Քաղբանտարկյալ Լիդյայի կարգավիճակով փորձում են վախեցնել կանանց. Փաստաբան
«Սրբազան պայքարի» գործով անցնող միակ կին քաղբանտարկյալ Լիդյա Մանթաշյանը ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանին նկատի ուներ, երբ դատական վերջին նիստում հայտարարեց, որ իր կալանքը ևս երեք ամսով երկարաձգելու որոշումը պատժի ձև է, իրեն պատժում են, որ որոշ պաշտոնյաների մասին տեղեկատվություն է իր միջոցով հայտնի դարձել: Այդ մասին Aysor.am-ին հայտնեց Մանթաշյանի պաշտպան Տաթևիկ Սողոյանը՝ շեշտելով, որ այլ պաշտոնյաների վերաբերյալ տեղեկություն չունի:
«Խոսքը վերաբերում է Վահագն Ալեքսանյանի մոր հետ կապված հայտնի տեսանյութին, երբ  «Չեմ վստահում» ակցիայի շրջանակներում հարձակվել էր ակցիան իրականացնողների ուղղությամբ: Լիդյան արձագանքել էր, և այդ տեսանյութը շատ լայն տարածում էր գտել: Այո՛,  Լիդյան մտածում է՝ այս ապօրինի պատիժը դրա համար է»,- ասաց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ այդ հայտնի տեսանյութում  Վահագն Ալեքսյանի մայրը «համաշխարհային լրբեր» էր  անվանում Լիդյային և ակցիայի մասնակից երիտասարդներին, Լիդյան էլ հակադարձում էր, թե երբ կասի՝  որդու հայրն ով է, այդ ժամանակ նոր թող իրեն «լիրբ» ասի:
Փաստաբանը Լիդյա Մանթաշյանի՝ անազատության մեջ մնալու խորքային այլ պատճառներ է տեսնում.
«Լիդյան հիմա միակ կին քաղբանատարկյալն է, նրա այս կարգավիճակով փորձում են ահաբեկել հանրությանը: Ինչքան ընտրությունները մոտենան, այս ապարատը ավելի ռեպրեսիվ է դառնալու, այս ցինիզմը, տարբերակված մոտեցումը օգտագործում են առանձնահատուկ վախեցնելու մեր բնակչության մեծամասնություն  կազմող կանանց, որ չափազանց զգուշավոր լինեն քաղաքական գործունեություն ծավալելիս»:

Статусом политзаключённой Лидии пытаются запугать женщин — адвокат
Единственная женщина-политзаключённая по делу «Священная борьба» Лидия Манташян имела в виду депутата фракции «Гражданский договор» Ваагна Алексаняна, когда на последнем судебном заседании заявила, что решение продлить её арест ещё на три месяца является формой наказания, — её наказывают за то, что через неё стала известна определённая информация о некоторых должностных лицах. Об этом в беседе с Aysor.am сообщила адвокат Лидии Манташян Татевик Согоян, подчеркнув, что данных о других чиновниках у неё нет.
«Речь идёт о хорошо известном видеоролике, связанном с матерью Ваагна Алексаняна, когда в рамках акции протеста "Не доверяю" она напала на участников акции протеста. Лидия тогда отреагировала, и этот видеоролик получил широкое распространение. Да, Лидия считает, что это незаконное наказание связано именно с этим», — сказала адвокат.
Напомним, что в том видеоролике мать Ваагна Алексаняна называла Лидию и участников акции «мировыми шлюхами», а Лидия возразила, что пусть та сначала скажет, кто является отцом её сына-депутата, а потом уже называет её «шлюхой».
Адвокат видит и более глубокие причины содержания Лидии Манташян под стражей.
«Лидия сейчас — единственная женщина-политзаключённая, и её статусом пытаются запугать общественность. Чем ближе выборы, тем более репрессивным будет становиться этот аппарат. Этот цинизм, избирательный подход используются для того, чтобы особенно напугать женщин, которые составляют большинство нашего населения, чтобы они были предельно осторожны, занимаясь политической деятельностью».