Հայաստանն ակնկալում է Վրաստանի մասնակցությունը Երևանում կայանալիք գագաթնաժողովին և COP17-ին
Հայաստանն ակնկալում է, որ Վրաստանը կմասնակցի 2026 թվականին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին և Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17): «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թբիլիսիում Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
«Հայաստանն ակտիվորեն նախապատրաստվում է 2026թ. Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի հյուրընկալմանը։ Ակնկալում ենք վրացական կողմի մասնակցությունը››,-նշեց ՀՀ նախագահը։ Վահագն Խաչատուրյանը նաև ընդգծեց, որ Վրաստանի նախագահի հետ երկկողմ օրակարգային հարցեր քննարկելուց զատ, քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները:
Նա նաև հայտարարեց, որ քննարկումների առանցքում են եղել երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը, ինչպես նաև տրանսպորտի, զբոսաշրջության, էներգետիկայի, գործարար, ներդրումային, մշակութային, կրթական և երիտասարդական ոլորտներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը կանցկացվի Երևանում, 2026 թվականի մայիսի 4-ին, իսկ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ հոկտեմբերի 18-30-ը: ՀՀ նախագահը պաշտոնական այցով Վրաստանում է նոյեմբերի 19-ից 20-ը:
Այցի շրջանակում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն արդեն հանդիպում է ունեցել Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ: Նախագահը նաև հանդիպումներ կունենա Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի և խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ:

Армения ожидает участия Грузии в VIII саммите Европейского политического сообщества и в COP-17
Армения ожидает участия Грузии в VIII саммите Европейского политического сообщества и XVII конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17), которые пройдут в Ереване в 2026 году.
Как сообщает корреспондент Арменпресс, об этом заявил президент Армении Ваагн Хачатурян на совместной пресс-конференции с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили в Тбилиси.
«Армения активно готовится к проведению XVII конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии и VIII саммита Европейского политического сообщества в 2026 году. Мы ожидаем участия грузинской стороны», — отметил президент РА.
Ваагн Хачатурян также подчеркнул, что с президентом Грузии обсуждались не только вопросы двусторонней повестки, но и региональные события.
Он также сообщил, что в ходе переговоров основное внимание уделялось двустороннему экономическому сотрудничеству, а также широкому кругу вопросов, связанных с транспортом, туризмом, энергетикой, бизнесом, инвестициями, культурой, образованием и вопросами молодёжи.
VIII саммит Европейского политического сообщества состоится в Ереване 4 мая 2026 года, а XVII Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии — 18–30 октября.
Президент Армении находится с официальным визитом в Грузии с 19 по 20 ноября. В рамках визита президент Ваагн Хачатурян уже встретился с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили. Президент также встретится с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе и спикером парламента Шалвой Папуашвили.