Թուրքիան շարունակում է խոսել նախապայմաններով, իսկ Հայաստանը՝ «սիրավեպի» այս օրերին՝ հերքելով. Գեղամ Մանուկյան
20/11/2025 15:07
Պարզապես Թուրքիան կրկնում է այն, ինչը Հայաստանի իշխանությունն արդեն մի քանի տարի Թուրքիայի հետ այս «սիրավեպի» օրերին փորձում է հերքել.  Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հայտարարությանը և ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի արձագանքին։
Հիշեցնենք, որ Ֆիդանը հայտարարել էր, թե Հայաստանի համար կարևոր է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, և եթե Թուրքիան այն անի հիմա, ապա Հայաստանից «կխլի» Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու ամենամեծ դրդապատճառը։ Դրան ի պատասխան՝ Արարատ Միրզոյանը նշել էր, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը կարող է դրականորեն անդրադառնալ Ադրբեջանի հետ կարգավորման գործընթացի վրա։
«Թուրքիան ՀՀ-ի հետ խոսում է նախապայմաններով, հիմա էլ շարունակում է խոսել նախապայմաններով և շարունակելու է խոսել նախապայմաններով, ինչը, ջայլամային քաղաքականությամ ՀՀ իշխանությունները փորձում են չնկատելու տալ»,– ասաց Մանուկյանը։
Հարցին, թե արդյո՞ք ՀՀ-ն դեռևս Թուրքիային տալու որևէ բան ունի՝ Մանուկյանը պատասխանեց. «ՀՀ-ն չունի որևէ բան տալու. պարզապես այս իշխանություններն են պատրաստ ամեն ինչ տալ, իսկ Թուրքիան ուզում է ամեն ինչ ստանալ՝ հանձինս Ադրբեջանի հետ Հայաստանի բանակցությունների։ Քանի դեռ ադրբեջանական բոլոր պահանջները չեն կատարվել, Թուրքիան շարունակելու է նույն շրջափակման քաղաքականությունը»։
Թուրքիան շահագրգռվա՞ծ է հայ-ադրբեջանական գործընթացն ավարտին հասցնելու հարցում՝ ընդդիմադիր պատգամավորը նշեց. «Թուրքիան շահագրգռված է, որ Հայաստանը լռելյայն կատարի Ադրբեջանի բոլոր պահանջները»։

Турция продолжает выдвигать предварительные условия, а Армения — в разгар «романа» — всё отрицает: Гегам Манукян
20/11/2025 15:40
«Турция просто повторяет то, что власти Армении уже несколько лет пытаются отрицать на фоне этого «романа» с Турцией», — заявил в беседе с Aysor.am депутат фракции «Армения» Гегам Манукян, комментируя заявление министра иностранных дел Турции Хакана Фидана и ответ главы МИД Армении Арарата Мирзояна.
Напомним, Фидан заявил, что для Армении важно нормализовать отношения с Турцией, и если Анкара сделает это сейчас, то «лишит» Ереван главного стимула подписать мирное соглашение с Азербайджаном. В ответ Арарат Мирзоян отметил, что нормализация отношений с Турцией может положительно повлиять на процесс урегулирования с Азербайджаном.
«Турция ведёт диалог с Республикой Армения на языке предварительных условий, продолжает это делать и будет продолжать. А власти Армении, проводя политику страуса, пытаются делать вид, что этого не замечают», — сказал Манукян.
На вопрос, есть ли у Армении что-то, что она ещё может «дать» Турции, Манукян ответил:
«Армения не имеет чего-либо, что должна отдавать. Просто нынешние власти готовы отдать всё, а Турция хочет получить всё — через азербайджано-армянские переговоры. Пока все требования Азербайджана не будут выполнены, Турция будет продолжать ту же политику блокады».
Отвечая на вопрос, заинтересована ли Турция в завершении армяно-азербайджанского процесса, оппозиционный депутат отметил: