«Զանգեզուրի միջանցքը» Թուրքիայի համար ռազմավարական երազանք է. թուրք նախարար
Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթը թուրքական «Analiz» թերթին ներկայացրել է երկրի առևտրային և լոգիստիկ ռազմավարական առաջնահերթությունները։ Նախարարը, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է նաև այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին», գրում է Ermenihaber.am-ը:
Բոլաթը, նշելով, որ Թուրքիան իր լոգիստիկ կամրջի դիրքը 3 մայրցամաքների հատման կետում այլևս ոչ միայն որպես աշխարհագրական առավելություն է դիտարկում, այլև այն վերածում է աշխարհատնտեսական առավելության, ասել է․
«Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, Մարմարայը, Յավուզ Սուլթան Սելիմի կամուրջը, Կարս-Ստամբուլ-Եվրոպա կապուղիները, Զանգեզուրի միջանցքը և Զարգացման ճանապարհի նախագծերը վճռորոշ ենթակառուցվածքային քայլեր են, որոնք Թուրքիան ձեռնարկում է համաշխարհային առևտրում իր դիրքերը ամրապնդելու և առաջ մղելու համար»։
Բացի այդ, շարունակելով խոսել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին՝ Թուրքիայի առևտրի նախարարը հայտարարել է, որ այն իրենց երկիրը կապելու է թյուրքական աշխարհի և կենտրոնական Ասիայի հետ։
«Դա ոչ միայն ռազմավարական երազանք է, այլև առևտրային անհրաժեշտություն»,- հավելել է նա։
Անդրադառնալով ներկայումս դեպի Կենտրոնական Ասիա իրականացվող արտահանումների ճանապարհներին՝ Բոլաթը տեղեկացրել է, որ դրանք Սարպի սահմանային անցակետով անցնում են շուրջ 950 կմ հեռավորություն, ապա ընդգծել, որ երբ «Զանգեզուրի միջանցքը» բացվի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհային հեռավորությունը կկրճատվի մինչև 400 կիլոմետր: Նախարարը պնդել է նաև, որ այդպիսով Չինաստան-Եվրոպա գծի տարանցման ժամանակն իր հերթին կկրճատվի 5-7 օրով, իսկ ծախսերը՝ 15-20%-ով:
«Չնայած դժվար է զրոյացնել աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը, բայց առևտրային ներուժի գրավչությունը բավականաչափ ուժեղ է այդ խոչընդոտները հաղթահարելու համար: Երկարաժամկետ հեռանկարում Զանգեզուրը կվերածվի տարածաշրջանային վստահություն ձևավորող խաղաղության նախագծի։
Զարգացման ճանապարհը և Զանգեզուրի միջանցքը նախատեսված են ոչ միայն բազմամոդալ փոխադրումների համար: Դրանք դիտարկվում են նաև որպես ռազմավարական էներգետիկ և հաղորդակցության միջանցքներ»,- հավելել է Թուրքիայի առևտրի նախարարը։
Վերջինս շեշտել է, որ այդ նախագծերին ինտեգրվում են նավթամուղներ ու գազատարներ, ֆիբրօպտիկ ենթակառուցվածք, ինչպես նաև էլեկտրահաղորդման գծեր և Թուրքիան գնում է ոչ միայն լոգիստիկ, այլև արտադրական ու էներգետիկ կենտրոն դառնալու ճանապարհով։

«Зангезурский коридор» является стратегической мечтой для Турции — министр
Министр торговли Турции Омер Болат в интервью турецкой газете Analiz рассказал о стратегических приоритетах страны в области торговли и логистики. В частности, он затронул так называемый «Зангезурский коридор», сообщает Ermenihaber.am.
Болат отметил, что Турция рассматривает своё положение логистического моста на стыке трёх континентов не только как географическое преимущество, но и превращает его в глобальное экономическое преимущество.
«Железная дорога Баку–Тбилиси–Карс, Мраморный мост, мост Явуз Султан Селим, маршруты Карс–Стамбул–Европа, Зангезурский коридор и проекты «Дороги развития» — это решающие инфраструктурные шаги, которые предпринимает Турция для укрепления и продвижения своих позиций в мировой торговле», — сказал министр.
Продолжая тему «Зангезурского коридора», Болат заявил, что он соединит страну с тюркоязычным миром и Центральной Азией.
«Это не только стратегическая мечта, но и торговая необходимость», — добавил он.
Говоря о текущих маршрутах экспорта в Центральную Азию, министр сообщил, что они проходят через пограничный пункт Сарпи на расстоянии около 950 км. При этом он подчеркнул, что после открытия «Зангезурского коридора» расстояние между Турцией и Азербайджаном сократится до 400 км. По его словам, это также позволит уменьшить время транзита по линии Китай–Европа на 5–7 дней, а расходы — на 15–20%.
«Хотя устранить геополитическую конкуренцию сложно, привлекательность торгового потенциала достаточно сильна, чтобы преодолеть эти препятствия. В долгосрочной перспективе Зангезур станет проектом мира, формирующим региональное доверие.
Проекты «Дороги развития» и «Зангезурский коридор» рассчитаны не только на мультимодальные перевозки, но и рассматриваются как стратегические энергетические и коммуникационные коридоры», — добавил министр.
Он подчеркнул, что эти проекты интегрируют нефтепроводы и газопроводы, волоконно-оптическую инфраструктуру, линии электропередачи, и Турция движется к тому, чтобы стать не только логистическим, но и производственным и энергетическим центром.