Հայաստանը գտել է խաղաղություն կնքելու քաջությունը, որը պակաս չէ պատերազմելու քաջությունից. ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
30 տարի առաջ՝ 1995 թվականի նոյեմբերի 7-ին, մենք առաջին անգամ մեր դրոշը ծածանեցինք այս շենքի վրա։ Պետք է պատկերացնել, թե ինչպիսին էր այդ ժամանակաշրջանը, որը հայերը հիշում են որպես «մութ ու ցուրտ տարիներ»։ Հայաստանը դեռևս կրում էր 1988 թվականի սարսափելի երկրաշարժի սպիները։ Այն բախվում էր պատերազմի, Երևանում մարդիկ կտրում էին ծառերը այգիներում և բուլվարներում, պոկում մանրահատակը՝ տաքանալու համար։ Այդ ժամանակվանից ի վեր՝ Հայաստանը երկար ճանապարհ է անցել, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան 30-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Դեսպանի խոսքով՝ Երևանը դարձել է ծաղկուն, նորարարական և դինամիկ մայրաքաղաք, հայ ժողովուրդը ընտրել է ժողովրդավարությունը և այժմ նայում է դեպի Եվրոպա։
«Հայաստանը բազմազանեցրել է իր ռազմավարական գործընկերությունները։ Հայաստանը գտել է խաղաղություն կնքելու քաջությունը, որը պակաս չէ պատերազմելու քաջությունից։ Նա ունի կոչում՝ կրկին դառնալու տարածաշրջանի խաչմերուկ։ Մենք այս ճանապարհը միասին ենք անցել՝ ֆրանսիացիներ և հայեր։ Երեսուն տարի Ֆրանսիան միշտ եղել է Հայաստանի կողքին՝ թե՛ լավ, թե՛ դժվարին պահերին։ Մեր աջակցությունը Հայաստանին, ինչպես ասել է Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահը, «անվերապահ է, բացարձակ է և անսասան»։ Սրանք նրա խոսքերն են, որոնք մեր կողմնացույցն են։ Դա այն է, ինչի ուղղությամբ դեսպանատան թիմն աշխատում է ամեն օր։ Երեսուն տարվա ընթացքում այս դեսպանատունը զգալիորեն մեծացել է։ Երբեք մեր թիմը այսքան մեծ չի եղել։ Երբեք այսքան շատ կին կամ երիտասարդ աշխատակիցներ դեսպանատան շարքերը չեն համալրել։ Այստեղ տեղակայված են Զարգացման ֆրանսիական գործակալության մասնաճյուղը և Երևանում Ֆրանսիայի Ներգաղթի և ինտեգրման ֆրանսիական գրասենյակը։ Այստեղ է նաև պաշտպանության հարցերով առաքելությունը, որի հիմնումը շրջադարձային կետ հանդիսացավ Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունների համար»,- ասել է դեսպանը։
Ֆրանսիայի դեսպանն անդրադարձել է նաև դեսպանատան շենքում իրականացվող վերանորոգման աշխատանքներին՝ շեշտելով, որ իրենց նպատակն է ապահովել ավելի լավ պայմաններ դեսպանատան աշխատակիցների համար, ավելի լավ սպասարկել իրենց հայրենակիցներին ու ավելի լավ ներկայացնել Ֆրանսիան Հայաստանում։
Օլիվիե Դըկոտինյին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, որը ներկա է գտնվել Ֆրանսիայի դեսպանատան 30-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը։
«Ես կցանկանայի անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության նախագահին, ով այսօր իր այցելությամբ պատվեց մեր դեսպանատունը։ Հենց նա էր, որ որպես Երևանի քաղաքապետ՝ նախագահ Տեր-Պետրոսյանի համաձայնությամբ, մեզ նվիրեց Սունդուկյանի անվան թատրոնի դերասանի նախկին տունը հանդիսացող այս շենքը։ Դա հիանալի նվեր էր և գեղեցիկ ակնարկ, քանի որ դիվանագիտությունը նաև թատրոն է։ Ես կցանկանայի հարգել ճարտարապետ Ալեն Դարոնյանի հիշատակը, որը մեզ լքեց 2024 թվականին և որին Ֆրանսիայի կառավարությունը հանձնարարել էր դերասանի տունը վերածել դեսպանատան: Նա նաև այն մարդն էր, ով Հայաստանին ծանոթացրեց մեկ այլ մեծ ֆրանսիացի ճարտարապետի՝ Ժան-Միշել Վիլմոտի հետ, որն այնուհետև Երևանի քաղաքապետարանի կողմից պատասխանատվություն ստանձնեց ավարտելու «Կասկադ» համալիրի խորհրդանշական շինարարությունը»,- հավելել է դեսպանը:
Օլիվիե Դըկոտինյին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը և Երևանի քաղաքապետարանին՝ բարեկամական վերաբերմունքի և մշտական աջակցության համար։
«Նրանք արդեն երեսուն տարի մեր հավատարիմ գործընկերներն են։ Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ARFRATEC ընկերությանը, որը ստեղծվել է դեսպանատան վերանորոգման համար, և որը շարունակում է լինել մեր կողքին։ Նաև հղում եմ երախտագիտությունս այստեղ ներկա մեր բոլոր գործընկերներին։ Ես կցանկանայի արտահայտել իմ հիացմունքը մեր առաջին դեսպանի՝ տիկին Ֆրանս դը Արտինգի նկատմամբ, ով դրեց մեր հարաբերությունների հիմքը Հայաստանի հետ այդքան դժվարին ժամանակներում՝ նախ «Հրազդան» հյուրանոցում, ապա այս դեսպանատանը։ Նա դեսպան էր այն ժամանակ, երբ այդ պաշտոնը կանայք համարյա չէին զբաղեցնում։ Նա մնում է օրինակ բոլորիս համար։ Ես կցանկանայի մասնավորապես ողջունել բոլոր նախորդ դեսպաններին և մեր բոլոր գործընկերներին՝ ֆրանսիացի և հայ, որոնք աշխատել և շարունակում են աշխատել այս պատերի ներսում, նրանց, ովքեր այսօր այստեղ են, նրանց, ովքեր մեզ նախորդել են, և նրանց, ովքեր հեռացել են մեզնից։ Մասնավորապես, կցանկանայի իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել մեր տեղացի աշխատակիցներին։ Դեսպաններն ու արտասահմանցի աշխատակիցները գալիս ու գնում են, դիվանագիտական կյանքն է այդպիսին։ Մեր հայ գործընկերները մնում են, նրանք մեր ուժն են և մեր ինստիտուցիոնալ հիշողությունը։ Եվ մեր սրտերը ցավում են․ Խաչատուր Սարիպողոսյանի հիշատակի համար, ով մեզնից հեռացավ այս տարի, Հակոբ Ղազարյանի հիշատակի համար, ով մեզնից հեռացավ չորս տարի առաջ։ Նրանք այսօր մեզ հետ են։ Սիրելի՛ բարեկամներ, ասում են, որ որոշ տներ հոգի ունեն։ Սա վերաբերում է նաև դեսպանատներին։ Դրանք արձագանքում են տոնակատարությունների, անցնող օրերի, սուրճի մեքենայի շուրջ խոսակցությունների, հանդիպումների ուրախության և մեկնումների տխրության հիշողություններին։ Սա ձեր տունն է։ Բոլորդ այստեղ ողջունելի եք։ Կեցցե՛ Հանրապետությունը, Կեցցե՛ Ֆրանսիան, Կեցցե՛ Հայաստանը, Եվ կեցցե՛ ֆրանս-հայկական բարեկամությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ եզրափակել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը։

Посол Франции в Армении: Армения нашла в себе смелость заключить мир, что не меньше, чем смелость вести войну
19/11/2025 15:10
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи выступил с речью на мероприятии, организованном по случаю 30-летия посольства Франции в Армении.
Как сообщили Арменпресс в посольстве Франции в Армении, Декотиньи отметил, что Франция была одной из первых стран, признавших независимость Армении, и одной из первых держав, открывших посольство в столице Армении, Ереване.
«30 лет назад, 7 ноября 1995 года, мы впервые подняли наш флаг над этим зданием. Можно представить себе тот период, который армяне вспоминают как «мрачные и холодные годы». Армения до сих пор носит шрамы страшного землетрясения 1988 года. Она столкнулась с войной, в Ереване вырубали деревья в парках и на бульварах, срывали паркет, чтобы согреться. С тех пор Армения прошла долгий путь», — сказал посол.
По его словам, Ереван стал процветающей, инновационной и динамичной столицей, армянский народ выбрал демократию и теперь смотрит в сторону Европы.
«Армения диверсифицировала свои стратегические партнёрства. Армения нашла в себе смелость заключить мир, что не меньше, чем смелость вести войну. Она призвана вновь стать перекрёстком дорог региона. Мы прошли этот путь вместе, французы и армяне. На протяжении тридцати лет Франция всегда была рядом с Арменией, как в хорошие, так и в трудные времена. Наша поддержка Армении, как сказал президент Французской Республики, «безусловна, абсолютна и непоколебима».
Эти его слова – наш компас. Именно к этому стремится команда посольства каждый день. За тридцать лет посольство значительно выросло. Никогда ещё наша команда не была такой большой. Никогда ещё в посольстве не работало столько женщин и молодых сотрудников». Здесь находятся филиал Французского агентства развития и Французский офис иммиграции и интеграции в Ереване. «Здесь же располагается и оборонная миссия, создание которой стало поворотным моментом в наших отношениях с Арменией», — сказал посол.
Посол Франции также коснулся проводимых в здании посольства ремонтных работ, подчеркнув, что их цель — обеспечить лучшие условия для сотрудников посольства, более качественное обслуживание соотечественников и более эффективно представлять Францию в Армении.
Оливье Декотиньи выразил благодарность президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну, присутствовавшему на мероприятии, организованном по случаю 30-летия посольства Франции.
«Хочу выразить искреннюю благодарность президенту Республики Армения, который почтил наше посольство своим визитом. Именно он, будучи мэром Еревана, с согласия президента Тер-Петросяна, подарил нам это здание – бывший Дом актёра театра имени Сундукяна. Это был прекрасный подарок и прекрасный жест, ведь дипломатия – это тоже театр. Я хотел бы почтить память архитектора Алена Дароняна, ушедшего от нас в 2024 году, которому правительство Франции поручило превратить дом актёра в посольство. Он также познакомил Армению с другим выдающимся французским архитектором, Жаном-Мишелем Вильмо, который впоследствии взял на себя ответственность за завершение мэрией Еревана символического строительства комплекса «Каскад», – добавил посол.
Оливье Декотиньи поблагодарил Министерство иностранных дел Армении и мэрию Еревана за их дружеское отношение и постоянную поддержку.
«Они были нашими верными партнёрами на протяжении тридцати лет. Я хотел бы поблагодарить компанию ARFRATEC, которая была создана для реконструкции посольства и которая продолжает быть рядом с нами. Я также выражаю благодарность всем нашим коллегам, присутствующим здесь. Я хотел бы выразить своё восхищение нашим первым послом, госпожой Франс д’Артинг, которая заложила основу наших отношений с Арменией в столь непростые времена, сначала в отеле «Раздан», а затем в этом посольстве. Она была послом в то время, когда женщин на этой должности практически не было. Она остаётся примером для всех нас. Я хотел бы особо приветствовать всех бывших послов и всех наших коллег, французских и армянских, которые работали и продолжают работать в этих стенах, тех, кто здесь сегодня, тех, кто был до нас, и тех, кто покинул нас. В частности, я хотел бы выразить искреннюю благодарность нашим местным сотрудникам. Послы и иностранные сотрудники приходят и уходят, такова дипломатическая жизнь. Наши армянские коллеги остаются, они наша сила и наша институциональная память. И наши сердца болят: в память о Хачатуре Сарипогосяне, покинувшем нас в этом году, в память об Акобе Казаряне, покинувшем нас четыре года назад. Они с нами и сегодня.
Дорогие друзья, говорят, что у некоторых домов есть душа. Это касается и посольств. Они хранят воспоминания о праздниках, о давно минувших днях, о разговорах у кофеварки, о радости встреч и грусти расставаний. Это ваш дом. «Приветствуем вас всех здесь. Да здравствует Республика, да здравствует Франция, да здравствует Армения и да здравствует франко-армянская дружба», — заключил посол Франции в Армении.