Ամո՛թ բոլոր այն կանանց, որոնք ընդգրկված են ուժային կառույցներում և իրենց վախերի հետևանքով Լիդյային ենթարկում են պատժի. Լարիսա Ալավերդյան
25/11/2025 13:20
Մարդկանց անհիմն կալանավարումը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով «Իմնեմնիմի» փոդքասթի հեղինակների կալանքին և «Սրբազան պայքար» շարժման անդամ Լիդյա Մանթաշյանի կալանքի երկարացմանը։
«Դա ինքնիրավչություն է իշխանության կողմից։ Դա քրեորեն հետապնդելի արարք է։ Տեսնում ենք, որ այդ ինքնիրավչությունն անցել է արդեն սանձարձակ կամայականության դրսևորումների, դրան այլ բնութագիր չի կարելի տալ»,-ասաց նա։
Լարիսա Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ 1988 թվականից՝ Սովետական Միությունում, իսկ 1992-ից՝ նորանկախ Հայաստանում «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ-ի հետ մասնակցել է գրեթե բոլոր միջոցառումներին, որոնք ուղղված են եղել բացասական երևույթների դեմ։
«Այդ ընթացքում թե՛ ազգային ՀԿ-ները, թե՛ միջազգային կազմակերպությունները շատ ուշադիր էին այն ամենին, ինչ տեղի էր ունենում Հայաստանում։
Դատապարտում եմ, թե՛ ազգային հկ-ների, թե՛ միջազգային հկ-ների, ԵԽ-ի, ԵՄ-ի գործունեությունը՝ իրենց բոլոր կառույցներով։ Պարզվում է, որ նրանք ժամանակին պայքարում էին ոչ թե բացասական երևույթների դեմ, այլ անձանց և այն համակարգի, որն իր բոլոր թերություններով ու թերացումներով հանդերձ, պաշտպանում էր Արցախի Հանրապետության անկախությունը և միջազգայնորեն համաձայնեցված այն շփման գիծը, որն առաջացել էր 1994 թվականի մայիսի 12-ից հետո։
Փաստորեն, միջազգային և միջպետական կազմակերպությունները հետապնդում էին իրենց պղտոր, ամբողջովին կարճատես և սխալ աշխարհաքաղաքական շահերը։
Ասում եմ կարճատես, որովհետև դա այսօր էլ անդրադառնում է Եվրոպայի վրա։ Եվրոպան այսօր այնքան հեռու է ժողովրդավարությունից, որ նույնիսկ դժվար է համեմատել նույնիսկ անցած դարի 50-60-ական թվականների հետ։
Բոլոր այդ կառույցները, որոնք «բերանները ջուր են առել», ուղղակի դառնում են հանցակից թե՛ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանական գործողություններին, թե՛ ՀՀ օրվա իշխանության կողմից իրականացրած գործողություններին»,-ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։
Դարձյալ անդրադառնալով Լիդյա Մանթաշյանի նկատմամբ իրականացվող գործողություններին, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց.
«Հիշեցնեմ, որ մեր ուժային կառույցների կարկառուն դեմքերը կանայք են։ Դա ինձ առիթ է տալիս ևս մեկ անգամ դիմելու այդ տիկնանց և հստակեցնելու, որ այդ տիկնանց նուրբ ձեռքերով են ոչնչացնում ՀՀ-ում այլախոսությունն ընդհանրապես։
Ամո՛թ, հազար ամոթ բոլոր այն կանանց, որոնք այսօր ընդգրկված են ուժային կառույցներում և իրենց անվտանգության կամ վախերի հետևանքով Լիդյային ենթարկում են պատժի»,-ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։

Позор всем тем женщинам, которые работают в силовых структурах и из-за своих страхов подвергают Лидию наказанию — Лариса Алавердян
Необоснованный арест людей является грубым нарушением международного права в сфере прав человека», — заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший омбудсмен и исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола» Лариса Алавердян, комментируя арест авторов подкаста «Имнемними» и продление срока ареста Лидии Манташян, участницы движения «Священная борьба».
«Это самоуправство со стороны власти. Это действие, подлежащее уголовному преследованию. Мы видим, что это самоуправство уже перешло в явный произвол, и иначе его не назвать», — отметила она.
Лариса Алавердян напомнила, что с 1988 года в Советском Союзе, а с 1992 года — в независимой Армении она вместе с организацией «Против правового произвола» участвовала практически во всех мероприятиях, направленных на борьбу с негативными явлениями.
«За это время как национальные НПО, так и международные организации очень внимательно следили за происходящим в Армении.
Я осуждаю деятельность как национальных, так и международных НПО, Совета Европы и ЕС со всеми их структурами. Оказывается, они боролись не с негативными явлениями, а против отдельных лиц и той системы, которая, несмотря на свои недостатки, защищала независимость Республики Арцах и международно согласованную линию соприкосновения, установленную после 12 мая 1994 года.
Фактически, международные и межгосударственные организации преследовали свои мутные, полностью краткосрочные и ошибочные геополитические интересы.
Говорю «краткосрочные», потому что это до сих пор отражается на Европе. Сегодня Европа настолько далека от демократии, что трудно даже сравнивать с 50–60-ми годами прошлого века.
Все эти структуры, которые «молчат», становятся соучастниками как геноцидных действий со стороны Азербайджана, так и действий действующей власти Армении», — подчеркнула Алавердян.
Возвращаясь к действиям против Лидии Манташян, Алавердян отметила:
«Напомню, что выдающиеся фигуры наших силовых структур — женщины. Это даёт мне повод ещё раз обратиться к этим дамам и подчеркнуть, что именно их «тонкие руки» разрушают инакомыслие в Армении.
Позор, тысячу раз стыд и срам всем тем женщинам, которые сегодня работают в силовых структурах и по соображениям безопасности или из-за своих страхов подвергают Лидию наказанию», — сказала Лариса Алавердян.