ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու խնդիր մեր առջև դեռ չի դրվել. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար (Տեսանյութ)
ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց այս փուլում Հայաստանի օրակարգում չկա, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
«Մեր առջև այսպիսի խնդիր դեռ չի դրվել»,- ասաց նա։
Սաֆարյանը ասաց, թե Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ նիստերին, բայց չի էլ խոչընդոտում որոշումների, փաստաթղթերի ընդունմանը»։
Հարցին՝ ի՞նչն է խանգարում դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, երբ Հայաստանն այդ կառույցում ոչ մի բան չի անում՝ ԱԳ փոխնախարարն արձագանքեց. «Այս փուլում մեր քաղաքականությունն այդպիսին է։ Հայաստանը վարում է իր արտաքին քաղաքականությունն իր շահերի հիման վրա՝ ըստ ձևավորվող իրավիճակի, հայտարարվել է Հայաստանի և՛ դիվերսիֆիկացման, և՛ բալանսավորելու քաղաքականության մասին»։

Вопрос выхода Армении из ОДКБ пока не ставится – замминистра иностранных дел Армении
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян в беседе с журналистами заявил, что на данном этапе вопрос о выходе Армении из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не стоит в повестке дня.
«Перед нами такой задачи пока не ставилось», – отметил он.
Сафарян добавил, что хотя Армения и не участвует в заседаниях ОДКБ, она не препятствует принятию решений и документов организации.
На вопрос, что мешает выйти из ОДКБ, если Армения в ней практически ничего не делает, замминистра ответил: «На данном этапе наша политика такова. Армения проводит свою внешнюю политику исходя из национальных интересов и в зависимости от складывающейся ситуации. Заявлено, что страна ведет политику диверсификации и балансирования».