Թուրքիայի դասագրքերում «Կենտրոնական Ասիա»-ն փոխարինվելու է «Թուրքիստանով». պանթյուրքիզմի տեսությունը քայլ առ քայլ դառնում է իրողություն. Արմեն Հովասափյան
ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արմեն Հովասափյանը գրել է. «Լրատվականներում տեղեկություն տարածվեց՝ համաձայն որի, Թուրքիայի դպրոցական դասագրքերում «Կենտրոնական Ասիա» տերմինը փոխարինվելու է «Թուրքիստանով», այսինքն՝ պանթյուրքիզմի տեսությունը, որն ավելի քան 130 տարի առաջ ստեղծվել էր և նպատակ ուներ միավորել ողջ թյուրքական աշխարհը, արդեն քայլ առ քայլ դառնում է «գետնի վրա» գոյություն ունեցող իրողություն։
Ըստ էության՝ Թուրքիան այս գործընթացում լոկոմոտիվի դեր է ստանձնել և փորձում է Գեոքալփի թեզերը կյանքի կոչել։ Էրդողանը, ով իրեն համարում է Աթաթուրքի իրավահաջորդն ու նրա գաղափական հետևորդը, այսօր «փափուկ ուժի» կիրառմամբ հանգիստ քայլ-քայլ գնում է առաջ։
Փաստացի թյուրքական նարատիվի առանցքային նպատակն է ամրապնդել թյուրքական աշխարհի ներքին կապերը, այդ թվում՝ ընդհանուր պատմության, գրականության, քարտեզների և այբուբենի ստեղծումը։ Ի դեպ՝ դեռևս հոկտեմբերին կայացած Թյուրքական պետությունների կազմակերպություն վեհաժողովում, թյուրքական առաջնորդները ներկայացրել են ընդհանուր թյուրքական այբուբենը՝ 34 տառից կազմված, որը կոչված է մեկտեղելու լեզուները, ամրապնդելու մշակութային կապերը և խթանելու թվային նորարարությունները թյուրքական աշխարհում։
Բնականաբար, այս գործընթացում առանցքային է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը», և Ադրբեջանն ու Թուրքիան ամեն ինչ անում են՝ այն օր առաջ դառնա գործող իրականություն։ Դե իսկ քանի որ Հայաստանում ունեն Նիկոլի նման կերպար, ով հայտարարում է, թե ««խաղաղության հանգույցը խոչընդոտ չէ Թուրանի ճանապարհի համար, ճանապարհն արդեն պատրաստ է, եթե ջրային ուղի լինի, մենք բոլորս միասին կկարողանանք խմել այս ջուրը», բոլոր նախապայմաններն առկա են, որ «Մեծ Թուրանը» դառնա իրականություն։
Հիմա ասում եմ՝ դե պատրաստվի՛ր, որ այդ ջուրն առաջիկայում գլխահակ խմելու ես, քանի որ դա էլ է քո առանցքային առաքելություններից մեկը»։

«В учебниках Турции термин «Средняя Азия» будет заменён на «Туркистан»: теория пантюркизма постепенно становится реальностью» — Армен Оваспян
21/11/2025 14:28
Член Совета Республиканской партии Армении Армен Ховаспян написал:
«В СМИ появилась информация о том, что в школьных учебниках Турции термин «Центральная Азия» будет заменён на «Туркистан». Иными словами, теория пантюркизма, созданная более 130 лет назад с целью объединить весь тюркский мир, постепенно превращается в реальность.
Фактически Турция в этом процессе выступает локомотивом, пытаясь реализовать тезисы Геокальпа. Эрдоган, считающий себя наследником Ататюрка и его идеологическим последователем, сегодня спокойно продвигается шаг за шагом, применяя «мягкую силу».
Ключевая цель тюркского нарратива — укрепление внутренних связей тюркского мира, включая общую историю, литературу, карты и создание единого алфавита. К слову, ещё в октябре на саммите Организации тюркских государств лидеры тюркских стран представили единый тюркский алфавит из 34 букв, призванный объединить языки, укрепить культурные связи и стимулировать цифровые инновации в тюркском мире.
Разумеется, в этом процессе ключевую роль играет так называемый «Зангезурский коридор», и Азербайджан с Турцией делают всё, чтобы он как можно скорее стал реальностью. А поскольку в Армении есть такие персонажи, как Никол, который заявляет: «Узел мира не является препятствием на пути Турана, дорога уже готова. Если будет водный маршрут, мы все вместе сможем испить эту воду», — все предпосылки для реализации идеи «Великого Турана» уже созданы.
Теперь я говорю: готовься к тому, что эту «воду» скоро будешь пить покорно, поскольку это тоже одна из твоих ключевых миссий».