Վարդան Ղուկասյանի որդուն դատարանում կատարած հայտարարության համար են ձերբակալել. Պաշտպան
Նախնական տեղեկություններով՝ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդուն՝ Սպարտակ Ղուկասյանին ձերբակալել են երեկ դատարանում կատարած իր հայտարությունների համար: Այդ մասին Aysor.am-ին ասաց նրա պաշտպաններից Արամայիս Հայրապետյանը:
«Դժգոհություն է հայտնել կոնկրետ անձի դեմ: Ըստ էության, հենց խափանման միջոցը փոխելու համար են Երևան տարել, որ կալանավորեն»,- ասաց փաստաբանը:
Սպարտակ Ղուկասյանը տնային կալանքի մեջ է՝ շորթման հարկադրելու մեղադրանքով։ Նա, ըստ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության, «օգտագործելով իր սոցիալական դիրքը և հեղինակությունը, Գյումրի համայնքին պատկանող գույքն իրենը դարձնելու նպատակով՝ բեռնատարի վարորդից պահանջել է մեքենայի թափքին բեռնված և Գյումրի համայնքին պատկանող գույքը տեղափոխել իր ընտանիքին պատկանող հանգստյան գոտի՝ գույքն իրենը դարձնելու նպատակով»։
Այս գործով այսօր ոստիկանների ուղեկցությամբ հարցաքննության էր տարվել Շիրակի մարզային քննչական վարչություն, երբ, ըստ փաստաբանի, մի խումբ դիմակավորված անձինք առևանգմանը նման գործողություններով Ղուկասյանին տարել են Երևանի քննչական վարչություն:
Քիչ առաջ էլ Քննչական կոմիտեից հայտնեցին՝ Ղուկասյանը ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կատարված խուլիգանությունը):

Сына мэра Гюмри Вардана Гукасяна задержали за заявление, сделанное в суде — адвокат
По предварительной информации, сына мэра Гюмри Вардана Гукасяна, Спартака Гукасяна, задержали из-за заявлений, сделанных им вчера в суде. Об этом Aysor.am сообщил один из его адвокатов, Арамаис Айрапетян.
«Он выразил недовольство в отношении конкретного лица. По сути, его доставили в Ереван, чтобы изменить меру пресечения и арестовать», — пояснил адвокат.
Спартак Гукасян находился под домашним арестом по обвинению в принуждении к вымогательству. Согласно сообщению Следственного комитета, он «с использованием своего социального положения и авторитета, с целью присвоения имущества, принадлежащего общине Гюмри, потребовал от водителя грузовика перевезти имущество, принадлежащее общине Гюмри, погруженное в кузов автомобиля, на территорию зоны отдыха, принадлежащую его семье, чтобы оформить это имущество в свою собственность».
По этому делу сегодня Спартак Гукасян был доставлен для допроса в Следственный отдел Ширакской области. По словам адвоката, группа лиц в масках, действовавшая по образцу похищения, доставила Гукасяна в Следственный отдел Еревана.
Немного позже Следственный комитет сообщил, что Гукасян задержан, против него возбуждено публичное уголовное преследование по статье 297, часть 2, пунктам 1 и 3 Уголовного кодекса РА (хулиганство, совершённое группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий).