Ստամբուլում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունների հանդիպումը
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 23-րդ աշնանային նստաշրջանի շրջանակում Ստամբուլում նոյեմբերի 18-ին կայացել է երկկողմ հանդիպում Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունների միջև:
Ինչպես հայտնում են ԱԺ-ից, այն տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների միջև հոկտեմբերի 21-ին Ժնևում կայացած քննարկումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի դրական դերը և կարծիքներ են փոխանակել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված հաջորդ քայլերի, ինչպես նաև գործընթացին՝ երկու երկրներում խորհրդարանական աջակցության կարևորության վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման գործում խորհրդարանների դերին: Երկուստեք շեշտվել է միջազգային կազմակերպություններում խորհրդարանականների միջև կառուցողական երկխոսության կարևորությունը:

В Стамбуле состоялась встреча парламентских делегаций Армении и Азербайджана
В рамках 23-й осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ в Стамбуле 18 ноября состоялась двусторонняя встреча парламентских делегаций Армении и Азербайджана.
Как сообщили в Национальном собрании Армении, встреча прошла в соответствии с договоренностью, достигнутой между председателями парламентов Армении и Азербайджана 21 октября в Женеве.
В ходе встречи стороны подчеркнули положительную роль Вашингтонского саммита, были обсуждены достигнутые соглашения и дальнейшие шаги по укреплению мира между Азербайджаном и Арменией, а также подчеркнута значимость поддержки этого процесса со стороны парламентов обеих стран.
Особое внимание уделялось роли парламентов в реализации мер по укреплению доверия между государствами. Обе стороны отметили важность конструктивного диалога между членами парламентов в рамках международных организаций.