Միջազգային դատարաններից տուն չեն գա, եթե աղանդավորների հանդեպ վարվեն այնպես, ինչպես ազգային եկեղեցու և հոգևորականների հանդեպ են վարվում. Տեր Վրթանես
17/11/2025 23:58
«Անլուրջ է ինձ Նաթան Սրբազանին վերագրվող ձայնագրության գործով որպես վկա կանչելը: Բոլորիս բոլոր հարցերով քննչական են կանչում, ինչքանո՞վ է դա ճիշտ»,- Aysor.am-ին ասաց Նաթան Սրբազանին վերագրվող ձայնագրության գործով այսօր հարցաքննված Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Վրթանես Բաղալյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 17-ին տարածվել էր Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանին վերագրվող, 2023 թվականին թվագրվող խոսակցության «ձայնագրություն»։  Գարեգին Բ-ի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանի հետ որպես զրույց ներկայացվող ձայնագրությունում նախկին հոգևորականը Նաթան Սրբազանին դժգոհում է, իբրև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն իրեն ասել է՝ վերցնի ընտանիքի անդամներին ու գնա, մասնակցի Փաշինյանի դեմ միտինգների։ Այս «ձայնագրության» հիմքով էլ նախաձեռնվել էր քրեական վարույթը, որի շրջանակներում էլ հարցաքննել են նաև Տեր Վրթանեսին։
Նա մեզ հետ զրույցում շեշտեց՝   իրավապահները այս օրերին կամայականորեն խոչընդոտում են հոգևորականների ծառայությունը՝ տարբեր միջամտություններով ու քննչական գործողություններով.
«Նրանք որևէ ձևով չեն կարող նման կամայական վերաբերմունք ցուցաբերել  ՀՀ-ում գրանցված  կրոնական կազմակերպությունների, աղանդավորների  նկատմամբ: Դրանցից որի հանդեպ այսպես վարվեն, միջազգային դատարաններից տուն չեն գա, որովհետև այդ գործ կարող  քննիչներն ու դատավորները էլ պարգևավճար չեն ստանա,  պետությունն էլ միջազգային դատարաններում իրենց ապօրինությունների տուգանքները  կմուծի»:

«Властям пришлось бы днями сидеть в международных судах, если бы с сектантами обращались так же, как с национальной церковью и священнослужителями» — отец Вртанес
«Нелепо вызывать меня в качестве свидетеля по делу о записи телефонного разговора, приписываемого архиепископу Натану Ованнисяну. Сейчас всех вызывают на допросы по любым вопросам, но насколько это правильно?» — заявил Aysor.am священнослужитель церкви Св. Иоанна Крестителя в Бюракане, отец Вртанес Багалян, допрошенный сегодня по делу о записи.
Напомним, что 17 октября была распространена «запись» разговора, якобы датированная 2023 годом, с участием архиепископа Натана Ованнисяна, директора отдела внешних связей и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина. В записи, которую представляли как беседу с бывшим носителем жезла (посошником) Католикоса Всех Армян, иеромонахом Аганом Ернджакяном, последний якобы жалуется архиепископу Натану, что «Католикос Всех Армян сказал взять семью и идти участвовать в митингах против Пашиняна». На основании этой «записи» было возбуждено уголовное дело, в рамках которого допрашивали также отца Вртанеса.
Он подчеркнул, что в эти дни правоохранительные органы произвольно препятствуют служению священнослужителей, вмешиваясь и проводя следственные действия.
«Ни при каких обстоятельствах власти не смогли бы позволить себе подобное произвольное отношение в отношении зарегистрированных в РА религиозных организаций или сектантских групп. Если бы они попытались обращаться с ними так же, как сегодня обращаются с Национальной церковью и духовенством, им пришлось бы днями сидеть в международных судах. Ведь ни следователи, ни судьи не получили бы за это премий, а государству пришлось бы оплачивать штрафы за их незаконные действия», — отметил отец Вртанес.