Հայաստանը Գևորգ Կոստանյանի ու Վահագն Հարությունյանի հանձնման միջնորդությամբ առաջիկայում կրկին կդիմի Ռուսաստանին
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն առաջիկայում Գևորգ Կոստանյանի և Վահագն Հարությունյանի հանձնման միջնորդություն է ուղարկելու Ռուսաստանի Դաշնություն՝ խնդրելով նորից դիտարկել նախկինում մերժված հանձնումը։
«Մարտի 1-ի գործի հետ կապված քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանն ու ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը մեղադրվում են հետագայում պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, ապացույցների կեղծման և գործի քննությունը, ըստ էության, խեղաթյուրելու դրվագներով, դրանք մարտի 1-2-ի գործողությունների հետ փոխկապակցված չեն, փոխկապակցված են հետագայում կատարված դիրքային չարաշահումների հետ»,-ԱԺ-ում Մարտի 1-ի գործով հանրային լսումների ժամանակ հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
Վարդապետյանի խոսքով՝ իրենց տվյալներով` այդ անձինք գտնվում են Ռուսաստանում։
«Ռուսաստանի հետ մենք աշխատում ենք բազմակողմ պայմանագրի շրջանակում, այս պահին դա Քիշնևի կոնվենցիան է, բայց այս պահին չունենք ռուսական կողմի համաձայնությունը` այս անձանց արտահանձնելու»,- նշեց գլխավոր դատախազը։

Армения в ближайшее время вновь обратится к России по вопросу экстрадиции Геворга Костаняна и Ваагна Арутюняна
18/11/2025 14:34
Генеральная прокуратура Армении в ближайшее время направит ходатайство в Российскую Федерацию с просьбой вновь рассмотреть вопрос экстрадиции Геворга Костаняна и Ваагна Арутюняна, ранее получившей отказ. Об этом на публичных слушаниях по делу 1 марта в Национальном Собрании заявила генеральный прокурор Армении Анна Вардепетян.
По её словам, руководитель следственной группы по делу 1 марта Ваагн Арутюнян и бывший генеральный прокурор Геворг Костанян обвиняются в последующих эпизодах злоупотребления должностными полномочиями, фальсификации доказательств и, фактически, искажения хода расследования. Эти действия не связаны с событиями 1–2 марта, а относятся к последующим злоупотреблениям, совершённым в ходе исполнения их должностных обязанностей.
«По нашим данным, указанные лица находятся на территории России. Взаимодействие с Россией осуществляется в рамках многостороннего договора, на данный момент — Конвенции Кишинёва, однако на данный момент российская сторона не дала согласия на их экстрадицию», — отметила генеральный прокурор.