Նոյեմբերի 24-ից մինչև հունվարի 31-ը Հայաստանում կհայտարարվի ձմեռային զորակոչ
2025 թվականի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2026 թվականի հունվարի 31-ը ներառյալ Հայաստանում կհայտարարվի ձմեռային զորակոչ ու զորացրում։
Կհայտարարվի արական սեռի այն քաղաքացիների շարքային կազմի պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է կամ, որոնց շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից նախկինում տրված տարկետումը դադարում է մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 1.1-ին մասում նշված արական սեռի քաղաքացիների զորակոչը:
2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակներում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության կզորակոչվեն նաև օրենքի 19.1-ին հոդվածի 1-ին մասի համաձայն մինչև 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ը կամավոր հիմունքներով շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու դիմում ներկայացրած իգական սեռի կամ օրենքի 19-րդ հոդվածի 1.2-րդ մասի համաձայն շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելու ցանկություն հայտնած արական սեռի քաղաքացիները:
2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակներում մինչև 2026 թվականի հունվարի 31-ը ներառյալ կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները։
Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայությունից կարձակվեն սահմանված ժամկետում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն անցած ծառայողները:
2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակներում զինված ուժերի համալրումը շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայության ենթակա քաղաքացիներով կիրականացվի 2026 թվականի հունվարի 7-ից մինչև հունվարի 31-ը ներառյալ, իսկ օրենքով սահմանված ժամկետում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողների զորացրումը կիրականացվի 2026 թվականի հունվարի 8-ից մինչև հունվարի 31-ը ներառյալ:

В Армении с 24 ноября 2025 года по 31 января 2026 года будет объявлен зимний призыв
С 24 ноября 2025 года по 31 января 2026 года включительно в Армении будет объявлен зимний призыв и демобилизация.
Будет объявлен зимний призыв на обязательную военную и альтернативную службу рядового состава для граждан мужского пола, которым до 31 декабря 2025 года включительно исполняется 18 лет, а также для тех, у кого заканчивается предоставленная ранее отсрочка от обязательной военной службы. Призыв также коснётся граждан мужского пола, указанных в пункте 1.1 части 19-й статьи Закона «О военной службе и статусе военнослужащего».
В рамках зимнего призыва 2025 года на обязательную военную службу будут призваны также женщины, подавшие до 1 октября 2025 года заявление о прохождении обязательной военной службы на добровольной основе в соответствии с частью 1 статьи 19.1 закона, а также граждане мужского пола, выразившие желание пройти обязательную военную службу в соответствии с частью 1.2 статьи 19.
В рамках зимнего призыва 2025 года до 31 января 2026 года включительно будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие обязательную военную или альтернативную военную службу в установленные законом сроки.
От альтернативной трудовой службы будут освобождены лица, прошедшие альтернативную трудовую службу в установленный срок.