Չի կարող հայն իր հայրենիքում բանտարկված լինել իր հայացքների համար. Արմեն Աշոտյան (տեսանյութ)
Այսօր այստեղ հավաքվել են մարդիկ, որոնց պայքարի հիմքում արժեքներ են, մարդիկ, որոնց պայքարի հիմքում այլոց իրավունքների և ազատությունների համար պայքարն է, Շենգավիթի դատարանի դիմաց հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նա շեշտեց՝ չի կարող հայն իր հայրենիքում բանտարկված լինել իր հայացքների համար. «Չի կարող հայն իր հայրենիքում կալանավորված լինել իր նախնիների հավատամքը շարունակելու համար, չի կարող հայը հայրենիքում կալանավորված լինել, քանզի չի հանդուրժում այսօրվա ապազգային իշխանություններին։ Վերադարձնենք Հայաստանը մեր հայրենիք։ Այն մարդիկ, ովքեր այսօր այս շենքում են, դատվում են ոչ մի բանի համար, կալանավորվել են, քանի որ հայ են։ Այլ դատարաններում և կալանավայրերում փորձում են դատել հայկականությունն ու հային։ Անհամեստ թող չհնչի, բայց ես այսօր այստեղ միակը չեմ, ով անցել է այս զնդանների միջով և վստահաբար կարող է այնտեղ վերադառնալ, ինչպես յուրաքանչյուր հայ, ով չի վախենում խոսել իր մտացածի ու հայացնքների մասին»։
Աշոտյանը հավելեց, որ քաղաքական բանտարկյալների ինստիտուը ՀՀ-ում 2018 թվականից է. «Որքան էլ բիրտ թվա իշխանական ռեժիմը, որքան էլ կույր թվան միջազգային ինստիտուտները, ես ձեզ հավաստիացնում եմ՝ այն փաստը, որ դուք այստեղ եք, մեզ՝ քաղբանտարկյալներիս, ջերմացրել և ջերմացնում է»։

Армянин не может быть заключён в тюрьму на родине за свои убеждения — Армен Ашотян (видео)
Сегодня здесь собрались люди, чьи действия основаны на ценностях, люди, чьи усилия направлены на защиту прав и свобод других, — заявил у здания Шенгавитского суда вице-президент РПА Армен Ашотян.
Он подчеркнул, что армянин не может быть заключён в тюрьму на родине за свои убеждения:
«Армянин не может быть арестован на родине за то, что продолжает веру своих предков, не может быть заключён за то, что не терпит нынешнюю антинациональную власть. Вернём Армению нашему народу. Те люди, кто сегодня находятся в этом здании, их судят ни за что, они арестованы лишь за то, что они армяне. В других судах и тюрьмах пытаются судить армянство и армянина. Пусть это прозвучит нескромно, но я сегодня не единственный здесь, кто прошёл через эти застенки и кто, как и любой армянин, не боящийся говорить о своих мыслях и убеждениях, может туда вернуться».
Ашотян добавил, что институт политических заключённых в Армении существует с 2018 года:
«Как бы жесток ни был режим, как бы слепыми ни казались международные институты, я вас уверяю: тот факт, что вы здесь, согревал и продолжает согревать нас — политических заключённых».