Բոլոր ԵՍ-երը մի կողմ թողնելով լծվել միա՛յն և միա՛յն մեր պետության ազատագրության գործին. Բագրատ Սրբազանի կոչը (Տեսանյութ)
26/11/2025 12:22
Սրբազան Պայքարի առաջնորդ, Բագրատ արք. Գալստանյանն ուղերձ է հղել խորհրդարանական լսումների մասնակիցներին, որն ԱԺ ամբիոնից կարդաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը:
«Սիրելիներ, նախ ցանկանում եմ իմ և բոլոր քաղաքական, ավելի ճիշտ՝ Հայրենիքի ազատության համար բանտարկյալների անունից գնահատել, քաջալերել և իմ բարեմաղթանքները հղել բոլորիդ՝ կազմակերպված լսումների առիթով՝ նախաձեռնող խմբակցություններին և մասնակիցներին։
Ինձ համար մեկ բան չափազանց հստակ է՝ որ այս լսումները և նմանատիպ մյուս բոլոր գործողությունները ոչ թե իմ կամ մեր մասին են՝ այլ կալանավորված, շղթայված և թշնամական գերության մեջ գտնվող մեր Հայրենիքի, մեր պետության ազատագրության մասին, «քանզի արդարև, երբ Աստված Ինքն է մեզ արդարացնում, ոչ ոք չի կարող մեզ դատապարտել» (Սբ. Գրիգոր Նարեկացի)։ Իմ և մեր ազատությունը ոչ ոք չի կարող ո՛չ կաշկանդել, ո՛չ սահմանափակել, ո՛չ էլ նրանից զրկել։ Ազատությունն այնտեղ է, որտեղ Աստծո Հոգին է։
Մենք գիտենք՝ ինչու ենք կալանավորված, բայց միթե՞ այլ կերպ հնարավոր էր։
Ի վերջո, չարիքը պիտի պարտվի, որովհետև այն չի կարող պարզապես հաղթել արդարությանը, ճշմարտությանը, հաշտությանը և սիրուն, որոնց կարիքը մենք ունենք առավել քան երբևէ։
Ես կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ում համար չկա անձնական հավակնություն և շահեր, ձեր համատեղ սիրո և միության ջանքերով, համախոհ գործակցությամբ, բոլոր ԵՍ-երը մի կողմ թողնելով լծվել միա՛յն և միա՛յն մեր պետության ազատագրության գործին։
Մեր խոցոտված, արյունոտված համբուրելի Մայրը՝ մեր Հայրենիքը, հայացքը յուրաքանչյուրիս հառած սպասում է Իր երջանիկ ազատագրությանը։
Չերկնչե՛ք չարի բազմությունից և բազմահնար գործերից՝ այո՛, մի վախեցե՛ք, ասում եմ ձեզ՝ մի՛ վախեցեք, ոչինչ ավելի չէ, քան մեր պատիվը, անունը, ժառանգությունը, քան մեր երազներն ու իղձերը, որոնք ավելի են, քան նույնիսկ մեր կյանքը։
Կրկին անգամ մեր սերն ու քաջալերանքը ձեզ։
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի…
Սիրով և աղոթքով՝
Հայրենիքի Կալանավոր

«Отложив все личные интересы, объединитесь ради освобождения нашей страны» – призыв архиепископа Баграта
26/11/2025 13:23
Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян направил послание участникам парламентских слушаний, которое с трибуны парламента зачитала депутат фракции «Армения» Кристине Варданян.
«Дорогие друзья, прежде всего хочу от себя и от имени всех политических заключённых, точнее – заключённых за свободу нашей Родины, выразить признательность, поддержать и передать свои наилучшие пожелания всем вам в связи с проведением этих слушаний, а также инициирующим фракциям и участникам.
Для меня одно крайне ясно: эти слушания и подобные мероприятия касаются не меня или нас, а освобождения нашей Родины, нашего государства, которые находятся в плену, окованы цепями и под вражеским контролем. «Ибо когда Бог сам нас оправдывает, никто не может нас осудить» (Св. Григор Нарекаци). Мою и нашу свободу никто не сможет ни сковать, ни ограничить, ни отнять. Свобода там, где Дух Божий.
Мы знаем, почему мы заключены, но возможно ли было иначе?
В конце концов, зло должно быть побеждено, потому что оно не может победить справедливость, истину, согласие и любовь, которые нам нужны больше, чем когда-либо.
Я призываю всех, кто не преследует личных амбиций и интересов, объединить усилия, проявить единство и сотрудничество, отложив все «Я», чтобы посвятить себя делу освобождения нашей страны.
Наша израненная, окровавленная, но дорогая Мать – наша Родина – устремляет взор к каждому из нас, ожидая своего счастливого освобождения.
Не бойтесь множества злых сил и их хитроумных действий – да, не бойтесь. Говорю вам: не бойтесь, нет ничего более важного, чем наша честь, имя, наследие, чем наши мечты и стремления, которые превосходят даже саму жизнь.
Снова выражаю вам нашу любовь и поддержку.
Нашей победе нет альтернативы…
Заключённый за Родину
Архиепископ Баграт Галстанян»