Լիդյա Մանթաշյանի կալանքի երկարացումը վրեժխնդիր և անհիմն քայլ է, Հայաստանում իրավապաշտպանությունը ջնջեցին ուղղակի. Ժաննա Ալեքսանյան
21/11/2025 18:00
«Սրբազան շարժման» անդամ Լիդյա Մանթաշյանի կալանքի ժամկետը հերթական անգամ՝ ևս երեք ամսով երկարացնելու դատարանի որոշումը լայն քննարկումների առիթ է դարձել։ Aysor.am-ի հետ զրույցում իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը այս որոշումը գնահատեց  «անհիմն, ինքնահաստատման և վրեժխնդրության դրսևորում»։
Ալեքսանյանի խոսքով՝ Մանթաշյանին մեղսագրած արարքների վերաբերյալ դեռևս Ազգային ժողովում Գլխավոր դատախազի ներկայացումները խիստ կասկածելի են եղել․
«Դա անհիմն մեղադրանք է։ Երբ Գլխավոր դատախազն այն ներկայացնում էր ԱԺ-ում, պնդում էր այդ մեղադրանքը, հետո, երբ ձայնագրությունը հրապարակվեց, հասկացանք, որ դա չհիմնավորված մեղադրանք է»։
Իրավապաշտպանը շեշտում է՝ դատախազությունն օբյեկտիվ քննության և մեղադրանքի վերանայման փոխարեն ընտրել է մեղադրանքը «ամրապնդելու» ճանապարհը՝ շարունակելով մեղադրյալներին պահել կալանքի տակ։
«Այդ մարդկանց բաց թողնելու փոխարեն, դատախազն ամրացնում է իր մեղադրանքը՝ կալանքի տակ պահելով։ Կարծես վրեժխնդրություն լինի՝ դուք ուզում եք, որ կալանքը փոխվի, մենք չենք փոխելու»։
Ալեքսանյանի խոսքով՝ չափազանց կոշտ էր նաև դատարանի վերջին որոշումը՝ կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ.
«Սա չափից դուրս էր, որ այդ աղջկա հետ այդպես վարվեցին՝ ևս 3 ամսով պահելով կալանքի տակ։ Փաստաբաններն էլ են խոսում այս մեղադրանքի դատարկության մասին»։
Իրավապաշտպանը ընդգծում է՝ Հայաստանում «քաղաքացիական վերահսկողությունն ամբողջովին բացակայում է», իսկ մարդու իրավունքները շարունակում են մնալ խոցելի ու անպաշտպան։
«Իրավապաշտպանությունը Հայաստանում ջնջեցին ուղղակի։ Մարդը լրիվ անպաշտպան է։ Ո՞նց կարելի է թողնել, որ ինչպես ուզենան, վարվեն մարդու հետ»։
Ալեքսանյանի գնահատմամբ, Մանթաշյանի կալանքի շարունակական երկարացումը ոչ միայն իրավական հիմնավորումներ չունի, այլ նաև խորացնում է հանրային անվստահությունը դատաիրավական համակարգի նկատմամբ։

Продление срока ареста Лидии Манташян – мстительный и необоснованный шаг, защита прав человека в Армении просто уничтожена — Жанна Алексанян
21/11/2025 19:14
Продление срока ареста Лидии Манташян, члена «Священного движения», еще на три месяца стало предметом широкого обсуждения. В беседе с Aysor.am правозащитница Жанна Алексанян охарактеризовала это решение как «необоснованное, проявление самоутверждения и мести».
По словам Алексанян, представленные против Лидии Манташян обвинения вызывали серьёзные сомнения ещё на стадии выступления Генерального прокурора в Национальном собрании:
«Это необоснованное обвинение. Когда Генеральный прокурор представляла его в парламенте, она настаивала на обвинении, а после публикации записи стало понятно, что оно не имеет оснований».
Правозащитница подчеркнула, что вместо объективного рассмотрения дела и пересмотра обвинений прокуратура выбрала путь «укрепления» обвинений, продолжая удерживать обвиняемых под арестом.
«Вместо того чтобы освободить этих людей, прокуратура укрепляет своё обвинение, удерживая их в заключении. Похоже на месть. «Вы хотите, чтобы арест был изменён, но мы его не изменим».
По словам Алексанян, также чрезмерно жестким было и последнее решение суда о продлении срока ареста:
«Это было чрезмерно — обращаться с этой девушкой таким образом и оставлять её под арестом ещё на три месяца. Адвокаты также отмечают абсурдность этого обвинения».
Правозащитница отметила, что в Армении «гражданский контроль полностью отсутствует», а права человека остаются уязвимыми и незащищёнными:
«Правозащитная система в Армении фактически уничтожена. Человек полностью беззащитен. Как можно допустить, чтобы с людьми обращались так, как захотят».
По оценке Алексанян, постоянное продление срока ареста Манташян не только лишено юридических оснований, но и усиливает недоверие общества к судебно-правовой системе.