Սուտ է, թե պատերազմի ժամանակ պահեստազորը մարտունակ չի եղել. բարձր աշխատավարձն ու ծառայության ժամկետի կրճատումը չէ, որ պետք է որոշի բանակի մարտունակությունը. Մովսես Հակոբյան
Հայաստանում շարքային կազմի 24-ամսյա պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը կսահմանվի 18-ամսյա ժամկետով. որոշումը կտարածվի 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվող քաղաքացիների վրա։
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը բացասական է վերաբերվում այս որոշմանը։
«Բացասական եմ վերաբերվում ու վերջ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հակոբյանը՝ չմանրամասնելով, թե ինչ հետևանքներ կարող է սա ունենալ։
Ազգային ժողովում այս նախագծի քննարկման ժամանակ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը խոսել էր նաև վարժական հավաքներից ու նշել, որ վարժական հավաքների նպատակն է ունենալ պահեստազոր, որը կարող է դառնալ բանակի կարևոր բաղադրիչ։ Նախարարն ասել էր, թե 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեր հիմնական պրոբլեմներից մեկը պահեստազորի ոչ մարտունակ լինելն էր։
Մովսես Հակոբյանը նշեց՝ լավ է, որ պահեստազորին պատրաստում են, բայց հայտարարությունը, թե պատերազմի ժամանակ պահեստազորը մարտունակ չի եղել, սուտ է։
«Սուտ են ասում։ Պահեստազորն ամբողջությամբ պատրաստ չի լինում, եթե բացեն նախկին պլանները՝ կհասկանան, եթե զինվորական լինեն՝ կհասկանան, որ մենք բավականին ռեսուրս ունեինք և՛ պահեստազորում, և՛ բանակում»,- նշեց ԳՇ նախկին պետը։
Հակոբյանը համաձայն է Պապիկյանի այն դիտարկման հետ, որ աշխատավարձերի բարձրացման ու ծառայության ժամկետի կրճատման ֆոնին բանակում ծառայելու գրավչությունը էապես մեծացել է, բայց դա չէ, որ պետք է որոշի բանակի մարտունակությունը։
«Այն քայլերը, որոնք իրենք իրականացնում են, համապատասխանում են իրենց ասածին՝ բանակում բավականին բարձրացրել են աշխատավարձերը, ծառայության ժամկետն են կրճատում, բայց ուզում եմ ասել, որ դա չի որոշում բանակի մարտունակությունը»,- ընդգծեց նա։
Դիտարկմանը, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է՝ «մարտունակ բանակ» հասկացությունը պետք է վերափոխել ու վերաձևակերպել «պաշտպանունակ բանակ»-ով՝ ԳՇ նախկին պետն արձագանքեց. «Ես չեմ հասկանում՝ ինչ բառ է դա, դպրոցում ինձ այդպիսի բառ չեն սովորեցրել»։

«Это ложь, что во время войны резерв был небоеспособен: высокая зарплата и сокращение срока службы — не те факторы, которые должны определять боеспособность армии» — Мовсес Акопян
26/11/2025 13:44
В Армении срок обязательной военной службы для рядового состава сокращается с 24 до 18 месяцев.
Согласно решению, это нововведение будет применяться к гражданам, призванным на обязательную военную службу после 1 января 2026 года.
Бывший начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян высказался категорически против этого решения.
«Отрицательно отношусь, и всё», — сказал Акопян в интервью Aysor.am, не уточняя, к каким последствиям это может привести.
Во время обсуждения проекта в Национальном собрании министр обороны Сурен Папикян говорил также об учебных сборах и отметил, что их целью является подготовка резерва, который может стать важной частью армии. Министр подчеркнул, что одной из основных проблем во время 44-дневной войны была небоеспособность резерва.
Мовсес Акопян заявил, что хорошо, что резервисты проходят подготовку, однако утверждение о том, что во время войны резерв был небоеспособен, является ложным.
«Это неправда. Если открыть прежние планы, можно увидеть, что если бы они были военными — они бы поняли, что у нас было достаточно ресурсов и в резерве, и в армии», — подчеркнул бывший начальник Генштаба.
Акопян согласен с Папикяном в том, что на фоне повышения зарплат и сокращения срока службы привлекательность службы в армии заметно возросла, однако это не должно определять боеспособность вооруженных сил.
«Те меры, которые они проводят — повышение зарплат и сокращение срока службы, — я хочу сказать, что это не определяет боеспособность армии», — отметил он.
На замечание о том, что премьер-министр Никол Пашинян заявил о необходимости переосмысления понятия «боеспособная армия» и его замены на «обороноспособная армия», бывший начальник Генштаба ответил: «Я не понимаю, что это за слово, в школе нас такому не учили».