Մեր նկատմամբ իրականացվող ճնշումները չեն տարբերվում բռնապետական երկրների գործողություններից. AntiFake.am կայքի խմբագիր (Տեսանյութ)
26/11/2025 15:21
AntiFake.am կայքի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանն այսօր քաղբանտարկյալների թեմայով  խորհրդարանական լսումների ժամանակ ներկայացրեց  «Իմնեմնիմի» հաղորդման հեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանի  և Նարեկ Սամսոնյանի ձերբակալման կոպիտ փաստերը։
«Վերջին տարիներին, հատկապես վերջին ամիսներին, ՀՀ-ում քաղաքական հետապնդումների ալիքը նոր թափ է հավաքել՝ իր բնույթով ու ծավալներով չզիջելով անգամ  բռնապետական Ադրբեջանին։
Ես և մեր թիմի անդմաները մեր մաշկի վրա զգում ենք դա։ Նոյեմբերի 13-ին ՀՀ-ում տեղի ունեցավ  մեդիայի դեմ հերթական խայտառակ արշավը։ ԱԱԾ դիմակավորված ներկայացուցիչները ներխուժեցին Նարեկ Սամսոնյանի, ով  AntiFake.am -ի հիմնադիրն է և Վազգեն Սաղաթելյանի բնակարաններ, խուզարկություններ իրականացրեցին և դիմադրություն ցույց չտվող Նարեկին և Վազգենին ձերբակալեցին ու տարան։ Այդ գործողության ընթացքում խուզարկություն իրականացրեցին նաև AntiFake.am-ի խմբագրությունում՝ առգրավելով լրատվականի գործունեությունն ապահովող ամբողջ տեխնիկան։ Բոլոր համակարգիչները, բոլոր տեսախցիկները, բոլոր տեսանկարահանող դրոնները, միկրոֆոնները, անգամ շտատիվները, ուղիղ եթերի և ձայնի համար անհրաժեշտ ամբողջ  տեխնիկան, անգամ խմբագրության անվտանգության տեսախցիկն ու տեսաձայնագրիչը»,-ասաց նա։
Մաթևոսյանը շեշտեց՝ այս գործողությունները որևէ կերպ հնարավոր չէ կապել շինծու  քրեական գործի նախաքննության հետ, քանի որ կրիչ չպարունակող շտատիվները, միկրոֆոնները չեն կարող իրենց մեջ գործի քննության համար  էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարունակել։
Ըստ Մաթևոսյանի՝ միակ նպատակը լրատվամիջոցի գործունեությունը խափանելն էր.«Ա1+-ին լիցենզիայից  զրկելու մասին կոկորդ պատռող ռեժիմի պարագլուխը  երեսպաշտության հերթական գերդոզավորումն ապահովեց՝ փաստացի դադարեցնելով մեր խմբագրության գործունեությունը։
Լրատվականի տեխնիկան շինծու քրեական գործի շրջանակներում առգրավված է և կես ամիս անց դեռ վերադարձված չէ։ Այսքանով իրավապահների ապօրինությունները չդադարեցին. լրտվականում խուզարկության ավարտին իրավապահները ոլորեցին մեր լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանի ձեռքերը, ձերբակալեցին, առանց որևէ հիմքի՝ 3 օր ժամկետով։ Հաջորդ օրը ձերբակալեցին նաև մեր օպերատոր Իշխան Խոսրովյանին, իսկ մեր լրատվականի երկու առանցքային ներկայացուցիչներին՝ Վազգեն Սաղաթելյանին և Նարեկ Սամսոնյանին, կալանավորեցին 2 ամսի ժամկետով։ Աբսուրդն այն է, որ նույն հոդվածով, որով 2024 թվականին հետապնդվել էին և լիովին արդարացվել էին առաջին ատյանի դատարանի կողմից»։

Преследования в Армении сравнимы с действиями авторитарных стран — редактор AntiFake.am
Сегодня на парламентских слушаниях, посвящённых теме политзаключённых, редактор сайта AntiFake.am Астхик Матевосян представила факты грубого задержания авторов подкаста «Имнемними» Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна.
«В последние годы, особенно в последние месяцы, волна политических преследований в Армении набирает силу, по своему характеру и масштабу не уступая даже авторитарному Азербайджану. Мы с нашей командой ощущаем это на себе.
13 ноября в Армении произошла очередная вопиющая кампания против медиа. Сотрудники СНБ в масках ворвались в квартиры Нарека Самсоняна, основателя AntiFake.am, и Вазгена Сагателяна, провели обыски и задержали их, несмотря на то, что они не оказывали сопротивления. В ходе этих действий обыск прошёл и в редакции AntiFake.am, где была изъята вся техника, обеспечивающая работу СМИ: компьютеры, камеры, дроны, микрофоны, штативы, оборудование для прямых эфиров и звукозаписи, а также система видеонаблюдения редакции», — рассказала Матевосян.
Она подчеркнула, что эти действия никак нельзя связать с расследованием надуманного уголовного дела, поскольку изъятая техника, не содержащая носителей информации, не могла иметь существенного значения для дела.
По словам Матевосян, единственной целью было остановить работу редакции. «Глава режима, который отобрал лицензию у A1+, продемонстрировал очередную дозу лицемерия, фактически приостановив деятельность нашей редакции».
Техника редакции была изъята в рамках надуманного уголовного дела и до сих пор, спустя две недели, не возвращена. На этом нарушения со стороны правоохранителей не закончились: после обыска в редакции журналисту Давиду Фиданяну скрутили руки, задержали на три дня без каких-либо оснований. На следующий день был задержан оператор Ишхан Хосровян, а двух ключевых сотрудников редакции — Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна — арестовали на два месяца. Абсурд ситуации в том, что это произошло по той же статье, по которой они уже подвергались преследованию в 2024 году и были полностью оправданы судом первой инстанции».