Վերաքննիչ հակակոռոպցիոն դարարանը մերժել է Վարդան Ղուկասյանին կալանքից ազատ արձակելու հատուկ բողոքը
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին կալանքից ազատ արձակելու հատուկ բողոքը։ Այս մասին Aysor.am-ին հայտնեց Ղուկասյանի փաստաբան Արամայիս Հայրապետյանը։
Նա նշեց, որ այդ մասին զանգով են իմացել, դեռևս դատական ակտը չեն ստացել.«Երբ ստանանք դատական ակտը, նոր կիմանանք՝ ինչ հիմնավորումներով են մերժել»։
Փաստաբանը նաև նշեց, որ իրենց համար որոշումը անակնկալ էր.«Ոչ թե իրավական առումով, այլ՝ ներկայիս քաղաքական»։
Անդրադառնալով Վարդան Ղուկասյանի առողջական վիճակին և պահվող պայմաններին՝ փաստաբանը նշեց, որ ոչ մի փոփոխություն չի եղել.«Ամեն ինչ նույնն է, ինչը շատ մտահոգիչ է»։
Փաստաբանները 21 էջից բաղկացած հիմնավորումներ ու ապացույցներ էին ներկայացրել Ղուկասյանի՝ ՔԿՀ-ում պահման վայրի ու առողջական վիճակի մասին։
Հիշեցնենք, որ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել, ապա կալանավորվել էր կաշառք ստանալու և տալու մեղադրանքով:

Апелляционный антикоррупционный суд отклонил специальную апелляционную жалобу об освобождении Вардана Гукасяна из-под стражи
20/11/2025 15:03
Апелляционный антикоррупционный суд отклонил специальную жалобу адвоката мэра Гюмри Вардана Гукасяна об освобождении Гукасяна из-под стражи, сообщил Aysor.am адвокат Гукасяна Арамаис Айрапетян.
По его словам, они узнали об этом по телефону, судебный акт ещё не получен. «Когда мы получим судебный акт, тогда узнаем, на каких основаниях оно было отклонено», — отметил адвокат.
Он также подчеркнул, что это решение стало для них неожиданностью. «Не с юридической точки зрения, а в нынешнем политическом контексте».
Комментируя состояние здоровья Вардана Гукасяна и условия его содержания, адвокат отметил, что никаких изменений не произошло. «Всё остаётся прежним, что вызывает серьёзное беспокойство».
Адвокаты представили 21-страничное обоснование с доказательствами относительно условий содержания Гукасяна в УИУ и его здоровья.