«Հրապարակը» պատասխանում է վարչապետին․ «Իրենց ոճով ենք գրել» (Տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է դատարան, համարում է, որ «Հրապարակ» օրաթերթի հրապարակման մեջ կա զրպարտություն, բայց իրականում դա ոչ թե զրպարտություն է, այլ հարցադրումներ են, հիմնականում՝ հռետորական, իր ոճի մեջ, իր գրառումների տրամաբանության մեջ իրեն արձագանքել է հեղինակը, «Նիկոլ Փաշինյանն ընդդեմ «Հրապարակի»» դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը։
«Մայիս-հունիս ամիսներին Փաշինյանը շարունակ ստատուսներ էր գրում եկեղեցու, սրբազանների, Վեհափառի դեմ, նույն տիպի հարցադրումներ էր անում, արդյո՞ք կուսակրոն եք, զավակ ունե՞ք, թե՞ ոչ, արդյո՞ք խախտել եք եկեղեցու կանոնագիրքը, թե՞ ոչ։ Մեր հեղինակն էլ փորձել է իրեն նույն ոճի մեջ պատասխանել, թե արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանը դավաճանում է իր կնոջը, ճի՞շտ են այս կամ ասեկոսեները»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արմինե Օհանյանը։
Նա նշեց, թե բացի այն, որ հեղինակի խոսքում չկա որևէ պնդում, ինչի համար Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է դատարան, այդ ամենը նաև բխել է հենց Փաշինյանի վարքագծից։
«Ինքը դրել է քննարկման առարկա սրբազանների, հոգևորականների անձնական կյանքը՝ որպես պետության ղեկավար չունենալով այդ իրավունքը, իսկ մեր հրապարակման հեղինակը, որպես ՀՀ քաղաքացի, միանգամայն իրավունք ունի նման հարցադրումներ անելու իր երկրի վարչապետին։
«Ինձ համար անակնկալ էր, որ ինքը դիմեց դատարան, որովհետև, ի վերջո, գործ ունենք նախկին խմբագրի հետ, որը հազարավոր նման հրապարակումներ է արել։ Սա առաջին դեպքն է, որ պետության ղեկավարը լրատվամիջոցի դեմ անձամբ դիմում է դատարան, մինչ այս, մենք նման պրակտիկա չենք ունեցել։ Մեր պետության ղեկավարները համարել են, որ անհավասար պայմաններ են, չի կարող պետության ղեկավարը դիմել դատարան և պարտվել զուտ այն առումով, որ մենք գիտենք, թե մեր դատարաններն ինչքան կախյալ վիճակում են»,-ասաց Արմինե Օհանյանը։
«Հրապարակ» օրաթերթի խմբագիրը նշեց, թե Փաշինյանն իրենցից հերքում և 1 մլն դրամ բարոյական վնասի փոխհատուցում է պահանջում։
«Բայց այնքան բարոյական աջակցություն, ինչքան «Հրապարակն» է իրեն ցույց տվել, մինչև իր իշխանության գալը... ես համարում եմ, որ լուրջ բարոյական աջակցություն է եղել, նաև որի շնորհիվ ինքը եկել է իշխանության»։

Газета «Грапарак» отвечает премьер-министру: «Мы написали в их стиле» (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян подал в суд, считая, что в публикации газеты «Грапарак» содержится клевета. Однако на самом деле это не клевета, а вопросы, главным образом риторические, — автор ответил ему в его же стиле и в логике его собственных высказываний. Об этом журналистам после судебного заседания по делу «Никол Пашинян против «Грапарака»» заявила главный редактор газеты Армине Ованнисян.
«В мае–июне Пашинян постоянно публиковал статусы против Церкви, священнослужителей, Католикоса, задавал вопросы того же характера: являетесь ли вы безбрачным, есть ли у вас дети, нарушали ли вы устав Церкви и т. д. Наш автор попытался ответить ему в том же стиле: а не изменяет ли Никол Пашинян своей жене, верны ли те или иные слухи», — сказала Армине Ованнисян.
По её словам, помимо того, что в тексте автора нет никаких утверждений, по поводу которых Пашинян мог бы обратиться в суд, всё это также стало результатом поведения самого премьер-министра.
«Он сам сделал предметом обсуждения личную жизнь священнослужителей, не обладая таким правом как глава государства. А автор нашей публикации, как гражданин Республики Армения, вполне имеет право задавать подобные вопросы премьер-министру своей страны.
Для меня было неожиданностью, что он подал в суд, ведь мы имеем дело с бывшим редактором, который сам публиковал тысячи материалов подобного характера. Это первый случай, когда глава государства лично обращается в суд против СМИ. До сих пор у нас такой практики не было. Руководители нашего государства считали, что это неравные условия: глава государства не может подать в суд и проиграть, учитывая зависимость нашей судебной системы», — отметила Армине Ованнисян.
Главный редактор газеты «Грапарак» добавила, что Пашинян требует опровержения и компенсации морального вреда в размере 1 млн драмов.
«Но столько моральной поддержки, сколько газета «Грапарак» оказала ему до его прихода к власти… Я считаю, это была серьёзная моральная поддержка, в том числе благодаря которой он и пришёл к власти».