ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին խնդրել եմ հայ գերիների հարցը պահել ուշադրության կենտրոնում և տեղեկություն տալ, թե ինչ ջանքեր են գործադրվում. Փաշինյան (Տեսանյութ)
20/11/2025 13:16
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ հանդիպմանը հատուկ անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցին՝ անուղղակի հերքելով այն տեղեկությունները, թե ՀՀ իշխանությունները գերիների վերադարձի՝ ԱՄՆ-ի առաջարկությունը մերժել են և որ ՀՀ ղեկավարությունը չի ցանկանում, որ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը վերադառնա, որովեհտև վտանգ է տեսնում։
«Արձանագրվել է, որ նախագահ Թրամփը հրապարակային խոսել է այդ հարցով զբաղվելու իր հանձնառության մասին և ես ներկայացրել եմ՝ երկկողմ մակարդակում ինչ ենք անում՝ այդ խնդրի հետ կապված։
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին խնդրել եմ տեղեկություն տալ, թե ԱՄՆ կողմից ինչ ջանքեր են գործադրվում այդ ուղղությամբ և խնդրել եմ այդ հարցը շարունակել պահել ուշադրության կենտրոնում»,-ասաց նա։

Пашинян: я попросил заместителя госсекретаря США держать вопрос армянских пленных в центре внимания и предоставить информацию о предпринимаемых усилиях (Видео)
20/11/2025 15:55
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что на встрече с заместителем госсекретаря США он специально затронул вопрос армянских пленных, находящихся в Азербайджане, тем самым косвенно опровергнув сообщения о том, что власти Армении отклонили предложение США о возвращении пленных и что руководство страны не заинтересовано в возвращении военно-политического руководства Арцаха, поскольку видит в этом угрозу.
«Было зафиксировано, что президент Трамп публично заявлял о своей готовности заняться этим вопросом, и я представил, какие шаги предпринимаем на двустороннем уровне в связи с данной проблемой.
Я попросил заместителя госсекретаря США предоставить информацию о том, какие усилия прилагает американская сторона, и попросил продолжать держать этот вопрос в центре внимания», — отметил он.