Կարևոր առաջընթաց՝ հայ-ամերիկյան առևտրային և ներդրումային հարաբերություններում․ ԱՄՆ դեսպանատուն
ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է արհեստական բանականության ոլորտի ամերիկյան Firebird ընկերության հայտարարությունը՝ Հայաստանում նախնական 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում կատարելու վերաբերյալ, որը իրականացվելու է Dell և NVIDIA ընկերությունների հետ համագործակցությամբ։
«Այս նշանակալի առաջընթացը խթանում է օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովում ստորագրված արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագրի իրագործումը։ Սա նաև կարևոր առաջընթաց է հայ-ամերիկյան առևտրային և ներդրումային հարաբերություններում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ մշակող Firebird ստարտափը ստացել է Nvidia-ի չիպերը Հայաստան արտահանելու ԱՄՆ կառավարության հավանությունը: Դա թույլ կտա կյանքի կոչել Հայաստանում գերհամակարգչի ստեղծման նախագիծը, որը արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների ընդլայնման գլոբալ նախաձեռնության մասն է:

Важный прогресс в армяно-американских торговых и инвестиционных отношениях — посольство США
Посольство США приветствует заявление американской компании Firebird, работающей в сфере искусственного интеллекта, о намерении осуществить в Армении первоначальные инвестиции в размере 500 млн долларов США в сотрудничестве с компаниями Dell и NVIDIA.
«Этот значительный прогресс способствует реализации Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области искусственного интеллекта и полупроводников, подписанного на Вашингтонском саммите 8 августа. Это также важный шаг вперёд в армяно-американских торгово-инвестиционных отношениях», — говорится в заявлении.
Напомним, что стартап Firebird, занимающийся разработкой технологий искусственного интеллекта, получил одобрение правительства США на экспорт чипов Nvidia в Армению. Это позволит реализовать проект создания в Армении суперкомпьютера, который является частью глобальной инициативы по расширению инфраструктуры искусственного интеллекта.