Ըմբշամարտի ֆեդերացիան իր աջակցությունը չի հայտնում Վարդան Ղուկասյանին, նշում են՝ մարզիկների ու մարզիչների տեսակետները չեն ներկայացնում ֆեդերացիայի պաշտոնական դիրքորոշումը
18/11/2025 11:00
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան հերքում է քաղաքական հայտարարությունների վերաբերյալ լուրերը:
«Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան մշտապես գործում է բացառապես սպորտային արժեքների, օլիմպիական սկզբունքների և օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակում։
Վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում շրջանառվող հրապարակումների կապակցությամբ ցանկանում ենք ընդգծել, որ Ֆեդերացիան որևէ պաշտոնական քաղաքական հայտարարություն կամ դիրքորոշում չի տարածել։
Միաժամանակ կարևոր ենք համարում նաև փաստը, որ մարզիչները և մարզիկները՝ որպես ՀՀ քաղաքացիներ, ունեն իրենց անձնական կարծիքը արտահայտելու սահմանադրական իրավունք, և նրանց անհատական հրապարակումները կամ տեսակետները չեն ներկայացնում ֆեդերացիայի պաշտոնական դիրքորոշումը։
Ֆեդերացիայի գործունեության հիմքում մնում են միայն՝
• մարզական առաջընթացը,
• մարզիկների պատրաստվածությունը,
• հայաստանյան ըմբշամարտի միջազգային հաջողությունները,
• և միասնությունն ու փոխադարձ հարգանքը մեր մեծ սպորտային ընտանիքում։
Շարունակում ենք աշխատել նույն նվիրումով՝ առաջնորդվելով սպորտի բարձր արժեքներով և պետականորեն սահմանված մեր պարտականություններով՝ բարձր պահելով հայոց եռագույնը և Հայաստան անունը համաշխարհային ասպարեզում»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ Գյումրու քաղաքապետարանը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ ճանաչված մարզիկները և մարզիչները իրենց աջակցությունն են հայտնում Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին:

Федерация борьбы не выражает поддержку Вардану Гукасяну и заявляет, что мнения спортсменов и тренеров не отражают официальную позицию федерации
18/11/2025 11:30
Федерация борьбы Армении распространила официальное заявление, опровергая появившуюся в социальных сетях информацию о том, что федерация якобы выразила политическую поддержку какому-либо должностному лицу или кандидату.
В сообщении подчеркивается, что Федерация действует исключительно в рамках спортивных ценностей, олимпийских принципов и своих полномочий, определённых законом.
«Федерация не делала и не распространяла никаких официальных политических заявлений или позиций. Тренеры и спортсмены, как и любые граждане Республики Армения, имеют конституционное право выражать своё личное мнение, однако их индивидуальные публикации не отражают официальную позицию федерации», — говорится в заявлении.
Федерация также отметила, что её деятельность направлена исключительно на:
• спортcивное развитие,
• повышение уровня подготовки спортсменов,
• международные успехи борьбы в Армении,
• единство и взаимное уважение в большом спортивном сообществе.
«Мы продолжаем работать с той же преданностью, руководствуясь высокими ценностями спорта и выполняя наши государственные обязанности, достойно представляя армянский триколор и имя Армении на международной арене», — заявили в федерации.
Напомним, ранее мэрия Гюмри сообщила, что известные спортсмены и тренеры выразили поддержку мэру города Вардану Гукасяну, после чего в сети распространились предположения, что данная поддержка отражает позицию Федерации борьбы. Федерация выступила с разъяснением, отвергнув эти утверждения.