Պատերազմի վերսկսման մասին ՀՀ իշխանություններին դեռ սեպտեմբերի կեսերին է փոխանցվել, սակայն իշխանությունն անհրաժեշտ եզրահանգումներ չի արել. Տիգրան Աբրահամյան
21/11/2025 09:50
Այն, որ իշխանությունը 44-օրյա պատերազմից առաջ իմացել է դրա բարձր հավանականության մասին, արդեն հաստատված փաստ է, այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ այն, որ իշխանությունը նվազագույնը 2 օր առաջ հավաստի հետախուզական տվյալներ է ունեցել պատերազմի մեկնարկի մասին, դա ևս հաստատված փաստ է:
«Ավելին, ողջամիտ տվյալներ կան, որոնք Արցախում էին շրջանառվում, որ պատերազմի վերսկսման մասին ՀՀ իշխանություններին դեռ սեպտեմբերի կեսերին է փոխանցվել, սակայն իշխանությունն անհրաժեշտ եզրահանգումներ չի արել:
Պատերազմի անխուսափելի հետևանքների և ծանր կորուստների գլխավոր պատասխանատուն իշխանության բուրգի գլխին գտնվող անձն է, որի գործողություններն ու անհրաժեշտ որոշումների բացակայությունը երկրի համար չվերջացող դժբախտությունների շարք են ապահովել»,- նշել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: информацию о возможном возобновлении войны власти Армении получили ещё в середине сентября, однако необходимых выводов так и не сделали
21/11/2025 10:02
То, что власти были осведомлены о высокой вероятности начала 44-дневной войны ещё до её начала, уже является установленным фактом. Об этом заявил секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, подтверждённым фактом является и то, что как минимум за два дня до начала войны власти располагали достоверными разведданными о её старте.
«Более того, имеются вполне обоснованные сведения, которые циркулировали в Арцахе, что информацию о возможном возобновлении войны власти Армении получили ещё в середине сентября, однако необходимых выводов так и не сделали.
Главная ответственность за неизбежные последствия войны и тяжёлые потери лежит на лице, стоящем во главе властной пирамиды. Его действия и отсутствие необходимых решений обеспечили для страны череду нескончаемых бедствий», — отметил Абрамян.