Ցանցերից մեկում տեսուչ է կալանավորվել․ հավելագրում էր արել համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության հաշվիչին. Պետրոսյան
25/11/2025 12:30
Վերջին շրջանում որոշակի հավելագրումների, թերգրանցումների փաստեր հայտնաբերեցինք մեր ուսումնասիրությունների արդյունքներում, որի վերաբերյալ նաև քրեական վարույթներ են հարուցվել, և այդ փաստերը դրվեցին նաև լիցենզիայից զրկելու հիմքում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ աշխատանքային քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ միջինացված այս տարվա պլանով ՀԾԿՀ–ն սահմանել է մինչև 7 տոկոս թույլատրելի կորստի շեմ. «Դա մուտք եղած էլեկտրաէներգիայի քանակի և սպառված էլեկտրաէներգիայի քանակի տարբերությունն է։ Դրանից ներքև ցուցանիշներ կային, ինչը մեզ տարօրինակ թվաց, քանի որ այդ ցուցանիշով մենք գտնվում ենք թոփ 50 երկրների ցանկում՝ Ֆրանսիայի, Դանիայի, Շվեդիայի հարևանությամբ։ Դա շատ զարմանալի էր, որ այդպիսի ցուցանիշներ են նկարվում ՀԷՑ–ում։ Ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ շատ դեպքերում արևային կայաններից ինքնավար արտադրողների արտադրած էլէներգիան էր թերգրանցվում։ Այսինքն ավելի շատ էլեկտրաէներգիա էր մղվում ցանց արտադրողների կողմից, քան հաշվարկվում և  վճարվում էին վերջիններս։ Բացի այդ, մեծ թիվ էին կազմում պետական ու համայնքային ընկերությունները, որոնց վրա հավելագրումներ էին տեղի ունենում։ Այդ փաստերով կալանավորումներ տեղի ունեցան վերջերս»։
Ըստ Պետրոսյանի՝ այստեղ  կա նաև երրորդ ռիսկը՝ որոշակի էլեկտրաէներգիայի ստվերային շրջանառության արդյունքում որոշակի մոնետիզացիայի գործարքներ կարող էին տեղի ունենալ. «Այսինքն ստվերային շրջանառություն՝ ստվերային գումարներով։ 1,5 տասնյակից ավելի քրեական վարույթներ են նախաձեռնված այս պահին, նաև տեսուչի կալանավորում ունենք ցանցերից մեկում, ով հավելագրրում էր արել համայնքային ոչ  առևտրային կազմակերպության հաշվիչին՝ 1 մլն-ից ավելի գումար»։

В одной из сетей был арестован инспектор: он делал дополнительные начисления на счётчике общественной некоммерческой организации — Петросян
«В последнее время в ходе наших исследований были выявлены факты определённых дополнительных начислений и перерасходов, по которым также возбуждены уголовные дела, и эти факты стали основанием для лишения лицензии», — заявил временный управляющий ЭСА Романос Петросян во время рабочей встречи с премьер-министром Николом Пашиняном.
По его словам, по усреднённому плану на этот год Государственная комиссия по регулированию общественных услуг (КРՕУ) установила допустимый порог потерь до 7%. «Это разница между количеством поступившей и потреблённой электроэнергии. Показатели ниже этого уровня показались нам странными, поскольку по этим данным мы находились в топ-50 стран, рядом с Францией, Данией, Швецией. Было очень удивительно видеть такие показатели в ЭСА. Исследования показали, что во многих случаях перерасход происходил за счёт электроэнергии, произведённой автономными производителями солнечных станций. То есть больше электроэнергии подавалось в сеть производителями, чем учитывалось и за что они получали оплату.
Кроме того, значительное число случаев касалось государственных и муниципальных компаний, на которых происходили дополнительные начисления. По этим фактам недавно имели место аресты».
По словам Петросяна, существует и третий риск — в результате теневой циркуляции электроэнергии могли происходить определённые монетизационные операции: «То есть теневое обращение — с теневыми деньгами. В настоящее время возбуждено более 15 уголовных дел, также имел место арест одного из инспекторов в одной из сетей, который делал дополнительные начисления на счётчике муниципальной некоммерческой организации — на сумму свыше 1 миллиона»».