Դավիթ Տոնոյանին թույլ չեն տալիս ծանոթանալ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցին
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը «Երբ զեկույցը չունի «զեկույցի իրավական կարգավիճակ»» վերտառությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Հայտնում եմ, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի՝ իմ մասնակցությամբ 2023թ. օգոստոսի 1-ին և օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած նիստերի արձանագրություններին և հանձնաժողովի զեկույցին ծանոթանալու ու դրանց վերաբերյալ պարզաբանումներ տալու, ինչպես նաեւ դրանցում փոփոխություններ կատարելու պահանջ ներկայացնելու եւ դիրքորոշումս ամբողջությամբ հիմնավորելու նպատակով իմ կողմից ս.թ. հուլիսի 15-ին և հոկտեմբերի 28-ին ԱԺ նախագահին հասցեագրված դիմումներին ի պատասխան նոյեմբերի 13-ին ստացել եմ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարի պատասխանը:
Դրանով ինձ փաստացի հայտնվել է, որ քննիչ հանձնաժողովի՝
Ազգային ժողովի նախագահին ուղարկված զեկույցը
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 25-րդ հոդվածով նախատեսված զեկույցի իրավական կարգավիճակ չունի, հետևաբար՝ իմ մասնակցությամբ
տեղի ունեցած նիստերի արձանագրություններին
և հանձնաժողովի զեկույցին ծանոթանալու մասին
իմ խնդրանքի կապակցությամբ կիրառելի չեն
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական
օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերը:
Նման պատասխան ստանալուց հետո դիմել եմ ինձ իրավաբանական օգնություն ցուցաբերող փաստաբանական խմբին, ստացել համապատասխան իրավախորհրդատվություն, որի հիման վրա եւ հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերը՝ ս.թ. նոյեմբերի 24-ին կրկին գրավոր դիմել եմ ԱԺ նախագահին՝ խնդրելով թույլատրել ծանոթանալ քննիչ հանձնաժողովի կողմից նախապատրաստված փաստաթղթին:
Անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ եմ հրապարակել փաստաբանական խմբի տրամադրած պարզաբանումն ամբողջությամբ, ինչպես նաեւ ԱԺ աշխատակազմի հետ նամակագրությունը»,- նշված է հայտարարությունում։

Давиду Тонояну не разрешили ознакомиться с докладом комиссии, изучающей обстоятельства 44-дневной войны
Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян выступил с заявлением под заголовком «Когда доклад не имеет правового статуса доклада».
«Сообщаю, что в ответ на мои обращения к председателю Национального собрания от 15 июля и 28 октября текущего года, с целью ознакомиться с протоколами заседаний следственной комиссии, созданной для изучения обстоятельств боевых действий, развязанных 27 сентября 2020 года, а также с её докладом, представить по ним разъяснения, внести предложения по изменениям и полностью обосновать свою позицию относительно заседаний комиссии с моим участием, прошедших 1 и 2 августа 2023 года, — 13 ноября я получил ответ руководителя аппарата НС — главного секретаря.
Этим ответом мне фактически сообщили, что доклад комиссии, направленный председателю Национального собрания, не имеет правового статуса доклада, предусмотренного статьёй 25 конституционного закона «Регламент Национального собрания». Следовательно, в отношении моего прошения о предоставлении возможности ознакомиться с протоколами заседаний комиссии с моим участием и её докладом не подлежат применению пункт 1 и пункт 2 части 2 статьи 22 того же закона.
После получения такого ответа я обратился к группе адвокатов, предоставляющих мне юридическую помощь, получил соответствующую правовую консультацию и, руководствуясь пунктом 1 и пунктом 2 части 2 статьи 22 конституционного закона «Регламент Национального собрания», 24 ноября вновь направил председателю НС письменное обращение с просьбой разрешить ознакомиться с документом, подготовленным следственной комиссией.
При необходимости готов опубликовать полное разъяснение, предоставленное адвокатской группой, а также переписку с аппаратом Национального собрания», — говорится в заявлении.