Վարչակազմի այս գործելաոճը չի տեղավորվում ո՛չ սահմանադրական, ո՛չ օրենսդրական, ո՛չ միջազգային, ոչ էլ համամարդկային ու բարոյական արժեհամակարգի մեջ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան
Այսօր ՀՀ-ում պետական ապարատի ճնշումների ներքո շինծու մեղադրանքներով, անհեթեթ պատճառաբանություններով ձերբակալություններ են կատարվում, մարդկանց են պատանդ վերցնում և թշնամաբար հաշվեհարդար տեսնում, նրանց ազատությունը սահմանափակելու միջոցով փորձում են վախեցնել, ճնշել, արդար ձայնը լռեցնել, հայտարարել է Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը։
«Վարչակազմի բացահայտ այս գործելաոճը չի տեղավորվում ո՛չ սահամանադրական, ո՛չ օրենսդրական, ո՛չ միջազգային, ոչ էլ համամարդկային ու բարոյական արժեհամակարգի մեջ և հիշեցնում է անաստվածության տարիները, երբ կեղծ մեղադրանքներով շինծու դատավարություններ էին իրականացվում ու մարդկային ճակատագրեր խեղվում: Այսօրվա բանտախցերում հայտնված մարդիկ, որոնց թվում են նաև իմ հարազատ եղբայր Գևորգ Ներսիսյանն ու նրա որդին, իրենց հավատքը, արժանապատվությունը, հայրենիքը պաշտպանող հայորդիներ են, որոնց նկատմամբ քաղաքական բռնաճնշումներն իրականացվում են քինախնդրությամբ և օրենքի կոպիտ խախտումով՝ պետականամետության շղարշի ներքո:
Թեև Սուրբ Գրքում կարդում ենք, որ երկրի վրա չկա մի մարդ, որ ապրի և մեղք չգործի, բացի մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսից, բայց Տերը նաև ասում է. «Առաջին քարը թող նետի նա, ով անմեղ է»։ Իշխանությունն այսօր, կորցնելով իր բարոյական կշիռը, դարձել է վտանգավոր մի խմբակ, որը «ո՛չ Աստծուց է վախենում, ոչ էլ մարդկանցից ամաչում, անխիղճ վերաբերմունքով ոտնակոխ է անում օրենքը, խլում ուրիշների իրավունքը», և «վայելում» անպատժելիության պտուղները։ Սակայն չպիտի մոռանանք, որ անպատժելիությունը մարդուն հաճախ դրդում է հիմար և ստոր արարքների։ Ինչպես օրինակ եղավ մեր երկրի հետ՝ խոստացված սիրո, համերաշխության ու միասնության փոխարեն այսօր ունենք անմիաբանություն, ատելություն, պառակտում, իսկ արտաքին քաղաքականության մեջ՝ նվաստացուցիչ ձախողումներ:
Հենց այս տեսակի մարդկանց մասին է Քրիստոս ասում. «Զգուշացե՛ք փարիսեցիներից»: Իսկ մենք գիտենք, որ փարիսեցիները տարբեր միջոցներով ու խորամանկություններով կոծկում են կատարած չար գործերը, որոնք բխում են խաբեբա ու խորամանկ, վախկոտ ու իշխանատենչ, փառասեր ու արծաթասեր սրտից, և փորձում են արդար երևալ՝ որպես Աստծո «երկրպագողներ»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Такой стиль работы администрации не вписывается ни в конституционную, ни в законодательную, ни в международную, ни в общечеловеческую и моральную систему ценностей — архиепископ Езрас Нерсисян
«Сегодня в Армении под давлением государственного аппарата проводятся задержания по надуманным обвинениям и абсурдным предлогам, людей берут в заложники и устраивают враждебные расправы. Путём ограничения свободы пытаются запугать, подавить и заставить замолчать справедливый голос», — заявил глава Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Езрас Нерсисян.
«Такой открытый стиль работы администрации не вписывается ни в конституционную, ни в законодательную, ни в международную, ни в общечеловеческую и моральную систему ценностей. Он напоминает годы безбожия, когда ложные обвинения использовались в фальшивых судебных процессах, и человеческие судьбы искалечивались. Люди, оказавшиеся сегодня в тюремных камерах, среди которых мой родной брат Геворг Нерсисян и его сын, они – армяне, защищающие свою веру, достоинство и родину. Против них осуществляются политические репрессии с местью и грубым нарушением закона — под видом «прогосударственности».
Хотя в Священном Писании сказано, что на земле нет человека, который жил бы и не грешил, кроме Господа Иисуса Христа, Он также учит: «Первый брось камень тот, кто безгрешен». Сегодня власть, утратив моральный авторитет, превратилась в опасную группу, которая «ни перед Богом не боится, ни перед людьми не стыдится, беспринципно попирает закон, отбирает чужие права» и «лакомится плодами безнаказанности». Однако нельзя забывать, что безнаказанность часто побуждает человека к глупым и низким поступкам. Так, например, происходит с нашей страной: вместо обещанной любви, солидарности и единства сегодня мы имеем недоброжелательность, ненависть, раскол, а во внешней политике — унизительные неудачи.
Именно о таких людях Христос говорит: «Остерегайтесь фарисеев». Мы же знаем, что фарисеи различными способами и хитроумно скрывают свои злые деяния, исходящие из обманного, коварного, трусливого и властолюбивого сердца, алчного и жадного к серебру, и при этом пытаются казаться праведными — словно «поклоняясь Богу»», — говорится в заявлении.