Արշակ Սրբազանի փաստաբանը որևէ փորձաքննության եզրակացություն չի ստացել, պնդում է՝ ՔԿ-ն պարտավոր է ներկայացնել հստակ և սպառիչ պարզաբանումներ
Արշակ Սրբազանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«Մամուլում այսօր տարածվել է մի գրության լուսապատճեն, որը վերագրվում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու եպիսկոպոսներին։
Ինձ հայտնի չէ, թե այդ գրությունը փաստացի իրական է, թե ոչ։ Քանի որ դա վերաբերում է բացառապես հոգևորական դասի ներքին հարաբերություններին և եկեղեցու ներիշխանական գործընթացներին, իսկ այդ ոլորտը դուրս է իմ իրավասությունների շրջանակից, որևէ կարծիք այդ մասով չեմ կարող և չեմ ցանկանում հայտնել։
Սակայն գրության մեջ առկա է մի դիտարկում, որը անմիջականորեն վերաբերում է իմ լիազորություններին, ինչին էլ անհրաժեշտ եմ համարում արձագանքել։
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի՝ այդ վարույթի շրջանակում հարցաքննության ընթացքում՝ ո՛չ իրեն, ո՛չ էլ ինձ առանձին չի ներկայացվել որևէ որոշում փորձաքննություն նշանակելու մասին, ինչպես նաև չի ներկայացվել որևէ փորձաքննության եզրակացություն։ Սա ողջամտորեն ձևավորում է հիմնավոր համոզմունք, որ նման փորձաքննություն ոչ նշանակվել է, ոչ էլ իրականացվել։ Այդ պնդումը հիմնված է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված փորձաքննություն նշանակելու և իրականացնելու ընթացակարգերի վրա։
Բացի այդ, ակնհայտ է, որ եթե նույնիսկ նման փորձաքննության եզրակացություն գոյություն ունենար, այն չէր կարող տրամադրվել որևէ այլ անձի, այդ թվում՝ հիշատակվող եպիսկոպոսներին՝ նախաքննության գաղտնիության պահանջների պատճառով։
Հաշվի առնելով խնդրի հանրային հնչեղությունը՝ գտնում եմ, որ ՀՀ քննչական կոմիտեն պարտավոր է ներկայացնել հստակ և սպառիչ պարզաբանումներ այս հարցի վերաբերյալ»։

Адвокат архиепископа Аршака не получил никакого экспертного заключения, он утверждает, что Следственный комитет обязан предоставить чёткие и исчерпывающие разъяснения
27/11/2025 14:51
Адвокат архиепископа Аршака Арсен Бабаян сделал официальное заявление:
«Сегодня в СМИ была распространена копия документа, который приписывают епископам Армянской Апостольской Церкви. Мне неизвестно, является ли этот документ подлинным. Поскольку он касается исключительно внутренних отношений духовенства и внутрицерковных процессов Церкви, а эта сфера выходит за рамки моих полномочий, я не могу и не желаю давать по этому поводу никаких комментариев.
Однако в документе есть одно замечание, которое непосредственно касается моих полномочий, и я считаю необходимым на него ответить.
Во время допроса архиепископа Аршака Хачатряна в рамках данного производства ни ему, ни мне не представили отдельного решения о назначении какой-либо экспертизы, также не была предоставлена сама экспертиза. Это обоснованно формирует убеждение, что такая экспертиза не назначалась и не проводилась. Данное утверждение основано на процедурах назначения и проведения экспертиз, установленных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.
Кроме того, очевидно, что даже если бы такая экспертиза имела место, её нельзя было бы предоставить третьим лицам, включая упомянутых епископов, из-за требований о конфиденциальности предварительного расследования.
Учитывая общественный резонанс вопроса, считаю, что Следственный комитет РА обязан предоставить чёткие и исчерпывающие разъяснения по данному вопросу».