարդի, ապա թողնում և հեռանում: Ամեն օր լրահոսում տարբեր տեղեկություններ են սպանությունների, վեճերի, «տուրուդմփոցի»:
Մյուս կողմից՝ պարբերաբար սոցցանցերում հատնվում են տեսանյութեր, որոնցում արտացոլված է երթևեկության հետ կապված խայտառակ վիճակը: Ասենք, ինչո՞ւ տեսանյութեր: Մեզանից ո՞վ նման տեսարանների ականատես չի դարձել, մանավանդ վերջին շրջանում: Աջուձախ «ճռռացնում» են: Դա դեռ՝ գլուխը՝ քարին, անիվը՝ «բորդյուրին»: Բա որ չարամտորեն խախտում են կանոնները, թափով մտնում հանդիպակաց երթևեկության գոտի, ստեղծում կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգ թե՛ իրենց, թե՛ երթևեկության այլ մասնակիցների համար:
Ո՞ւր են փառաբանված, իշխանական սատելիտ ու «իրավապաշտպան» դիրքավորվողների գովաբանած պարեկները, ոստիկանները՝ բարեփոխյալ, թե անբարեփոխ: Ահռելի գումարներ են ծախսվել, դրամաշնորհների, տարբեր ֆինանսավորումների տեսքով, ի՞նչ է արվել: Ոչինչ: Պարեկային ծառայությունը իշխանության «գովազդային դեմք» էին դարձրել: Ամբողջ բարեփոխումներն ուղղված են, կրկնենք, մեկ անձի սպասարկմանը:
Իսկ ի՞նչ են անում, ընդհանրապես, իրավապահները: Ընդդիմադիրներին են լրտեսում: Հոգևորականներին են լրտեսում: Ընդդիմադիր բլոգերի են առևանգում: Հետո ընդդիմադիրների ու հոգևորականների վրա գործեր են սարքում, «ասֆալտին փռում», դատում: Կարգալույծ քահանայի, այսինքն՝ ոչ հոգևորականի կողմից հակաեկեղեցական միջոցառման «մասսովկա» են ապահովում: Փաշինյանի կարճ տեսանյութերում պատահական անցորդի, ուղևորի, հեծանիվ քշողի դեր են կատարում:
Այդքանից հետո էլ ի՞նչ «հիմնական գործառույթ»: Ո՞վ դրա ժամանակն ու հավեսը կունենա: Մանավանդ, որ «անմիջական գործառույթների» համար նրանց չեն պարգևավճարում: Փաշինյանական իշխանավարման հատկապես վերջին տարիների համար, ի դեպ, միանգամայն հիմնավորված, առանձին փորձագետներ գործածում են ոստիկանապետություն բնորոշումը: Զավեշտն այն է, որ այդ ոստիկանապետությունը 1 անձի համար է բառացիորեն: Աջուձախ, իբր, ոստիկաններ ու պարեկներ են: Բայց ամեն օր՝ դանակահարություն, գողություն, ծեծկռտուք, սպանություն, դժոխային երթևեկություն: Իսկ որտեղ իրականում պետք է լինեն, չկան»։

«Факт»: правоохранительная система просто не выполняет свои непосредственные функции
«То, что правоохранительная система страны поставлена на обслуживание одного человека и в прямом смысле не выполняет свои непосредственные функции, очевидно. В результате правоохранительная система просто не выполняет свои прямые обязанности. Мы убеждаемся в этом каждый день.
И знаете, это не тот случай, когда один раз зафиксировал и всё — можно смириться с ситуацией. С этим никак нельзя смириться.
Вот, скажем, среди бела дня, на оживлённой улице, на глазах у множества людей происходит поножовщина, убивают молодого человека, затем бросают и уходят. Каждый день в новостях — сообщения об убийствах, драках, «разборках».
С другой стороны, в социальных сетях регулярно появляются видеозаписи, демонстрирующие позорное состояние дорожного движения. Хотя зачем видеозаписи? Кто из нас сам не становился свидетелем таких сцен, особенно в последнее время? Повсюду «скрежещут» — это ещё в лучшем случае: головой в стену, колесом — о бордюр. А когда злонамеренно нарушают правила, на скорости выезжают на встречную полосу, создают угрозу жизни и здоровью как себе, так и другим участникам движения?
Где прославленные, воспетые провластными «правозащитниками» патрульные? Где полиция — реформированная или нереформированная? Огромные суммы были потрачены — гранты, различные финансирования. И что было сделано? Ничего. Патрульную службу превратили в «рекламное лицо» власти. Все реформы направлены, повторим, на обслуживание одного человека.
А что, вообще, делают правоохранители? Шпионят за оппозиционерами. Шпионят за священнослужителями. Похищают оппозиционного блогера. Затем фабрикуют дела против оппозиции и духовенства, «укладывают на асфальт», судят. Обеспечивают «массовку» на антицерковном мероприятии, организованном человеком, лишённым сана, то есть не являющимся духовным лицом. В коротких роликах Пашиняна играют роли случайных прохожих, пассажиров, велосипедистов.
После всего этого о каких «основных функциях» может идти речь? У кого будет на это время и желание? Тем более что за «непосредственные функции» их не поощряют премиями. Начиная особенно с последних лет правления Пашиняна, некоторые эксперты вполне обоснованно используют термин «полицейское государство». Парадокс в том, что это полицейское государство создано буквально для одного лица. Повсюду — будто бы — полицейские и патрульные. Но каждый день — поножовщина, кражи, драки, убийства, адский трафик. А там, где они действительно должны быть, — их нет».